İnternet tarayıcılarda yeni bir tehdit bulundu

İnternet tarayıcılarda yeni bir tehdit bulundu

İnternet tarayıcılarda yeni bir tehdit bulundu. En çok kullanılan internet tarayıcılarından biri olan Chrome, Safari ve Opera uygulamalarında çıkan yeni bir tehdit, kullanıcıların dikkatli olmalarını gerektirmektedir.

Bu yeni tehdit ise “otomatik doldurma” denen bir tarayıcı özelliğinin, kötü amaçlı kişiler tarafından keşfedilen bir açığı yüzünden kullanıcılar için tehdit oluşturması ile ilgili olarak ortaya çıktı. Tarayıcıların bu otomatik doldurma özelliği sayesinde internette her şeyi yapabilmek hızlı da olsa, bu özelliğin de bir açığını keşfedilmiş durumda görünüyor.

İnternet tarayıcılarda yeni bir tehdit bulundu

Chrome, Opera ve Safari tarayıcılarının otomatik doldurma sistemleri web siteleri ile gereğinden fazla bilgi paylaştığını keşfedildi.

İsminiz ve e-posta adresinizi doldurma işini otomatik doldurmaya kayıt ettiğinizde tarayıcı gerçek adresinizi, telefon numaranızı ve hatta kredi kartı bilgilerinizi bile bilinmeyen sunuculara yönlendirmektedir.

Finlandiyalı web geliştiricisi olan Viljami Kuosmanen tarafından keşfedilen bu açık kullanıcıları zor durumda bırakacak ve çeşitli tehditlere maruz bırakacak bir tehdit olarak kayıt edilmiş durumda.

Hürriyet Gazetesi‘nin haberine göre, Finlandiyalı geliştirici hazırladığı bir örnek site ile bu tehdidi gözler önüne de sermiş durumda. Hazırladığı küçük web sitesinde sadece isim ve e-posta adresi isteyen bir form isteyen Viljami Kuosmanen, eğer formu otomatik doldurursanız rızanız olmadan neredeyse tüm kişisel bilgilerinizi ele geçiriyor.

Bu arada bu açık Firefox tarayıcılarda kullanılamıyor. Siz yine de tarayıcılarınızın otomatik doldurma özelliğini mutlaka kapatınız.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?