Kış lastiği nasıl kullanılır?

Kış lastiği nasıl kullanılır?

Kış lastiği nasıl kullanılır?  Kış aylarına girmemiz ile birlikte güvenli sürüş için, aracınız için kış lastikleriniz hazır mı? Aracınızın karlı, buzlu yolda yol tutuşunun artması hem kendiniz ve aracınızdakilerin hem de trafikte bilinçli bir sürücü olmak için kış lastiği kullanımını ihmal etmeyiniz.

Yaz lastiklerinin malzemesi 7 derecenin altındaki sıcaklıklarda sertleştiği için yol tutuşu azalır, kışın kullanmak üzere üretilenler ise özel profillerinin yanı sıra, üretim malzemeleri sebebi ile daha yumuşak olup  7 derecenin altındaki soğuk hava şartlarında tutunmayı artırmaktadır.

Kış Lastiği nedir?

Aracınızın standart lastikleri, hava sıcaklığı düştüğünde sertleşir ve kış şartlarında kullanımları güvensiz bir hale gelir. Kış lastiğinin kauçuk bileşiği, standart lastikten farklı olarak buz ve karda güvenliğinizi artırır. Sürücü kaynaklı trafik kazalarının başlıca nedenlerinin en üst sırasında araç hızını yol, hava ve trafiğin gerektirdiği şartlara uydurmamak yer almaktadır.

Dolayısı ile hızınızı hava durumunun elverdiği koşullara uydurmamak kadar, aracınızı hava durumuna uygun biçimde yola çıkarmamak, yani kış mevsiminde uygun lastikleri kullanmamak da, kaza nedenleri arasında yer alır. Sürücüler kış aylarında yaz aylarına göre 6 kat daha fazla kaza riski taşımaktadır, kar ve buz bu oranı artırarak daha da fazla tehlike teşkil eder.

Kış lastiği nasıl kullanılır?

* Mevsim boyunca kış lastikleri aracın 4 lastiği için de kullanılmalıdır.

* Kış lastikleri sadece karda ve buzda değil, 7 derecenin altında ıslak yada kuru hava şartlarında da kullanımı güvenli kılıyor. Özellikle yağmurlu havalarda kış lastikleri, standart lastiklere göre avantaj sunmaktadır.

* Ayrıca unutmamalı ki Karayolu Trafik Kanunu ve ilgili Karayolu Trafik Yönetmeliği gereği, araçta kullanılan kış lastiği ne ek olarak karlı ve buzlu yollarda bir takım kar zincirinin araçta bulundurulması da zorunludur.

* Bölgesel olarak değişiklik gösterse de, ekim – nisan ayları arası kullanım önerilmektedir.

* Lastiklerin diş derinliklerine dikkat etmek gerekir zira diş derinliği azalmış lastikler su tahliyesi yapamaz ve fren mesafesinin uzamasına sebebiyet verebilir.

* Kış aylarında daha güvenli bir sürüç için özellikle kavşak ve yokuşlar ile, trafik ışıklarında daha dikkatli olup, hızınızı düşürünüz. Karlı bir zeminde yola çıkarken hızla kalkmak yerine aracınıza yavaş yavaş hız veriniz, lastiklerin patinaj yapması karın sertleşip daha kaygan bir zemine dönüşmesine neden olabilmektedir.

* Hiç bir durumda lastiklerinizin havasını düşürmeyiniz çünkü tabanları yola tam olarak oturmalıdır.

* Soğuk havalarda standart lastik kullanmak yakıt sarfiyatını artırır.

* Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı tarafından uygulanan yük ve yolcu taşıyan ticari araçların kış lastiği takma zorunluluğu, 1 Aralık 2016 Pazartesi tarihinden itibaren başlamıştır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?