ByLock nedir?

ByLock nedir?

Akıllı telefon uygulamalarından biri olan ByLock karşılıklı olarak ya da grup halinde kriptografik güvenli bir şekilde iletişim kurmak için kullanılmaya yarayan bir uygulamadır. Askeri düzeyde güvenlik şifrelemeleri içeren bu uygulama ByLock, FETÖ mensupları tarafından gizli bir iletişim ağı oluşturmak için aktif olarak kullanılmaktadır. Şu an bu yazılım Türkiye üzerinden indirilmeye kapalı bir uygulama olarak görünüyor.

ByLock şifreleri kırıldı fetöcüler ortaya çıktı

Reuters’a konuşan bir üst düzey bir Türk yetkilisi, “Bu yazılım verileri, onların ağını, en azından bir kısmını, haritalandırma olanağı sağlamaktadır. Söyleyebileceğim şudur ki bu yazılım aracılığı ile kimliği belirlenen bir çok sayıda insan, darbe teşebbüsünde doğrudan yer almış görünüyor” dedi.
Türk yetkili, bu uygulamayı Gülenciler yani fetöcüler tarafından birbirleri ile iletişim kurabilmeleri için oluşturulmuş bir yazılım olabileceğini söyledi. Fakat Reuters’ın danıştığı uzmanlar bunu doğrulayamadı.

ABD merkezli olan İsrail güvenlik firması SentinelOne ise Mobil Araştırma Direktörü Tim Strazzere, Bu yazılım, günümüz teknolojisinde genel olarak yaygın olarak kullanılmayan güvensiz olarak bilinen bir mesajlaşma uygulaması olarak biliniyor. Bunu yazılımı kırmak isteyen her bilişim uzmanı saniyeler içinde bunu yapabilir. açıklamasında bulundu.
Reuters’ın iletişime geçtiği 10’u aşkın uzmanın ise, Türk yetkililerinin bu yazılımdan bahsedene kadar ByLock adında bir uygulamadan kesinlikle haberdar olmadıklarını belirttiler.

Sosyal Medyada Paylaşın:
Önceki Yazı
Sonraki Yazı

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?