Hadise Açıkgöz kimdir?

Hadise Açıkgöz kimdir?

Hadise Açıkgöz kimdir? Şarkıcı Hadise Açıkgöz 1985 yılında, Belçika’da dünyaya gelmiştir. Çocukluğunda şarkı söylemeyi ve ata binmeyi çok seviyor. Ekonomi ve Çağdaş Diller eğitimini almış olan, aldıktan daha sonrada en büyük tutkusu olan müziğe yönelmeye karar vermiştir. Ailesi de bu durumu memnuniyet ile karşılamış ve genç kızlarına destek olmuştur.

Hadise, 2003 yılında Belçika’nın Popstar’ı olmuş olan Idool adlı yarışma programına katılmıştır. Finale kalmış olan 10 isim arasında yer almasa bile bir çok yapımcının dikkatini çekmeyi başarmıştır. 2Brains şirketi kısa bir süre sonra genç kıza sözleşme teklifinde bulunmuştur. Hadise, yapımcıları olan Yves Gaillard ile Serge Ramaekers ile birlikte kayıt sürecine başlamak için çok kısa bir sürede stüdyoya girdi.

Yapmak istediği müziği ise “şehirli pop” (urban pop) şeklinde nitelendiriyor. Christina Aguilera ile Beyonce Knowles gibi ünlü isimleri beğeniyor, fakat aynı zamanda ise Prince, Janet Jackson, Tina Turner, Alicia Keys, Toni Braxton gibi daha tecrübeli olan isimlerden de etkilendiğini ifade etmektedir. En büyük hayali ise, Tina Turner ile tanışmak ve aynı sahneyi paylaşabilmektir. Türkiye’den ise Tarkan’ı çok beğenmektedir. Tarkan için ise Onunla düet yapmak rüya gibi olurdu ifadelerini kullandı.

Hasselt’te pazarlama bölümünde öğrenimini sürdüren ve beş dil Flamanca, Fransızca, Almanca, Türkçe ve birde İngilizce bilen şarkıcı Hadise, boş zamanının büyük bir bölümünü müziğe ayırmaktadır. Söz yazıyor, beste yapıyor, kayıt stüdyolarında bolca vakit geçiriyor ve ayrıca konserlerine hızlı bir şekilde ara vermeden devam ediyor. Bunlar ile beraber formunu korumak için jimnastik yapmaktadır. Arkadaşları ve kardeşleri ile zaman geçirmekten çok hoşlanıyor.

Rock, soul ve dünyanın çeşitli bölgelerinde dile getirilip ve icra edilen farklı müzik türlerini bir araya getiren şarkıcı kendi beğenisine göre şekillendirmeyi amaçlamış olan Hadise’nin ilk teklisi “Sweat” adını taşımaktaydı.. Yves Jongen’in yazmış olduğu ve Serge Ramaekers ile birlikte yapımcılığını üstlenmiş olduğu şarkı, 3 farklı versiyonu ile birlikte raflardaki yerini aldı. Onu daha geniş kitlelere taşımasına yardımcı olan parça ise, Haziran 2005 çıkışlı olan “Stir Me Up” oldu. yapımcı, toplam 5 versiyonu ile birlikte sunulan “Stir Me Up’ın video klibi ile de olumlu not aldı tüm çevrelerden.

Hadise, 13 Ocak 2006’da yeni teklisi olan “Ain’t No Love Lost’u tüm müziksever ve müzik piyasasının beğenisine sunmuş oldu. Şarkının video klibi ise Tayland ülkesinde çekildi. Ayrıca diğer yandan “Ain’t No Love Lost” teklisinde, şarkının “Buradayım” adlı bir de Türkçe versiyonu bulunmaktadır.

Hadise 2005 yılında “Sweat” adlı ilk albümünü çıkarmış oldu. Bir sonraki albümü ise “Hadise” ise 2007 yılında çıkardı. En büyük başarısını 2009 yılında Moskova’da yapılmış olan Eurovision Şarkı Yarışmasında Türkiyeyi temsil ederek elde etmiş oldu. Burada ise Düm Tek Tek adlı şarkı ile finallerde dördüncü olma başarısını gösterdi.

Şarkı çeşitli ülkelerin listelerinde hep zirvede 1 numara oldu. Düm Tek Tek şarkısının başarısı ile 2009 yılında “Fast Life” adlı bir İngilizce albüm ve “Kahraman” adlı bir Türkçe albüm çıkartmış oldu. Fast Life albümünün başarısı ise birden çok Avrupa ülkelerinde, başta Japonya olmak üzere, Endonezya’da büyük tanıtıcı bir turneye yol açmış oldu.

Hadise Belçika’nın en prestijli ödülü olmuş olan TMF AWARDS 2006 – 2007 ve 2009 yıllarında “BEST URBAN” kategorisinde büyük ödüle layık görüldü. Balkanların en büyük müzik kanalı olan Balkanika TV tarafından her sene geleneksel  olmuş olan bu ödülü Balkanların En İyileri ödüllerinde bile Hadise, “Balkanların en iyi kadın sanatçısı 2009” ödülüne laik görüldü. Bununla beraber ayrıca Türkiye’de de onlarca ödüle layık görüldü sanatçı.

Hadise, bir yıllık bir hazırlıktan hemen sonra “Aşk kaç beden giyer?” ismini taşıyan 5. albümünü Nisan 2011 de müzik piyasası ile buluşturdu. Albümün ilk klibi ise “Superman” ismini taşıyan şarkıya çekildi. “Superman” uzun süre listelerde birinci sırada yer alarak tüm dillerde dolaştı.

Albümün ikinci klibi ise adeta bir marş haline gelmiş olan “Aşk Kaç Beden Giyer” adlı şarkısına çekildi. Klibin yönetmenliğini ise Hülya Açıkgöz üstlendi. Bu şarkı uzun bir süre listelerde de bir numarada kaldı ve ayrıca internette de tıklanma rekorları kırdı. Albümün üçüncü klibi ise yine Hülya Açıkgöz yönetmenliği ile “Mesajımı Almıştır O” isimli popüler şarkıya çekildi.

Hadise şarkı sözü yazmaya, beste yapmaya ve kendini geliştirmeye devam etmektedir. Ayrıca Belçika’da çeşitli konserler veriyor. Almanya başta olmak üzere, Hollanda, Polonya ve hatta Hindistan’da bile sahne almak için ciddi anlaşmalara imza atıyor. Onun adı şimdiden dünyaya yayılmaya başlandı bile. Bakalım Hadise’yi önümüzdeki yıllarda Christina Aguilera ve Jennifer Lopez gibi bütün dünyanın peşinden koşmuş olduğu bir popüler müzik yıldızı olarak görebilecek miyiz.

Serdar Ortaç’ın 2008 yazında piyasaya çıkmış olan Nefes albümünde yer alan “Düşman” adlı şarkıda Ortaç’la ile birlikte düet yaptı. Türkiyeyi temsil ettiği 2009 yılında Eurovision Şarkı Yarışması’nda 16 Mayıs 2009 tarihinde “Düm Tek Tek” adlı şarkı ile 4. oldu. Popstar adlı müzik yarışması programında sunuculuk yaptı. 2011 Ekim ayında Show TV’de yayınlanmış olan, Acun Medya’nın yeni projesi olan “O Ses Türkiye” ses yarışmasının jüri üyeliğini de yaptı.

Hadise 2012 yılının Haziran ayında “Biz Buradayız” adlı Single parçasını hayranlarının beğenisine sunmuş oldu. Single da yer almış olan parçanın sözlerini Deniz Erten’e aittir; bestesini, Deniz Erten, Mario Winans, Fotios Stefos birlikte yapmıştır. Klip yönetmenliğini ise Hülya Açıkgöz üstlenmiştir.

Şimdilerde ise şarkıcı Hadise yine O Ses Türkiye yarışmasının jüri üyeliğini yapmaktadır.

Sosyal Medyada Paylaşın:
Önceki Yazı
Sonraki Yazı

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?