Black Friday nedir?

Black Friday nedir?

Black Friday nedir? Kara Cuma (Black Friday) Şükran Günü’nün (Thanksgiving Day) ertesi sabahında gerçekleşen bir alışveriş çılgınlığı olarak bilinmektedir.

Ünlü markaların Kara Cuma’da %80’e varan ve hatta bazı durumlarda daha da fazla indirimler uyguladığı bir gün olarak bilinmektedir. Madem bu kadar güzel bir şey neden adı Kara Cuma olarak söyleniyor? Bu konuda iki inanış bulunmaktadır;

İlki; Kara Cuma kutlamaları için mağazalar kapılarını saat 04:00 ve 05:00 arasında açmaktadır. Daha gün aydınlanmadığı için bugüne Kara Cuma ismi verilmiş olabilir. İkinci inanış ise; Kara Cuma günü mağazalar tamamen boşaltılıyor, insanlar birbirini eziyor hatta hayatını kaybedenler bile olabiliyor. Bu da normal bir günü kara hale getirebilmek için yeterli bir sebep sanırım.

Peki neden böyle bir gün var?

Black Friday ifadesi ilk olarak 1961 yılında yerel bir gazetede kullanılmıştır. Amerika’da bulunan mağazaların ortak indirim günü olan bu günde alışverişten dolayı yaşanan yoğunluk sebebi ile bugüne “Black Friday” ismi verilmiştir. İlerleyen yıllarda bu alışveriş çılgınlığı bir gelenek haline dönüşmüştür.

Peki hangi ürünler indirime giriyor?

Kara Cuma günü neredeyse aklınıza gelen tüm ürünler indirime girmektedir. Elbise, ayakkabı, cep telefonu, bilgisayar, televizyon indirimin en çok olduğu ürünler olarak ön plana çıkmaktadır. Özellikle de teknolojik ürünlere büyük bir ilgi olduğunu söyleyebiliriz. Hatta bunu neredeyse her mağaza yaptığı için mağazalar arasındaki çekişme adına “Hangisi daha fazla indirim yapacak?” düşüncesi ile bu süreçte gerçekten çok büyük indirimler ortaya çıkmaktadır.

Peki Black Friday Türkiye’de var mı?

Açık bir şekilde söylemek gerekirse artık “var” diyebiliriz. Bundan birkaç sene öncesine kadar sadece Amazon ve benzer Amerikan bazlı satış sitelerinde bu indirimlerin olmasına heyecanlanırken artık ülkemizdeki neredeyse her teknoloji mağazası ve internet satış siteleri de Black Friday indirimlerini yapmaya başladı. Bunların dışında Google Play Store, App Store, Steam, OriginPlayStation Store ve Xbox Store gibi oyun satın alabileceğiniz mecralar da peşi sıra indirimleri sıralamış durumdadır.

Kara Cuma’da neler yaşanıyor?

Bu macera dolu günde, neredeyse bütün Amerikalılar işi gücü bırakıp alışverişe koşuyor. Yapılan araştırmaya göre bu Black Friday gününde, 100 milyon kişinin mağazaları ziyaret etmesi tahmin eidlmektedir. 4 günlük alışveriş sürecinde ise 40 Milyar Dolar para harcanacağı tahmin ediliyor.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?