20 yaş dişi çekilmeli mi?

20 yaş dişi çekilmeli mi?

20 yaş dişi çekilmeli mi?.. Gömük yirmi yaş dişleri, özellikle de gençlerimizde çok sık karşılaşılan ama sadece gençlere has olmayan bir problem olarak bilinmektedir.

Gömük yirmi yaş dişlerinin temelde iki tipi bulunmaktadır. Bir tanesi üzerini kemik tutan, kemik retansiyonlu gömük yirmi yaş dişleri olarak bilinir. Bir de sadece yumuşak dokunun altında kalan, kemik tarafından hapsedilmemiş gömük yirmi yaş dişleri mevcuttur.

Bunlardan ikincisinin çekimi oldukça kolay bir şekilde çekimi yapılır. Sadece diş eti dokusu bir miktar kaldırılır ve oradaki diş kolay bir şekilde alınmaktadır. Ancak eğer kemik retansiyonu varsa ise gömük yirmi yaş cerrahisi uygulamak gerekmektedir.

Dişin üzerindeki kemik dokusunu kısmen yada biraz daha geniş olabilecek şekilde gömük dişin pozisyonuna göre kaldırılıyor ve dişin alımı o şekilde yapılıyor. İşte bu noktada aslında pek çok kişinin korkulu rüyası olan gömük yirmi yaş cerrahisinde iki temel yol vardır.

Bir tanesi klasik yöntemler ile kemik dokusunu kaldırmak, diğer de sert doku lazerleri ile kemik dokusunu kaldırmaktır. Eğer gömük yirmi yaş cerrahisi yaparken, dişin üzerindeki kemiği lazer ile kaldırılırsa işlem sonrasındaki komplikasyonları, ağrı, şiş, ödem gibi problemleri çok aza indirgenmesi artık mümkündür. Dolayısı ile gömük yirmi yaş dişi cerrahileri lazerle yapıldığında, eskisi kadar korkutucu konumdan çıkabilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?