Kredi kartı kullananlar dikkat

Kredi kartı kullananlar dikkat

Kredi kartı kullananlar dikkat..! Merkez Bankası, kredi kartları ile ilgili yeni bir düzenleme yaptı.

Azami faiz oranlarında indirim yapıldı

Merkez Bankasından yapılan açıklamalara göre, “Son dönemdeki ekonomik gelişmeler ve piyasa koşulları dikkate alınarak, kredi kartı işlemlerinde uygulanacak azami faiz oranlarının hesaplama yöntemi değiştirilmiştir açıklaması yapıldı. Yeni yönteme göre ise kredi kartı azami faiz oranları, ihtiyaç kredisi faiz oranları ile kredi kartlarının taşıdığı ilave riskler ve maliyetler dikkate alınarak artık belirlenecektir.

Bu çerçevede, Türk lirası ve yabancı para cinsinden kredi kartı işlemlerinde uygulanacak azami faiz oranlarında indirim yapılmıştır. 1 Ocak 2017 tarihinden geçerli olacak olan kredi işlemlerinde uygulanacak aylık azami akdi faiz oranları Türk lirası için yüzde 1,84, yabancı para için yüzde 1,47, aylık azami gecikme faiz oranları Türk lirası için yüzde 2,34, yabancı para için yüzde 1,97 olarak belirlenmiş görünüyor.

Söz konusu oranlar azami oranlar olup, bankalarca kredi işlemlerinde bu oranların üzerinde bir faiz oranı uygulanması mümkün bulunmamaktadır. Bankalar bu oranları geçmemek üzere faiz oranlarını serbestçe belirleyebilecektir. 1 Nisan 2017 tarihinden itibaren gelecek üç aylık dönem için geçerli olacak olan azami faiz oranları bu tarihten önce yine bankamız tarafından kamuoyuna açık bir şekilde duyurulacaktır” açıklaması yapıldı.

Tüketici kredisi daha mantıklı görünüyor

Bankaların diğer ülkelerde olduğu gibi, kredi kartı faiz oranlarını bireysel kredi faizlerine göre daha yüksek belirlediği kaydedilen açıklamalarda, “Bu neden ile, kısa vadeli kredi gereksinimi olan kredi kartı sahiplerinin bu gereksinimlerini kredi kartları yerine tüketici kredileri yolu ile karşılamaları menfaatlerine olacaktır” ifadeleri yer almaktadır.

Pasaport ve ehliyetlerde yeni dönem.. Detaylar için Tıklayınız

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

1 Yorum

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?