Adsense nasıl alınır?

Adsense nasıl alınır?

Adsense nasıl alınır? Geçmişten bugüne sürekli ve devamlı bir şekilde şu soruyu duymaktayız: Neden Adsense başvurum onaylanmıyor? Adsense başvurusunun onaylanmamasının nasıl bir his olduğunu inanın çok iyi bilenlerden birisiyim tam 1.5 yıl boyunca bu adsense denen inatçı sistemle uğraştım. İnternet dünyasına adım attığım ve acemi bir şekilde site işlerine girdiğim zaman  ilk yılımda ilk sitem sürekli Adsense’den red yemişti, hatta çok kızıp bu işi bırakma aşamasına geldiğim bile olmuştur.

Adsense gelirleri, bir çok web site sahibinin belki de en büyük gelir kaynağıdır . Affiliate, banner satışı, tanıtım yazıları veya link satışları bir yana, gerçekten de Adsense’in tadı bir başkadır reklam aleminde. Google Adsense, hem garanti ödeme alabileceğiniz hem de akıllı Adsense reklam yerleştirmeleri ile oldukça ciddi paralar kazanabileceğiniz bir sistem olarak bilinmektedir. Bununla beraber eğer bir gün web sitenizi satmaya karar verirseniz eüer, Adsense sitenizin değerini en iyi ortaya koyabilecek bir hizmet olarak karşınıza çıkar. Yani sizin tanıtım yazılarından yada banner satışlarından ne kadar para kazandığınız kimsenin umrunda değildir. Bu tarz gelirler bugün vardır, yarın da yoktur. Fakat Adsense daimidir ayrıca manipüle edilebilmesi en zor kanallardan birisi olarak karşımıza çıkmaktadır.

Şimdi gelin Adsense başvurunuz neden onaylanmıyor olabilir, beraber inceleyelim…

Adsense nasıl alınır

Kopya İçerik

Google kopya içeriğe karşı Panda algoritması gibi devamlı yeni yazılımlar geliştirmektedir ve konuyu olabildiğince ince eleyip sık dokumaktadır. Bunun altında yatan neden ise tamamı ile ticaridir. Yani kısaca Google arama sonuçlarında ne kadar fazla kopya içerikli siteye denk gelirseniz, Google’ı tercih etme durumunuz o derece azalabilir. Yani Türkiye’deki kullanıcıların %95’nin Google’ı tercih etmesinin en büyük sebeblerinden biriside, Google’ın diğer arama motorlarına göre çok daha iyi/özgün sonuçlar vermesinden kaynaklanmaktadır. Dolayısı ile Google da kasasını milyonlar ile bu şekilde doldurabilmektedir. Sonuç olarak Google kopya içerik ile kendi bacağına kurşun sıkmak istemez.

Adsense’e geri dönersek eğer, Google, kopya içeriğe bu derece önem veriyorken, kopya içerikli bir site ile Adsense başvurunuzun onaylanmasını beklemek hayalden ötesi olamaz.

Web sitenizi yeni açtıysanız eğer, Google Adsense başvurusu yapmadan önce mutlaka tüm yazılarınızı özgün içerikle oluşturunuz. Eğer hali hazırda aktif bir web sitesi için başvuru yapacaksanız, kopya içerikli yazıları en azından bir süreliğine sitenizden kaldırınız.

İçerik Sayısı

2 tane özgün makale ile Google Adsense başvuru yapmayı düşünmeniz çok acemice bir durumdur. Red yeme ihtimaliniz hemen hemen %100’dür.

Yukarıda da anlattığım gibi Google ticari bir işletme ve reklam verenlere en iyi deneyimi sunmak için dünyanın yatırımını yapmaktadır. Sizin sitenizde yayınladığını iki tane makale için nasıl bir gelir modeli oluşabilir ki? O nedenle içerik sayınızı biraz yüksek tutmanızda yarar vardır.

Adsense’e başvurmadan önce en az 50 – 60 tane 200 – 500 kelime arası içerik hazırlamanızı önerilmektedir. Çevrenizde 10 makale ile nasıl Adsense başvurusunun onaylandığı ile böbürlenen kişiler olabilir, fakat işinizi şansa bırakmayın ve biraz sabırlı olmanızda yarar vardır.

Yasaklı İçerik

Web siteniz yasaklı içerik barındırıyorsa eğer, Google Adsense onayı bir hayal olacak gibi. Yani cinsel içerik, terör yada herhangi bir zararlı içerik Adsense onay ihtimalinizi ortadan kaldıracaktır.

İletişim Bilgileri

Google, web sitenizde mutlaka iletişim bilgilerinin yer alması gerektiğini söylemektedir. Hatta bir iletişim sayfası olması hem kullanıcı deneyimi hem de Google politikaları gereği çok önemli bir durumdur.

Google’ın düşüncesi şu şekildedir: eğer bir web site iletişim bilgilerini kullanıcılara açmaz ise güvenilir bir site kesinlikle değildir. Yani kısaca biri neden iletişim bilgilerini vermekten çekinsin ki? Google bunu sakıncalı bir durum olarak görmektedir.

Dolayısı ile Adsense’e başvurmadan önce kesinlikle bir iletişim sayfası açmanız ve verebileceğiniz tüm iletişim bilgilerini bu sayfaya eklemenizi önerilmektedir.

Gizlilik Politikası

Web sitenizde gizlilik politikası gibi bir sayfa bulundurmak sizin faydanıza olacaktır. Eğer ki bir blogunuz var ise, gizlilik politikası kulağa çok saçma gelebilir ama inanın saçma değil. Google gizlilik şartlarına da en az iletişim sayfası gibi çok önem vermektedir.

Google’a göre sitesinde gizlilik politikasına yer veren siteler yaptıkları işleri ciddiye almaktadır. Dolayısı ile ciddi siteler ile iş yapmak Google’ın onay sürecini hızlandırmaktadır. Gizlilik politikasında sitenizdeki kayıtlı kullanıcıların bilgilerini 3. Kişiler ile paylaşmayacağınızı, içeriğinizin tamamı ile özgün olduğunu ve kesinlikle izinsiz paylaşılmaması gerektiği gibi standart bilgilere yer vermenizde yarar var. Fakat bu içeriği bir yerden kopyalayıp  sitenizde haybeden kopya bir içerik oluşmasın. Sitenize özel ve siteniz ile alakalı olarak gizlilik politikası sayfasını oluşturunuz.

 

Kullanıcı Sayısı

Sitenizde yasaklı içerik yok ise ve günlük ziyaretçi sayınız oldukça fazla ise, yukarıda saydıklarımı unutabilirsiniz.

Google, eğer sitenize önemli bir trafik geldiğini öğrenirse eğer, sitenizde yayınlayacağınız reklamları gösterecek doğru kitlelere mutlaka ulaşacaktır. Pazarlama dünyasında çok önemli bir yere sahip yeniden pazarlama yöntemi ile oluşturulan reklamlar ile doğru kitlelere ulaşmak mümkündür. Yani kısaca golf maçlarını anlatan bir siteniz var ise ve sitenizi ziyaret edecek kullanıcı sizden önce Google’da Nike ayakkabı araması yaptı ise, siteniz üzerinden bu reklam ile karşılaşabilir. Dolayısı ile siz yeterli trafiği bulun, Google bir şekilde müşterilerine satış yaptırır.

WordPress/Blogger

WordPress yada Blogger üzerinden Google Adsense onayı almak diğer platformlara yada kendi yazdığınız web sitelere oranla daha yüksek potansiyel sunmaktadır.

Google’ın kendi servisi olan Blogger yada tüm dünyada milyonların kullanmış olduğu WordPress güvenlik açısından ve performans açısından çok güçlü platformlardır ve dolayısı ile kullanıcı deneyimi bu iki yerde en üst seviyededir. Google, WordPress yada Blogger yapısını avucunun içi gibi bilir ve kendi işi ne kadar kolaylaşırsa, reklam alanlarını o derece iyi kullanır.

Ayrıca görsellikte Google için çok önemlidir. Yani sitenizin görseli ne kadar iyi ise kullanıcılara o kadar iyi bir deneyim vereceğiniz ön görülmektedir. WordPress ve Blogger siteleri, görsellik açısından Google standartlarını oldukça iyi bir şekilde karşılamaktadır.

Dolayısı ile, mutlaka bir Adsense onayı almayı kafaya koyduysanız eğer, WordPress yada Blogger’dan başlamanız size çok önemli bir avantaj sunacaktır.

Şimdi gelelim bizim kendi sitemiz olan hazarmedya.com sitesine nasıl adsense aldığımız konusuna. Öncelikle bu süreç tam olarak 1.5 yıllık bir süreç olarak yaşanmıştır. Eski sitem teknoloji sitesi olarak yayın hayatına devam etmekteydi ve tasarımdan tutun gizlilik politikası iletişim v.s. bütün ayarlar tam adsense nin istediği gibi bir durumdaydı.Fakat bir türlü adsense alamıyordum sürekli politikalar ile uyumlu değil yetersiz içerik cevapları geliyordu baktığımız zaman 500 yakın 300 kelimenin altında olmayan ve özgün haberler ile doluydu site.

Bir süre sonra hem hosting firmasında yaşanan sorun nedeni ile kızdım ve siteyi komple sildim. Bir süre sonra tekrar takılmak istedim site işlerine ve hazarmedya.com sitesini tasarladım ve tekrar bütün ayarları detayları ile birlikte yapmaya özen gösterdim. Bir süre sonra tekrar başvuru yaptım sitede 50 yakın haber vardı ve yine yetersiz içerik maili geldi. Alıştığım için hiç takmadım siteye haber girmeye devam ettim ve tekrar başvuru yaptım bu seferde politikalar ile uyumlu değil maili geldi ve hiç beklemeden tekrar başvuru yaptım ancak yine yetersiz içerik maili geldi.

Baktığımız zaman google adsense politikaları tamamı ile sitemde mevcuttu ancak bir türlü adsense alamıyordum. Daha sonra bir makalede bir şey okudum ve onu uyguladım oda şu şekilde. Öncelikle mozilladan yeni bir gmail adresi aldım bu gmail adresinden adımın ve soyadımın geçmesi gerekiyordu o şekilde aldım ve adsense kayıt olup siteyi ilk onaya gönderdim ve 2 saat içinde cevap geldi ve ayarlarını yaptım. Bu işlemleri yeni adsense panelinden yaptım ve yeni adsense panelini bilen bilir bir kod var onu alıp sitenizin head tagları arasına bırakıyorsunuz ve 3 gün içinde cevap geliyor orada öyle yazıyordu. Daha sonra ilk mail geldi içerik yetersiz diye tekrar başvuru yaptım bu seferde politikalar ile uyumlu değil diye tekrar başvurdum yine içerik yetersiz falan maili geldi.

Daha sonra aradan biraz zaman geçmesine rağmen onaylama gib bir cevap gelmedi ve bende içerik girmeyi bıraktım sıkıldım ve artık siteye hiç girmiyordum. 10 gün falan geçti bu 10 gün içinde siteye hiç girmedim bile. 10 gün geçtikten sonra açmış olduğum maile girip bakayım dedim öylesine girdim ve adsenseden mail gelmiş “Adsense hesabınız tamamen onaylandı” diye tabi ben biraz şok oldum ne oluyor falan diye.

İlk başta pek inanmadım adsense hesabının onaylandığına daha önceden adsense sürecini bilmediğim için herhalde ilk onaydır falan dedim. Mailin içeriğini açtığım zaman hesabımın tamamen onaylandığını ve reklam kodlarını koyduktan sonra 1-2 saat içerisinde reklamların yayınlanacağı yazıyordu ve o an anladım ki gerçekten benimde artık bir adsense hesabım olmuştu.

Şimdi buradan size tavsiyem eğer başvuru yapacaksanız mozilladan başvuru yapın ve kendi adınızı soyadınızı içeren mail adresi ile yeni adsense paneli üzerinden başvurunuzu yapınız. Yazdığım gibi benim adsense hikayem bu belkide şansa aldım ama bu dediklerimi yaptıktan sonra aldım size de tavsiye ederim.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?