Kamkat nedir?

Kamkat nedir?

Kamkat nedir? Kamkat ismini son zamanlarda oldukça fazla duyar olduk. Pazarlarda, market ve manav raflarında şimdiden yerini almaya başladı bile. Bu küçük meyve ilk baktığımız zaman doğal gibi görünmeyebilir, fakat tamamen doğa şartları altında büyütülüp yetiştirilen bu meyve evlerimize girmeye şimdiden başladı bile. Kamkat nedir neye yarar?

Kamkat nedir?

Peki bu kamkat nerede yetişir? Dünyada daha çok Doğu Asya ve Çin’de yetişen bu bitki ülkemizde ise en çok Akdeniz ikliminin hakim olduğu yerlerde ve Rize’de görülmektedir.

Antalya bölgesinin ise son zamanlardaki en değerli ekonomik kaynaklarından olan kamkat evde de yetiştirilebiliyor artık.

Kamkat’ın faydaları nelerdir

Turunçgillerin ortak özelliği bu küçük boyuttaki bitkiye de aktarılmış gibi. C vitamini deposu olan kamkat, bağışıklık sistemini kuvvetlendiriyor, antioksidan özelliği ile hastalıklardan korunmayı sağlamaktadır.

Kamkat nedir neye yarar? Sindirimin düzenlenmesi konusunda da çok önemli etkileri bulunmaktadır. Bu meyve, içinde bulundurmuş olduğu yüksek orandaki A, B1, B2 ve B3 vitaminleri ile bu vitaminler ile sinir sistemini güçlendirmeye destek sağlıyor.

Bununla beraber ayrıca antiseptik özellikler gösterebilen bu meyve mikropları öldürebildiği için küçük çaplı besin zehirlenmeleri veya böcek ısırmaları konusunda da iyileşme sürecine de fazlası ile katkı sağlamaktadır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?