Acı biber ömrü uzatıyor

Acı biber ömrü uzatıyor

Acı biber ömrü uzatıyor. Acı biberin tüketmenin insan ömrünü uzattığı bir kez daha kanıtlanmış oldu. ABD merkezli bir Tıp Fakültesi araştırmacılarına göre, 2015 yılında kalp, kanser ve solunum yolu hastalıklarına bağlı olarak ölüm riskinin düzenli acı kırmızı biber tüketenlerde diğerlerine nazaran yüzde 14 daha az olduğuna dair çalışmanın bulgularını destekler nitelikte yeni bir çalışma yaptı.

Sonuçları ise güncel bir dergide yayımlanan çalışma, acı kırmızı biber tüketmenin, özellikle kalp rahatsızlığına ve felce bağlı olarak ölüm riskini yüzde 13 oranında azalttığını ortaya koymuş durumda.

Sağlık araştırma ve anket veri tabanını kullanarak 18 bin kişinin son 24 yıllık anket sonuçlarını analiz eden araştırmacılar, katılımcıları acı biber tüketimlerine göre sınıflara ayırdı. Bu araştırmayı yöneten ekip, düzenli olarak acı biber tüketenlerde ölüm riskinin, tüketmeyenlere oranla yüzde 13 daha az olduğunu saptadılar.

Acı biber ömrü uzatıyor

Araştırmacılar, acı biber tüketenlerin çoğunlukla erkeklerden, gençlerden, beyaz ırktan, Meksika kökenli Amerikalılardan, evlilerden oluştuğunu belirledi. Acı biber sevenler, aynı zamanda sevmeyenlere göre daha fazla alkol ve sigara kullanıyor, daha fazla protein ve sebze tüketiyor ve gelir düzeyleri daha düşük görünmektedir.

Daha önce yapılan çalışmalar göre, bibere acılığını veren kapsaisin maddesinin, obeziteyi engelleyen ve sağlıklı kan akışını sağlayan hücresel ve moleküler mekanizmaları harekete geçirdiğini, aynı zamanda bağırsak florasını değiştirip bağışıklık sistemini dolaylı olarak etkileyen antimikrobiyal özelliklere sahip olduğunu ortaya çıkarmıştı.

2015’te yapılan çalışmada Çinli, İngiliz ve Amerikalı araştırmacılar, 600 bin Çinlinin yeme alışkanlıklarını 7 yıl boyunca izlemiş ve düzenli olarak baharat ve acı biber tüketen kişilerdeki ölüm oranlarının diğerlerine göre yüzde 14 daha az olduğunu belirlemişlerdir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?