Borsa neye göre yükselir?

Borsa neye göre yükselir?

Borsa neye göre yükselir? Arz ve talep gibi iyi büyük değişken üzerine kurulu olan borsa piyasası, ekonomik ve siyasi olaylara göre yatırım araçlarını fiyatlandırma sistemi bulunmaktadır. Ülke ekonomileri, siyasi durumlar gibi hem yatırımcıları hem de arz ve talebi etkileyen konular borsanın yükselmesine neden olmaktadır. Bu neden ile de makro ekonomik verilerin, ülke siyasi durumlarının, devlet büyüklerinin açıklamalarının sürekli olarak takip edilmesi gereken bir durum olarak karşımıza çıkar.

Amerika gibi dünyanın güçlü ekonomileri de borsanın olumlu yada olumsuz etkilenmesine neden olabilmektedir. Borsada başarılı işlemler yapmak isteyen ve anlık yükselişleri yakalayarak kazanç elde etmek isteyen bireysel yatırımcıların sürekli olarak dünyada meydana gelen olayları, açıklamaları da takip etmesi gerekecektir. En basit örneği ile yine ABD üzerinden verebilmekteyiz. 2013 yılının başında Amerika ekonomisinde meydana gelen iyileşme nedeni ile FED varlık alımlarını sonlandırma kararını açıkladılar. Bu karar sonrasında ise dolar değer kazanırken, altın gibi emtialarda büyük düşüşler ortaya çıktı.

Doların değer kazanması ile beraber ABD ve Avrupa hisse senetlerinde de yükselişler meydana gelmiştir. ABD borsaları yükselirken, Asya, Avrupa borsalarında düşüşler meydana gelmiştir. Yani olumlu bir olay borsayı yükseltebilir de, düşürebilir de bu durum değişkenlik gösterebilir. Bu neden ile açıklamaların doğru bir şekilde yorumlanması gerekecektir.

Borsa neye göre yükselir?

Borsanın yükselmesi ekonomik büyüme ile birebir ilişki içerisindedir. Ancak borsanın düşmesi, yükselmesine göre daha kolaydır diyebilmekteyiz. Bir açıklama öncesi yatırımcıların işlem yapmaktan uzak durması, borsa başta olmak üzere bir çok yatırım aracının düşmesine neden olabilmektedir. Ama açıklamanın olumlu bir şekilde yapılması sonrasında da yatırım araçlarında ani yükseliş meydana gelebildiği gibi bu yükselişler kalıcı olmayan yükselişleri de ifade edebilir ve deneyimsiz bir yatırımcı büyük kayıp yaşayabilir.

Gayri Safi Milli Hasıla, faiz oranları, enflasyon, ekonomik büyük, istihdam oranları, işsizlik oranları gibi ekonominin birinci dereceden göstergeleri takip edilerek borsada meydana gelecek yükselişler önceden tahmin edilebilmektedir. Ancak borsanın yükselmesi, bir ülke ekonomisinin iyi bir şekilde işlemesi ile gerçekleşecektir. Açıklamaların ve ekonomik verilerin fiyatlanması ile yükselişler meydana gelebileceği gibi ani tepki alımları nedeni ile bir süre sonra düşüş de meydana gelebilmektedir.

Borsada yükselişlerin kalıcı olup olmadığını belirlenebilmesi için piyasa takibini etkili bir şekilde yapabilmenizin yanı sıra iyi bir analist de olmanız gerekecektir. Borsanın ne zaman düştüğü üzerine bilgiler verdiğimiz yazımızda etkili olan faktörlerin olumlu gelişmesi borsanın iyimser bir havaya bürünmesini sağlayabilmektedir.

Ama her olumlu verinin borsada yükseliş meydana getireceğini düşünmek de yanlış bir algıdır. Olumlu veri sonucunda yatırımcılar emtialar yada dövize yönelebilirler. Borsanın göstergesi hisse senetleri ve endeksler olduğu için de borsanın seyrinde değişiklik meydana gelmeme ihtimali bulunmaktadır. Bunu anlamanın en etkili yolu da teknik analiz bilgisi olmasıdır. Fiyat grafiklerinin analiz edilmesi ile trend hakkında bilgi edinilebilir ve piyasa verileri ile yorumlanarak bu verilerin doğruluğu anlaşılabilmektedir.

Son olarak ise borsanın durumu hakkında en doğru bilgileri edinebilmeniz için iyi bir piyasa takipçisi olmanız, analiz bilgisine sahip olmanız ve  en önemlisi piyasaları, ekonomileri iyi bir şekilde analiz edip yorumlamanız gerekecektir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?