Diş ipi nasıl kullanılır?

Diş ipi nasıl kullanılır?

Diş ipi nasıl kullanılır? Diş bakımında çok önemli noktalardan biriside diş ipidir. Diş ipinin doğru bir şekilde kullanılması gerekmektedir ki, faydasını fazlası ile görebilesiniz. Birden çok kişi diş ipini kullanıyor olsa dahi bunu doğru bir şekilde yapamamaktadır. Bu neden ile diş ipinin faydalarından tam olarak yararlanamamaktadır. Bir çok kişinin diş ipini doğru kullanmadığını bildiğimiz için bu konumuzda sizlere diş ipi kullanımı hakkında gerekli bilgileri vereceğiz.

İlk olarak diş etinin tutulmasına bakalım.. Diş ipi iki elin işaret parmakları veya baş parmakları arasında gergin bir şekilde tutulmalıdır. Bundan sonra dişlerin arasına sokularak temizlenmelidir. Bu temizleme aşamasında diş etlerine zarar verilmemesine çok özen gösterilmesi gerekmektedir. Diş etlerinin tahrip edilmesinden kaçınılması gerekir.

Diş iplerinden çok daha fazla yararlanmak için yapmanız gereken bazı püf noktalarda bulunmaktadır. Bunlardan da bahsedelim sizlere. İlk olarak ne kadar bir ip almalısınız onu açıklayalım. Diş temizliği için yaklaşık olarak 35 – 45 cm ip yeterli olacaktır. Bu miktarlarda ip alınması gerekir. Bu ipin büyük bir kısmı parmağa sarılmalıdır. Dişlerin temizlenmesi için yaklaşık olarak, 4 – 5 cm ip açıkta bırakılmalı ve diş bu kısımdaki ip ile temizlenmesi gerekir. Diş iplerinin yine gergin olmasına özen gösterilmesi gerekmektedir.

Eğer baş parmaklar kullanılıyorsa eğer baş parmaklar arasında, işaret parmakları kullanılıyorsa eğer işaret parmakları arasında ip iyice gergin bir şekilde tutulmalıdır. Bundan sonra yukarı aşağı şekilde ip dişler arasında hareket ettirilmelidir. Burada nazik davranmak gerekmesi gerekir. Aksi halde ise diş etlerinize zarar verme ihtimaliniz yüksektir. Başka bir diş aralığına geçtiğinizde ipi kaydırarak ipin temiz tarafını kullanmalısınız.

Diş ipi nasıl kullanılır?

Diş ipleri ile ilgili yapılan hatalardan birisi diş iplerinin birden çok sefer kullanılmasıdır. Bu uygulama kesinlikle yanlış bir bilgidir. Diş ipleri sadece tek seferlik kullanılması gerekmektedir. Bir kez kullanılan ip tekrar kullanılmamalıdır. Aynı zamanda farklı diş aralıklarına geçerken de ipin bölümü değiştirilmeli, temiz bir bölüm kullanılması daha sağlıklı olacaktır.

Diş ipleri, dişler fırçalandıktan hemen sonra kullanılması daha uygun olacaktır. Önemli bir hususta bu olarak bilinir. Yani diş ipi kullanacaklar ilk olarak dişlerini fırçalamalı, daha sonra ise diş ipini kullanmalıdır.

Kısaca baktığımız zaman ise diş ipinin kullanımı özetlersek eğer; yaklaşık olarak 40 cm ip alınmalı ve parmaklar arasında gergin bir hale getirilmesi gerekir. Burada yaklaşık olarak 5 cm ip bırakılmalı ve dişler arası bölge temizlenmeli, yani bir aralığa geçerken ipin temiz tarafı kullanılmalıdır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?