Google News nedir?

Google News nedir?

Google News nedir? Google News yada Türkiye’de bilinen bir diğer adı ile Google Haberler, Google tarafından kullanıcılara kalite standartlarına uygun içerikleri ulaştırmak için oluşturmuş olduğu bir haber servis aracıdır.

Google News nedir? 

Başlangıcı 2002 yılında olan ve 2006 yılı itibari ile mobil cihazlar ile uyumlu hale getirilmiş olan Google News, dünya genelinde 50 binden fazla haber sitesinden içerikleri toplayarak kullanıcılara aktarmaktadır.

Standart arama sonuçlarına kıya ile kullanıcıların haberlere anlık olarak ulaşabilmesi sağlanmaktadır. Bu servise arama motoru üzerinde yer alan Haberler sekmesinden kolayca ulaşılabilmektedir.

News servisine kayıtlı olan siteler, normal internet sitelerine oran ile Google botları tarafından çok daha fazla ziyaret edilip index almaktadır. Ve bu vesile ile yayınlanan haberler saniyeler içerisinde arama sonuçlarında görülür.

Servise kayıt olan ve haberleri kullanıcılara en hızlı bir şekilde ulaştırma hedefi ile çalışmalarına devam eden platformların, başta SEO olmak üzere birçok alanda diğer rakiplerine karşı 2–3 adım önde olduğu sektörde yer alan kişiler tarafından bilinmektedir.

İndex sürelerini ciddi oranda kısaltmaktadır bu servis. Platformunuzun kısa sürede duyulması ve sektörde yer edinmesi için büyük bir önem arz etmektedir. Bununla beraber Alexa değerlerinin düşmesine de fayda sağlayan Google News, sitelerin maddi değerini büyük oranda arttırmaktadır.

Haber sitelerinin yayınlamış oldukları haberlerin bu servis tarafından listelenmesi için belirli koşulların sağlanması ve News kaydının gerçekleştirilmesi gerekmektedir. Google News için gerekli şartlar nelerdir?

Google News Kaydı Nasıl Yapılır?

Servise kayıt olmak isteyen haber sitelerinin genelik ile profesyonel bir ekipten yardım alması önerilmektedir. Zira, haber sitesinin kabul edilmesi için kaliteli bir platform olduğunun Google’a kanıtlanması gereklidir.

Gelin, şimdi haber sitelerinin Google News’e kabul edilmesine büyük katkı sağlayan kriterlere yakından inceleyelim.

İlk olarak sitede kullanılan temanın, News politikalarına uygun hale getirilmesi gerekmektedir.

Bu alanda genellik ile WordPress altyapısı yada hazır haber sistemleri kullanılmaktadır. Sitenin üst ve alt kısımlarında Künye ve İletişim gibi alanlara bağlantı verilmesinin, artı puan kazandırdığı ifade edilmektedir.

Haber sitesinde köşe yazarları kısmının ve bu yazarlara ait yazıların yer almasının, büyük önem taşıyan bir diğer etken olduğu uzun süredir konuşulmaktadır.

Bazı haber sitelerinin başvuru sırasında sahte yazar isimlerine yer vermesi sonrasında ise, Google’ın bu kontrolleri sıkılaştırdığı ifade edilmektedir.

Daha önce de belirttiğimiz Künye ve İletişim sayfası ise, Google News servisine kayıt olmak isteyen haber siteleri için olmazsa olmazlar arasında yer almaktadır. Künye sayfası altında site sahibinden, editörlere ve hatta hukuk sorumlusuna kadar tüm bilgilerin paylaşılması büyük önem arz etmektedir.

Site üzerinde özgün haberlerin paylaşılması Google News için en önemli kriterlerden birisi olarak biliniyor. Bununla beraber haber ajanslarına aboneliğin kabul şansını artıran etkenlerden birisi olduğu belirtilmektedir.

Gerekli şartları sağladığını düşünen platformların Google News başvurusu yapması için tek yapması gereken, Google Haberler Yayıncı Merkezi’ne giriş yaparak gerekli yönergeleri takip etmektir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?