Grip ve soğuk algınlığından nasıl korunabiliriz

Grip ve soğuk algınlığından nasıl korunabiliriz

Grip ve soğuk algınlığından nasıl korunabiliriz. Mevsim dönüşleri, özellikle de ısı değişimleri soğuk algınlığı, grip gibi hastalıklar ile en sık karşılaşılan dönemlerdir.

Sonbaharın gelmesi ile birlikte grip mevsimi de başlamış oldu. Kapalı, kalabalık mekanlar ise gribe adeta davetiye çıkaran mekanlardır. Semptomlar hemen kendini belli etmektedir. Boğaz bölgesinde karıncalanmaya benzer kaşıntı, hapşırık ve burun akıntısı gribin ilk habercileridir. Önlem alınmazsa eğer belirtiler ağırlaşır, baş, eklem ağrıları bu semptomlara eşlik eder, boğaz ağrısı artar, öksürük ve ateş eklenir. Nihayetinde konulan teşhis grip olarak ortaya çıkar.

Grip ve soğuk algınlığından nasıl korunabiliriz

El Hijyeninin Sağlanması

Virüslerin en kolay seyahati ellerimiz aracığı ile gerçekleşmektedir. Gün içinde pek çok nokta ile temas halinde olan ellerimizin temizliği, hijyeni sağlığımız için büyük önem arz etmektedir. Ellerin sık sık yıkanması grip ve soğuk algınlığı ile savaşta en önemli bir silahtır.

Sık Sık Duş Alınması

Özellikle sabahları alınacak ılık hatta soğuk bir duş, üst solunum yollarının kan dolaşımının düzenlenmesine yardımcı olmaktadır. Grip ve soğuk algınlığının ilk olarak bu bölgede kendini gösterdiği düşünülürse eğer, soğuk duş, virüsler ile savaşta bölgesel olarak güçlenme sağlanarak koruma gerçekleştirilecektir.

Ayaklarınız İçin Sıcak – Soğuk Su Banyosu

Ayaklara uygulanan sıcak-soğuk banyosu, ağız ve gırtlak bölümündeki mukozanın sıcaklığını arttırır ve grip-soğuk algınlığına neden olan virüslerin yok olmasını sağlamaktadır. Sıcak-soğuk banyosunda dikkat edilmesi gereken en önemli nokta ise, sıcak-soğuk banyosunun mutlaka soğuk su ile bitirilmesidir.

Egzersiz Yapınız

Sağlıklı bir hayatın ilk adımıdır egzersiz. Yürüyüş, bisiklet, koşu gibi maddi yükümlülükleri ağır olmayan ve kolaylık ile gerçekleştirilebilecek basit egzersizlerin sağlığınız üzerindeki etkisi fazlası ile büyüktür. Bu ve benzeri egzersiz programlarını kendiniz için bir yaşam biçimine dönüştürmek vejetatif sinir sisteminin düzenlemesini sağlamaktadır.

Yediklerinize ve İçtiklerinize Dikkat Ediniz

Doğru beslenme hayatımızın hemen her anında dikkat etmemiz gereken bir konu olup söz konusu Grip ve Soğuk Algınlığı ile mücadele olunca çok daha fazla özeni hak eden bir başlık olarak ortaya çıkar. Beslenmenin çoklu besin grupları ile gerçekleştirilmesi hem bağışıklık sistemi için hem de hastalıklar ile mücadelede önemlidir. Grip ve soğuk algınlığı ile mücadelede sebze ve meyveden zengin beslenmenin, tam tahılları daha fazla yemenin ve özellikle de hayvansal proteinlere daha çok ağırlık vermenin faydası inkar edilemez.

Yoğurt ve kefir gibi probiyotik açısından zengin hayvansal protein kaynakları, bağışıklık sistemini hızla kuvvetlendirir. Bu neden ile öğünlerinizden bu iki güçlü silahı eksik etmeyiniz. Sebze, meyve tek başına yeterli olmayacaktır, et, tavuk, balık gibi protein kaynaklarını, bakliyatları da düzenli olarak beslenme programınıza dahil ediniz. Ekonomik yönden alım gücünü zorlayıcı da olsa bazı proteinleri ucuza mal etmenin yolları da bulunmaktadır. Örnek verecek olursak eğer hamsi hem ekonomik hem de fosfor yönünden oldukça zengin bir besindir. Kılçıkları ile tüketildiğinde ciddi bir kalsiyum deposu olduğunu da belirtmekte yarar vardır.

D Vitamini bağışıklık sistemini destekleyici en önemli vitaminlerin başında gelmektedir. Etkisi C Vitamininden bile büyüktür. D Vitamini yönünden zengin gıdaları sofralarınıza taşıyın ve fırsat buldukça güneşe çıkınız.

Ağız ve Diş Eti Sağlığına Dikkat Ediniz

Grip ve soğuk algınlığı ile mücadelede ağız sağlığınızın önemli olduğunu biliyor muydunuz?

Ağız mukozası virüslerin kendilerine yaşamak için buldukları en kolay adrestir. Bu neden ile ağız bölgesinin hijyenin sağlanması, bu hijyenin de hem dişlerin, hem diş etlerinin hem de yanak ve dilin fırçalanması ile mümkün olur. Sık sık ağız bakımınızı yapın ve soğuk suyla da gargara yapmayı unutmayınız. Soğuk suyla gargara hem ağız hem de gırtlak bölgesine yerleşmeye çalışan virüsleri öldürmede etkilidir.

Hem Bedeninizi Hem De Evinizi Fazla Sıcakla Boğmayınız

Grip ve soğuk algınlığından korunmak için beden ısısının sağlıklı bir ölçüde tutulması önemlidir. Kalın giysiler yerine birkaç kat ince giysilerin tercih edilmesi, ayakların sıcak tutulması, su geçirmez ve sağlam ayakkabılar tercih edilmesi çok önemlidir.
İş yerleri, okullar, evler kısacası kapalı alanların ısı ve havalandırması grip ve soğuk algınlığına karşı mücadelede önemlidir. Havasız ve fazlası ile sıcak ortamlar mikroplara davetiye çıkarır. Odanızın sıcaklığını makul seviyede tutmaya ve sık sık havalandırmaya dikkat edin.

Bağışıklık Sisteminizi Güçlendiriniz

Soğuk algınlığı ve grip halk arasında çok önemsenmese de zaman zaman sonucu hayat kaybı ile noktalanan pek çok grip virüsü bulunmaktadır. Soğuk algınlığı ve gribe neden olan ortalama 200 çeşit virüs vardır ve vücudumuzun bu virüsler ile savaşmayı öğrenmesi gereklidir. Grip genellikle bağışlık sisteminin zayıflamasına bağlı ortaya çıkmaktadır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?