Bitcoin nedir?

Bitcoin nedir?

Bitcoin nedir? Ne işe yarar, nasıl kullanılır?  Son günlerde en çok merak edilen konularından biriside dijital para birimi olan Bitcoin küresel piyasalarda dövize alternatif olarak lanse edilmeye başlandı. Bitcoin sanal para birimi öncelikle 2008’de Satoshi Nakamoto tarafından test edildi.

Dijital bir para biriminin oluşturulmasına ihtiyaç duyuldu, zira Amerikan Merkez Bankası 2008’de patlak veren morgage krizine çözüm bulmak için parasal genişlemeye gitmişti.

Durağanlaşan ekonomiye yeniden can vermek için para basma makineleri devreye girmiş, bu da Dolar’ın değerini kaybetmesine ama aynı zamanda Dolar’a olan güvenin azalmasına neden olmuş durumda.

Merkez bankaları kontrolündeki güvenilen, en sağlam olarak bilinen, değer deposu olan Dolar, Euro gibi sağlam dövizlere güven azalınca insanlar yeni bir para birimi arayışı içerisine girdi.

Daha önceden de dijital para birimi kullanılmaya çalışılmış fakat dev bir sorunla karşılaşılmıştı: “Double Spending” denilen ikili harcama sorunu…

Sanal para sadece “veri”den ibaret ve aynı verinin çoğaltılıp iki kez kullanılma riski bulunmakta. Tıpkı aynı jetonun çoğaltılıp bir çok kez kullanılması gibi düşünebilirsiniz.

Uzmanlardan soruna çözüm gecikmedi: “Veri”nin gerçekten kullanılıp kullanılmadığını kontrol etmek gerekiyordu. Yani güvenlik tek noktadan sağlanması gerekiyordu. Ancak yine aynı sorunla karşılaşılacaktı; Tek bir noktadaki aksaklık nedeni ile güvenlik sorun çıkartabilirdi.

Bitcoin sisteminde “Block Chain” isimli bir bilgisayar ağı Double Spending sorunun ortadan kalkmasını sağlamıştı. Hem de herhangi bir merkeze ihtiyaç duymadan bunu yapabiliyordu.

Matematikçi ve kriptografi uzmanı Japon Satoshi Nakamoto 2010’da Bitcoin için son programını geliştirdikten sonra bayrağı şu anki geliştiricisi olan Gavin Andresen’a devretti.

Bitcoin’in değeri nasıl belirleniyor?

Piyasadaki su ve altın gibi istisnai bazı ürünler dışında, Bitcoin’in değeri de ihtiyaç ve miktar oranı göz önünde bulundurularak arz ve talep koşulları içerisinde belirlenmektedir. Talep artınca fiyat artar, talep azalınca değer azalır. Tedavülde sınırlı miktarda Bitcoin bulunmaktadır ve belirli bir limit olduğundan talep arttığı anda Bitcoin para biriminin de değeri artmış olmakta.

Bitcoin nedir? nasıl kullanılır?

İnternet üzerinden kimlik bilgilerinizi vermeden oluşturacağınız bir yada bir çok sanal cüzdan sayesinde para alıp satabilir, para transferi yapabilir hatta alışveriş yapabilirsiniz.

Dünyanın bir çok yerinde Bitcoin kullanan mağazalar ve restoranlar bulunmaktadır. Bitcoinlerinizi bu noktalarda harcayabilirsiniz.

Ayrıca Paypal, Bitcoin’i ödeme sistemi olarak tanıdı. Dolayısı ile Paypal vasıtası ile de Bitcoin ile ödeme yapmanız mümkündür.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

1 Yorum

  1. Bitcoin yüzünden birçok oyuncu bu yıl çok üzüldü diyebiliriz. Ekran kartları bitcoin yüzünden tavan yaptı. Bitcoin taraftarı değilim açıkçası.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?