Donald Trump kimdir?

Donald Trump kimdir?

Donald Trump kimdir? Donald Trump, gökdelenleri ucuza alma yeteneği ile 10 yıl içinde dünyanın en büyük emlak satıcılarından biri haline gelmiş durumda. Ancak finanas konusunda pek iyi olmaması nedeni ile sürekli iflaslardan dönmektedir.

New York’ta dünyaya gelmiş olan Donald Trump’ın büyük annesiyle büyük babası Baden’den ABD’ye göç etmişlerdir. Babası ise emlakçılık yapıyordu. Donald Trump 60’lı yılların başında High School’u, kötü hal ve gidişi yüzünden, terk etmek zorunda kalmıştı. Hemen Ardından ise askeri akademide okudu ve 1968’den sonra Pennsylvania’daki Wharton Institute’de işletme bilimleri eğitimi gördü. Daha sonra tek ve iki ailelik evlerin yapımında uzmanlaşan babasının şirketinde ayak işlerine baktı.

Trump ilk işini bile büyük tuttu ilk zamanlar. 1973’te New York’ta 290 dairelik 18 katlı bir gökdelen inşa ettirdi. Sonraki projelerinin tümünde yaptığı gibi, finansmanı devletten sağladığı vergi indirimi ve diğer ayrıcalıklar ile (örneğin inşaat arazisinin kendisine ucuza bırakılması gibi) garanti altına alıyordu.

“Big Deal”i (büyük vurgun) 1975’te gerçekleştirdi. 10 milyon dolara, Grand Central Station’a (Büyük Merkez Garı) bitişik olan harabe halindeki Commodore otelini satın aldı. Masraf tutarı 80 milyon dolara ulaşan değişiklikler ile, bu oteli 5 yıl içinde 1.400’den fazla odası olan bir lüks otel haline getirmeyi planlıyordu. New York 70’li yılların ortasında eski ihtişamını büyük ölçüde kaybettiğinden, kent belediyesi bu girişimini olumlu karşıladı. New York metropolü kötü yönetim ve toplumsal sorunlar yüzünden iflasın sınırına ulaşmış görünüyordu. Trump belediyeden sağladığı desteğin yanı sıra, yeni inşa edilmekte olan bu camdan sarayın % 50’sini 100 milyon dolar karşılığı satın alan Hyatt Oteller Zinciri ile bir kontrat imzaladı. Trump bu işe toplam 90 milyon dolardan fazla yatırmadığı için, bu işten çok büyük bir kazanç sağladı. 1980 yılının Eylül ayında açılan Grand Hyatt Oteli çok kısa bir sürede New York’un belli başlı adresi haline gelmiş oldu.

Kentin manzarasını değiştiren çok sayıda başka göz kamaştırıcı yatırımı Grand Hyatt otelini izleyince, Trump kısa zamanda “New York’u yenileyen adam” olarak ün yaptı. Mimar ve tasarımcıların uyarladıkları, bronz ve camdan yapılma gösterişli bina cephelerini, Trump dizayn ediyordu. 1983’te gerçekleşen duvarları altından çağlayanlı (kaskatlı) ve sosyeteye hitab eden çok sayıda mağazayı barındıran Trump Tower adlı lüks tapınak, Trump’ın prestij projesi  olarak ön plana çıktı.

Trump, 80’li yılların ortasında ise New York’un gelmiş geçmiş en devasa imar projesini hazırlamıştı. Hudson Nehri’nin batı yakasındaki Television City… Hiç bir zaman gerçekleşemeyen bu projede, 11 tane 45 katlı kule ve 400 metreyi aşan yüksekliği ile dünyanın en yüksek binası olması tasarlanan 145 katlı bir gökdelen planlanmıştı.

Bundan sonraki en muazzam vurgunları ise 80’li yılların sonunda gerçekleşti. Trump Lufthansa ile direkt rekabete girerek 420 milyon dolara Plaza Oteli’ni satın aldı ve bu ayrıca kendi hava yolları şirketini kurabilmek amacı ile iflas halindeki Eastern Airlines havayollarının uçak filosunu (37 adet Boeing 727’yi 350 milyon dolara) satın aldı. 1990’da Adantic City’de inşa ettirmiş olduğu Tac Mahal Otel-Casino ile kumarhane işine girmiş oldu. Bu sıralarda 41 yaşındaki girişimcinin serveti 4 milyar dolar olarak tahmin ediliyordu.

1 yıl içinde çöküşü başladı. “Forbes” adlı ekonomi dergisi ile “Wall Street Journal” gazetesi Trump’ın “tasavvur edilemeyecek inşaat borçlarından” söz ediyordu. İnşaat kralı kendini fazla zorlamıştı. Buna bir de aile sorunları eklendi. Çekoslovakyalı bir kayak şampiyonu olan karısı Ivana Zelnickova basının yaydığı bir tartışmadan sonra Trump’a zina nedeni ile boşanma davası açacağını ilan etti. Her ne kadar karı koca barışmış olsa da kısa süreli bir beraberlikten sonra 1993’te iş ilişkileri tümü ile bozuldu ve Trump karısına 15 milyon dolar tazminat ödemek zorunda kaldı.

Trump, 90’lı yılların başında bankaların kendisine bundan sonra alacağı kredilerin koşullarını belirlemesine ses çıkaramadı. Yıllık faiz ödemeleri 120 milyon dolara ulaşmış görünüyordu. Ayrıca lüks yaşam tarzına ciddi bir biçimde karışılmasına göz yummak zorunda kaldı. Özel masrafları denetlemeye alındı ve bundan böyle yılda “yalnızca” 350.000 dolar harcamasına izin verildi.

Trump yinede; tahminlerin ötesinde çabuk toparlandı. Yeni finansörler aracılığı ile borçlarının çoğunu ödeyebildi. 90’lı yılların ortasında Avusturya ve Berlin’de gerçekleştirmeyi düşündüğü büyük çapta inşaat planları da bulunmaktadır.

Ece Erken kimdir?

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?