Konuşurken Göz Teması Kurmak Beyni Yoruyor

Konuşurken Göz Teması Kurmak Beyni Yoruyor

Konuşurken göz teması kurmak beyni yoruyor. İletişim kurarken karşınızdaki insan ile göz teması konusunda sıkıntı yaşıyorsanız eğer bunun altında çok da büyütülecek bir psikolojik neden olmayabilir.

Özellikle sağlıklı ve verimli bir iletişim kurmak için konuşurken karşımızdaki insan ile göz teması kurmamız çok önemli bir durumdur. Genellik ile ikili diyalog esnasında göz teması kurmaktan kaçınan kişilerin sosyal endişe (anksiyete), dalgınlık, suçluluk veya mahcubiyet gibi psikolojik sorunlar barındırdığı söylenmekte.

Ancak göz teması kurmamanın sebebi bunların çok daha dışında bir şey olabilir. Shogo Kajimura adlı bir bilim insanı, göz teması ile sözlü işlemlerin farklı şeyler olarak değerlendirildiğini, ancak iletişim sırasında bu iki faktörün de işin içinde olduğunu söylemektedir. Kajimura’ya göre iletişim esnasında gözlerimizi kaçırmamızın nedeni, bu iki faktörün birbirlerine karışmalarıdır.

Söz konusu hipotezini doğrulamak isteyen Kajimura, bir kaç kişinin katıldığı bir deney gerçekleştirmiştir. Deneye göre katılımcılardan insan yüzlerinin yer aldığı videoda gözlere odaklanırken sözlü iletişime de devam etmeleri istenmiştir. İzledikleri ekrandaki gözlere odaklanan katılımcılar sözlü olarak verilen basit görevlerde zorlanmamış olsalar da görevlerin zorluğu arttıkça katılımcıların da gözlerini kaçırdıkları tespit edilmiştir.

Araştırma sonucunda elde edilen bilgilere göre, göz teması kurduğumuz sırada beyin, neden bulma ve sözlü işlemler için ihtiyacımız olan nadir zihinsel kaynakları kullanmaktadır. Bu durum da beynin daha fazla çalışmasına neden olmaktadır. Yani kısaca açıklamak gerekirse eğer hem göz teması, hem de sözlü işlemler için çalışan beyin, yorulduğunu hissettiği anda kişinin gözlerini kaçırması ihtiyacı duymaktadır.

Bu araştırmadan yola çıkan uzmanlar ise, önemli konuşmaların karşılıklı, otururken yapılması yerine yürürken veya başka bir yere odaklanılırken yapılmasını tavsiye edilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?