Ağırlık çalışmanın faydaları

Ağırlık çalışmanın faydaları

Ağırlık çalışmanın faydaları nelerdir? Düzenli bir şekilde yapılan ağırlık çalışmaları, kas kütlenizin artmasını, yağ miktarınızın daha azalmasını, kalbinizin daha iyi güçlenmesini, kemiklerinizin yoğunluğunun artmasını sağlamaktadır. Aynı zamanda depresyon riskini önemli ölçüde azaltmaktadır.

Ağırlık kaldırma egzersizleri sadece kaslı bir vücut için değil. Aynı şekilde sağlık için de birden çok faydası bulunmaktadır.

İşte ağırlık kaldırma egzersizlerin faydaları;

Daha fazla yağ yakmanıza olanak sağlar

Tüm egzersizler kalori yakmanızı sağlamaktadır fakat ağırlık kaldırmanın vücut yağlarının yakılmasında daha etkili olduğu belirlenmiştir.

Yabancı bir sağlık merkezinde yapılan bir araştırmada antrenman ve aerobik egzersizleri karşılaştırılmıştır, hem ağırlık kaldıran hem de bu kardiyovasküler antrenmanı yapan katılımcıların %40 daha fazla yağ yaktığı ortaya çıkmaktadır.

Kaslar kalori yakmaktadır

Bir pound kas dokusu bir pound yağ dokusunun enerjisinin iki katından daha fazla enerji kullanmaktadır. Bu da ağırlık kaldırmanız durumunda spor salonunun dışındayken de ve bilgisayar başındayken daha fazla kalori yakmanız anlamına gelmektedir.

 

Kemikleri kuvvetlendirmektedir

Kemik sağlığı yaşla birlikte azalmaktadır fakat ağır kaldırmak bu durumu daha da yavaşlatmaya ve ayrıca tersine çevirmeye yardımcı olmaktadır.

ABD’de yapılan bir araştırmaya göre 4 ay süre ile direnç egzersizi yapmanın kemik iliği yoğunluğunu ve osteokalsin kanda bulunan ve ayrıca kemik büyümesi ile bağlantılı bir protein, seviyelerini yaklaşık %20 oranında arttırdığı belirlenmiştir.

Sağlıklı bir kalp için ağırlık çalışın

Ağırlık kaldırmanın kan basıncı üzerinde olumlu bir etkisi olduğu belirlenmiştir.

Haftada 3 tam vücut ağırlık antrenmanı felç riskini %40, kalp krizi riskini ise yaklaşık %15 oranında azaltmak için yeterlidir.

Vücudun incelmesini sağlamaktadır

Kaslar yağdan daha yoğundur bu neden ile, ağırlık kaldırmak kilo almanızı sağlayabilir. Fakat 1 pound yağ vücudunuzda 1 pound kastan %18 daha fazla yer kaplamaktadır. Bu nedenle dar kıyafetlerinize kolayca girebilirsiniz.

 

Denge de kurmaya yardımcı olmaktadır

Ağırlık kaldırmak için asla çok geç değildir. İleri yaşta bulunanlar için ağırlık kaldırmak, koşuya gitmekten daha faydalı olmaktadır

Avustralyalı bilim ve sağlık insanları, ağırlık antrenmanına başlandıktan hemen sonra 70 yıllık dönemde yere düşme oranının %31 azaldığını belirmiştir.

Sigaranın bırakılmasına yardımcı olmaktadır

2011 yılında yapılan bir çalışmaya göre, her iki cinsiyette de yapılan 12 haftalık ağırlık antrenmanını tamamlayan sigara içen kişilerin, sigarayı bırakma durumunun düzenli ağırlık kaldırmayanlara oran ile iki kat daha fazla olduğunu ortaya çıkmıştır

Kanserli hüclerin iyileşmesine yardımcı olmaktadır

Lenfodemi yani kollar ile ellerde sıvı oluşması, meme kanseri cerrahisinin ve radyasyonun potansiyel bir yan etkisidir. Tedavinin ardından aylar veya yıllar sonra bile ortaya çıkabilmektedir.

Yapılan bir diğer araştırmaya göre, meme kanseri olup iyileşen kişilerden ağırlık kaldıranlarda belirtilen bu kötüleşmesi olasılığının daha az olduğu görülmüştür.

 

Mutlu olmanızı sağlamaktadır

Egzersiz yapmak genel olarak serotonin seviyelerini arttırmaktadır. Ancak özellikle ağırlık kaldırmanın ruh halini dengelemede yardımcı olduğu ve ayrıca insanların daha çok mutlu olmasını sağladığı belirlenmiştir.

Alabama Üniversitesi’nin gerçekleştirmiş olduğu son çalışmaya göre, 6 ay sürece her hafta ağırlık kaldırma antrenmanı yapıldığında öfke yönetimi ve ayrıca genel ruh hali gibi test sonuçların da önemli miktarlar da iyileşme görüldüğü belirlenmiştir.

Cinsel hayatınızı güçlendirmektedir

30 yaşından sonra ise erkeklerin testosteron seviyeleri azalmaya başlamaktadır. Testosteron seviyesinin düşük olması ereksiyon bozukluğu ve ayrıca ayrıca kalp hastalığı ile diyabet gibi daha ciddi hastalıklara neden olabilmektedir.

Ağırlık kaldırırken yapılan hareketler, testosteron üretilmesini teşvik etmektedir. Ayrıca süreci geri çevirmenin en iyi yoludur.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?