Başarılı bir kariyerin ipuçları nelerdir?

Başarılı bir kariyerin ipuçları nelerdir?

Başarılı bir kariyerin ipuçları nelerdir? Patronunuz, zenginler listesi veya okuduğunuz bir başarı hikayesi olabilir. Peki bu isimlerin nasıl üst düzey iş adamlarına dönüştüklerini hiç düşündünüz mü? İşteki başarılarının dışında ne yaptılar da iş dünyasının yıldızları arasında yer aldılar? Aslına bakarsanız eğer bu konuda uygulanabilir tek bir reçete olmadığı gibi tüm bu başarı hikayelerinin hepsi birbirinden farklılık göstermektedir.

Bakın bir danışman “Başarılı bir üst düzey yönetici olmada iş dışındaki faktörlerin etkisi nedir” sorusuna takılmış ve 8 maddelik bir liste çıkarmıştır. Başarıyı tetikleyen iş dışındaki bu etkenlerin kişinin kendisi tarafından kontrol edilebilir şeyler olduğunu söyleyen danışmanımız “İş dünyasında başarılı olmak isteyenler bahaneleri bir kenara bırakmalı” açıklamasını yaptı.

Başarılı bir kariyerin ipuçları nelerdir?

► Geyik muhabbeti: Neyi bildiğinizden ziyade kimi bildiğiniz çok önemli bir durumdur. İş dünyasının eskileri bunun doğuştan ve sadece bazıları için geçerli olduğunu düşünmekte. Fakat bugünün “hiper sosyal network” dünyasında bu tamamen kişinin kendisine bağlı bir durumdur. Ve iş dünyası için her zamankinden çok daha önemlidir.

► Dış görünüş: Teoride önemli olduğu ve fark yarattığı düşünülse de pratikte uzun, kısa, çirkin, şişman, zayıf olmak çok önemli değilmiş gibi görünmektedir.

► Şans: Şanslı olmak için çok becerikli veya zeki olmaya gerek olmadığı düşünülmektedir. Fakat iş dünyasının efsaneleri fırsatlara açık olarak, sosyal ağlarını geniş tutarak, içgüdülerini dinleyerek kendi şanslarını kendileri yaratmaktadırlar.

► Zamanlama: Zamanlamanın her şey olduğu söylenmekte. Kurumsal basamakları tırmanmak söz konusu olduğunda bu tamamen doğru bir yaklaşımdır. Bunu anlamak için çevrenizde en son terfi alanlara bakmanız yeterlidir.

► Yetiştirilme tarzı: Zengin aileler çocuklarına iş bağlantıları yapabilecekleri kapılar açarken fakir aileler iş etiğine önem vermektedir. Bu iki uç arasında da sınırsız kazanımlar söz konusu olarak bilinir. İş dünyasında her iki yetiştirilme tarzından da örnekler bulunmaktadır. Önemli olan ise aileden temelde ne kazanıldığıdır.

► Mizaç–huy: Söz konusu kişilik olduğunda her telden üst düzey yöneticiye rastlamak mümkün bir durumdur. O noktaya ulaşmada yetiştirilme kadar ilgisi yoktur bu konunun.

► Giyim tarzı: İş dünyasının giyim tarzı giderek daha çok rahat ve günlük giysilere kaymaktadır. Fakat örneğin potansiyel bir müşteri ile ilk buluşmaya gidiyorsanız klasik bir takım giymek en iyisi olarak göze çarpmaktadır. Nedenine gelecek olursak eğer ilk etkiyi yapmak için sadece tek bir şansınız bulunmaktadır.

► Bakımlı olmak: Bill Gates gibi dahi girişimciler özensiz halleri ile de iş dünyasında kabul görmektedirler. Bunun nedeni onların çok zeki olmasından kaynaklanmaktadır. Ancak sizin bizim gibi iş dünyasının sıradan insanları söz konusu olduğunda aynı yöntem geçersiz kalmaktadır. Bakımlı olanlar dağınıklara oranla daha çok tercih edilir.

Kariyer Koçu Ahmet Tamtekin, başarılı kariyerin ip uçlarını farklı bir şekilde anlatmaktadır:

“Ben koçluk yaparken hep çok şaşırıyorum. Benim koçluk verdiğim insanları her birinin ortaya çıkan farklı zenginlikleri, güçlü tarafları olmaktadır. Mesleğinizi seçerken de bu güçlü taraflarınızı öne çıkaran meslekleri seçmeniz lazımdır. Yıllar evvel bana bir analiz yapmışlardı ve siz insanlara yardım etmekten inanılmaz keyif alıyorsunuz demişlerdi. O zamanlar ben bambaşka bir işte çalışıyordum ve bu analizi kabul etmemiştim. Yıllar sonra gördüm ki aslında benim yetkinliğim olduğu alanda çalıştığım zaman çok başarılı oluyorum. Dolayısı ile, güçlü taraflarınızı öne çıkaran meslekleri seçmenizde yarar var. Bazen insan kendi güçlü taraflarını bilmek konusunda gerçekçi olamıyor. Bunun için dışarıdan gelen bir takım geri bildirimler var. Bu bildirimleri dinleyebilmek, alabilmek, sorular sorabilmek gerekir. Güçlü taraflarınızı bilirseniz, gelişim alanlarınızı bilirseniz mesleğinizi de ona göre seçersiniz. Tabi meslek seçiminde ister istemez şansın da bir rolü olabiliyor ama siz devamlı kendinizin farkında olursanız, meslek seçimi konusunda doğru kararlar alırsınız.” Açıklamalarında bulundu.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?