Ağrı kesiciler göz sağlığına zararlı

Ağrı kesiciler göz sağlığına zararlı

Büyük bir çoğunluk ile baş, karın ağrısı, diş, eklem ağrısı gibi hayatımızı olumsuz yönde etki edecek ağrıları dindirebilmek için kullanılan ağrı kesiciler, ağrıyı kesmekten çok vücuda çok ciddi zararlar vermektedir. Çünkü genellik ile reçetesiz alınmış olan bu ilaçlar, insan vücudundaki birden çok organı olumsuz yönde etkiler. Ağrı kesici olan bu ilaçlar ayrıca, vücutta oluşabilecek hastalıkları da tetikler konumdadır.

Piyasada bulunan bütün ilaçlar çeşitli yan etkilere sahiptirler. Ancak ilaçların sebep olduğu bu yan etkiler uzman bir hekime danışarak yada ilaç dozajında değişiklik yaparak kişiler aracılığı ile yönetilebilir. Ağrı kesici ilaç kullanımı bir tedavi yöntemi olmadığı gibi, bu ilaçlar kişiyi mevcut ağrılarından yalnızca geçici bir süreliğine uzaklaştırmaktadır.

Tüm eczanelerden kolaylıkla alabileceğimiz ağrı kesiciler, nerdeyse herkesin kurtarıcısı olmuş durumda görünüyor. Günlük yaşamda ki stresle gelen bu baş ağrıları, herhangi bir sebepten oluşabilen karın ağrıları ya da adet sancısı gibi hafif ve orta şiddetteki ağrıların çözümü için ilk olarak ağrı kesici ilaçlar düşünülmektedir. Ancak bu ilaçların ağrı geçirmek gibi faydaları olsa da çok çeşitli yan etkileri de bulunmaktadır. Bağırsak ve sindirim sisteminde ciddi sorunlara yol açabilen bu ilaçlar, bazı göz problemlerine de davetiye çıkartıyor.

Çeşitli nedenler ile acı duyan  veya ağrı yaşayan kişiler bu acı hissini bastırabilmek için ağrı kesici ilaçlara ihtiyaç duymaktadır. Ancak bu ağrılı hastalıkların tedavisinde kullanılacak olan en etkili ilaca sorunun sebebinin bulunmasıyla karar verilebilir. Tıp alanında analjezikler olarak tanımlanan bu ağrı kesici ilaçlar, kendi içinde 4 temel türde incelenmektedir. Bunlar ise;

  • Ağrı kesicinin yanı sıra ateş düşürücü etkiye de sahip olduğu bilinen Parasetemoller (asetaminofen),
  • Ağrı ve ateş dışında inflamasyon azaltıcı etkisi de bulunan NSAID (steroid olmayan antienflamatuar ilaçlar),
  • Steroidler (kortizon vb.),
  • Ağrı kesici özelliğinin yanı sıra mutluluk, coşku ve yatışma hissi veren ve uyuşturucu bir özellik taşıyan Opioidlerdir.

Ağrı kesici özelliği taşıyan Parasetamol’lerin (asetaminofen) diğer ağrı kesicilerin aksine iltihap sökücü bir etkisi bulunmamaktadır. İltihapsız kronik ağrıların tedavisinde kullanılan bu gruptaki ilaçlar, uygun miktarlarda kullanıldığı zaman herhangi bir zarar unsuru kesinlikle taşımaz. Ancak fazla kullanıldığı zaman bu ilaçlar tehlikeli sonuçlar doğurabilmektedir. Aspirin kullananlarda retinada kanama riski artabilir. Uzun süreli bir kullanımlarda ise görüntü kalitesinde sararma olma riski bulunmaktadır.

Artış gösteren kronik ve akut ağrıların tedavisinde bir hayli etkili olan bu NSAID grubu ağrı kesicilerin sürekli kullanımı kesinlikle tavsiye edilmemektedir. Nedenine gelirsek eğer bu ilaçların içeriği mide sorunlarının yanı sıra göz sağlığına da bazı olumsuz etkileri bulunmaktadır.

Bu etkilerin başında gözlerde ışığa karşı hassasiyet oluşumu gelmektedir. NSAID grubundaki bu ağrı kesici ilaçları kullanan kişiler güneş ışığı ile karşılaştığı zaman gözlerinde bazı reaksiyonlar yaşamaktadır. Çünkü bu ilaçlar grubu, içeriğinde 2-arypropionik asit bulundurmaktadır ve bu asit de ışık hassasiyetine yol açabiliyor.

Bu ilaçların kullanımında ayrıca kuru göz, katarakt, retinal kanamalar ve makula dejenerasyonu tetikleme (sarı noktada hasar oluşumu), özellikle de indometazin kullananlarda korneada birikme gibi yan etkiler çok görülmektedir. Nadiren görme alanı kayıplarına yada pseudotümör cerebri denilen geçici baş ağrısı ve görme bulanıklığına da neden olabilmektedir. Teroid türü ilaçları uzun süre kullanan hastalarda glokom ve katarakt olmak üzere iki çok tehlikeli kaçınılmaz komplikasyon oluşabilir. Makula dejeneresansı da (sarı nokta hastalığı) steroid ağrı kesicilerin yan etkilerinden olabilir.

İlaç kullanımı kesildiğinde yan etkiler kaybolmaya başlar fakat glokomun yarattığı hasar ve görme alanı kaybının geri dönüşü kesinlikle olmayacaktır. Steroid ağrı kesici kullananların yan etkiyi azaltabilmeleri için antioksidan ilaç ve vitamin (C vitamini, E vitamini, lutein, alpha lipoic asit vb.) almaları faydalı olacaktır.

Mevcut ağrıları dindirmede hiç bir çözüm kalmama durumunda kullanılan Opioidler (uyuşturucu ilaçlar), bağışıklık yapma özelliği taşısa da ağrıların dindirilmesi konusunda bir hayli etkili olmaktadırlar. Bağımlılık gibi çok belirgin oranlarda yan etkilere neden olan bu ağrı kesici ilaçlar (morfin), göz bebeğinin küçülmesine de neden olabilir.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?