Bitcoin nedir? Nasıl kazanılır?

Bitcoin nedir? Nasıl kazanılır?

Bitcoin nedir? Nasıl kazanılır? Şu sıralar adını sıkça duyar olduğumuz bitcoin hakkında sizlere bilgi vereceğiz. Bitcoin 2008 yılında Satoshi Nakamoto tarafından deneysel olarak başlatılmış, herhangi bir merkez bankası, resmi kuruluş, vs. ile ilişkisi bulunmayan dijital yada sanal paradır. Fakat ülkelerin para birimleri ile alınıp satılabilen, herhangi bir üçüncü parti hizmetine aracı kurumuna gerek olmadan transferi yapılabilen bir tür dijital para birimi olarak da adlandırılabilir.

Bitcoin nedir? Nasıl kazanılır?

Dünya piyasasında, Dolar ve Euro’ya alternatif olarak lanse edilen Bitcoin’in sembolü ฿, kısaltma ise BTC’dir.

bitcoin nedir nasıl kullanılır? Bitcoin kullanmak için sanal cüzdan gerekmektedir. Bunu oluşturmak da çok basittir. Bu sanal cüzdanınızı cep telefonunuzda, bilgisayarınızda oluşturabileceğiniz gibi internet üzerinde bulunan web servislerinden de oluşturabilirsiniz.

Kişi başına cüzdan sınırı bulunmamaktadır. Dilediğiniz kadar cüzdan oluşturabilirsiniz. Ayrıca oluşturmuş olduğunuz cüzdan için özel bilgilerinizi vermenize de kesinlikle gerek yoktur. Oluşturmuş olduğunuz bu sanal cüzdan ile para alabilir, para gönderebilir hatta alış veriş bile yapabilirsiniz.

Bitcoin nasıl üretilir? Nasıl kazanılır? Bitcoin üretim aşaması için mining yani madencilik adı kullanılmaktadır. Aslına bakarsanız eğer Bitcoin madenciliğinin nasıl yapıldığından çok; neden çok önemli olduğu kendi başına uzunca bir yazıyı hak etmektedir.

Bunun nedenine gelecek olursak eğer Bitcoin’i bu kadar çok önemli bir teknoloji ve büyük bir buluş yapan şeyin kilit noktalarından bir tanesi de Proof-of-Work olarak bilinen konsepttir.

Zor bulunmasının ve zorlaşmasının sebebi ise şans eseri değildir. Bunun nedeni ise Bitcoin protokolü tasarlanırken, Satoshi Nakamoto tarafından ayarlanmış bir güvenlik önlemi olmasıdır.

Bu güvenlik önlemi, yani bulunmasının zor olması herkes tarafından kafasına göre Bitcoin basma işlemini gerçekleştiremesin veya Blockchain’i manipüle edemesin.

 Bitcoin avantajları… Enflasyona sebebiyet veren etkilerden biri de tedavüldeki reel para arzlarındaki artıştır. Tedavüldeki para arzının artması doğru orantılı olarak enflasyonu da arttırmaktadır.

Fakat bu sistem Bitcoin için kesinlikle geçerli değildir. Bunun nedeni ise Bitcoin sistemi, sonu olan bir sistem olarak tabir edilmektedir. Teknik tasarımı itibari ile maksimum 21 milyon adet Bitcoin üretilebilir. Dolayısı ile Bitcoin’in enflasyon riski çok alt seviyededir.

Taşıması çok kolaydır. Milyarlarca dolar değerindeki bitcoinlerinizi küçük bir hafıza kartında bile taşıma imkanınız bulunmaktadır. Bunu nakit para ile veya başka bir sistem ile yapmak kesinlikle imkansız.

Sosyal Medyada Paylaşın:
Önceki Yazı
Sonraki Yazı

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?