Google Adx Nedir?

Google Adx Nedir?

Google Ad Exchange, ya da kısa adı ile Google AdX nedir? Google’ın gerçek zamanlı ihale sistemi ile internet sitelerindeki her bir adet reklam gösterimi OpenX, MediaMath, Criteo, Adwords gibi büyük reklam sistemlerinden en yüksek teklif ücreti verene tahsis ettiği bir sistem olarak bilinmektedir. Google AdX reklamları Google iş ortakları aracılığı ile (AdXSeller) sadece premium internet siteleri olan kullanıcılara Google’ın özel bir reklam servisi olarak hizmet vermektedir.

Google Ad Exchange reklamı ile Google Adsense reklamları birbiri ile aynı mıdır?

Hayır, aynı değildir ikisi birbirinden çok farklıdır.

Öncelikle sizlere Adsense reklamlarını açıklayalım.. Bir internet sitesi sahibi, şirket ya da şahsi olarak, sitesi adına Adsense hesabı alabilir yada sitesinde Adsense reklamları yayınlayabilir. Bir sayfada, en fazla 3 adet Adsense reklamı  yayınlama izni vardır. Yani kısaca söylemek gerekir ise Adsense hesapları ve reklamları, her internet site sahibine açıktır. Ayrıca bir sayfaya bırakabilecek en fazla reklam adedi gibi sınırlamaları da mevcuttur.

Google AdX reklamlarına gelirsek eğer,  Google Adwords’den gelen reklamlara ek olarak, diğer reklam ağlarının ve reklam borsalarının reklamlarını da içeren bir sistem olarak karşımıza çıkıyor. Bir sayfaya 5′e kadar Google AdX reklamı eklenme izni vardır. Google şirketinin gözünde, Google Adsense reklamları ile Google AdX reklamları birbirinden çok farklı sistemlerdir. Yani şöyle söyleyebiliriz bir sayfada 3 adet Adsense reklamı varken, 3 tane de Google AdX reklamı olabilir. Ayrıca Bu reklamlar birbirleri ile kesinlikle karışmaz. Ve Google reklam politikasına kesinlikle aykırı bir durum değildir.

Google AdX Seller ve yahut Google Ad Exhange hesabı nasıl alabiliriz?

Google AdX hesabını, bireysel internet siteleri tarafından alınamaz. Adsense gibi bir başvuru ekranı kesinlikle bulunmaktadır.

Google tarafından bu sistem, sadece büyük reklam ağlarına ya da internet sitesi gruplarına verilmektedir. Bir internet sitesinin kendi Adsense reklamlarının yanına ek olarak Google AdX reklamı da yayınlaması için ayrıca mutlaka bir Google AdX seller hesabına sahip olan bir reklam şirketi ağına başvurması gerekmektedir.

Türkiye’de bu hesabı olan şirket yada reklam ağları ne yazık ki sayısı oldukça az bulunmaktadır. Bu ağlardan birisine örnek verecek olursak eğer,

Reklam9.com reklam ağı örnek verilebiliriz. Reklam9 reklam şirketinin reklam ağına üye olarak, Google AdX reklamlarına ulaşılabilirsiniz. Unutulmaması gereken bir durum ise, Google AdX reklamları her internet sitesine sunulmamaktadır.

Ayrıca bu sisteme sadece kaliteli ve özgün içeriğe sahip olan ve yüksek bir trafiğe sahip sitelere sunulmaktadır. Google AdX reklamları Google AdX seller hesabına sahip reklam ağları tarafından incelenip sitenin kalitesine göre verilmektedir.

İnternet sitenize kendi Adsense reklamlarınıza ek olarak ise alacağınız ek 3 adet Google AdX reklam alanları ile sitenizin gelirini 2′ye katlayabilmeniz mümkündür.

Sosyal Medyada Paylaşın:
Sonraki Yazı

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?