Bel kayması belirtileri nelerdir?

Bel kayması belirtileri nelerdir?

Bel kayması belirtileri nelerdir? Bel kayması yaşayan bir çok hasta, yaşadıkları bu problemin farkında bile değiller. Dolayısı ile bel kayması, fazla bir şikayet ile kendisini belli etmeyebilir. Kalça üstünde yer alan kısımlarda ağrılar olabilir. Kayan omur sonucunda sinir sıkışmaları meydana geldiyse bacaktan topuğa kadar uzanan kısımda ağrı yakınmaları yaşayabilmeniz olasıdır. Uyuşukluk, hissizlik veya karıncalanma tarzında sıkıntılar varsa sinirleriniz zarar görmüş olabilir. Bu sebep ile yaşam standartlarımız önemli ölçüde zarar görür. Mutlaka erken tanı için hekiminize başvuruda bulununuz.

Uzun süre ayakta kalmanız, bel kayması için son derece tetikleyici bir durum olabilir… 

Örnek verecek olursak eğer, gün içerisinde uzunca süre ayakta kalmanızı gerektirecek durumlar yaşayabilirsiniz. Hatta ve hatta birçoğunuzun işi gereği sürekli ayakta kalması gerekebilir. Bundan sebep ile, akşam vakitlerinde ayak bölgelerinizde sıklaşan kramp tarzında belirtiler yaşayabilirsiniz. Bu gibi belirtilerde de bel kaymasından  şüphelenmeniz mümkündür. 

Genel olarak süregelen ağrıların çoğu bel çevresinde ve kalçada görülür görüşü yanlış olmayacaktır.

Cerrahi Müdahale Ne Zaman Gereklidir?

Ameliyat süreci kararında omurganız üzerinde yer alan kaymanın şiddeti ve baskısı cerrahi müdahale için önem taşımaktadır. Yakındığınız şikayetleriniz ve sızılarınıza göre doktorunuz cerrahi müdahale için gerekli dönem doğrultusunda mutlaka uyarıda bulunacaktır. Fakat bilinmelidir ki, ameliyat son çaredir. Gerekli görülen diğer alternatif yöntemlerin denenmesi ve sonuç alınamaması halinde cerrahi müdahaleye yönelinir. Örnek verecek olursak eğer, yürümeniz de oluşan zorluklar, bağırsak kısımlarında yaşamakta olduğunuz işlevsel bozukluklarda ameliyat gerekebilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?