Laptop alırken dikkat edilmesi gerekenler

Laptop alırken dikkat edilmesi gerekenler

Laptop alırken dikkat edilmesi gerekenler? Laptop alırken dikkat etmeniz gereken belki de en önemli unsur bilgisayarın markasıdır. Bildiğiniz gibi laptop bile olsa tek parçadan oluşmamaktadır. İçerisinde kullanılan donanım unsurları her markaya göre değişmektedir. Kullanılan işlemciden tutun hard diskine kadar her markanın anlaştığı ve sürekli kullanmış olduğu diğer markalar bulunmaktadır. Bu da dizüstü bilgisayarınızın genel çalışma performansını ve dayanıklılığını etkileyen büyük bir etken olar karşımıza çıkar.

Hatta, normalde markası belli olan hard diskler veya bilgisayarınızı alırken belkide ilk sorduğunuz şey olan işlemcilerin yanı sıra kullanılan RAM‘lerin bile önemi çok önem arz etmektedir. Buna cihazın en önemli parçası olan Ana kart, soğutma sistemi, bağlantı aparatları, wireless adaptörleri v.s. gibi parçaları da ekleyebilirsiniz. Siz hiç bir e-ticaret sitesinde yada teknoloji markette bu laptop yada dizüstü bilgisayarın ana kartı şurada üretilmiştir yada RAM’leri burada üretilmiştir gibi bir ibareye denk geldiniz mi?

Daha da açık bir şekilde anlatacak olursak eğer dizüstü bilgisayarlar kompakt yapısından dolayı hazır ve çalışır vaziyette kullanıcıya satılırken, işlemcisi yada ekran kartı gibi bilinen markaların donanım ürünleri öne çıkarılarak pazarlama taktiği uygulanmaktadır. Ancak masaüstü bilgisayar konusunda biraz uğraşmış arkadaşlar çok iyi bilirler ki; siz performansı kötü ana karta en iyi ekran kartını da taksanız, alacağınız verim ana kartın size sunacağı kadar olacaktır muhakkak. Aynı durum işlemci için de geçerlidir.

Kısaca söylemek gerekirse eğer, marka çok önemlidir. Çünkü genel olarak her dizüstü bilgisayar markası, kendine özgü ana kart üretmektedir. Ve ana kartınızın kalitesi ve performansı, bilgisayarınızın performansında ana unsur olarak karşınıza çıkacaktır.

İhtiyacınıza göre bilgisayar seçimi yapın

Şu sıralar bir dizüstü yada masaüstü bilgisayar almak istiyorsanız ve piyasa araştırması yapıyorsanız eğer  farketmiş olacaksınız ki 1000 TL’den başlayıp 3 bin TL’ye hatta çok zorlarsanız eğer 6-7 Bin TL’ye kadar modeller bulmanız mevcuttur. Ancak burada asıl önemli olan hangisinin sizin işinize en çok yarayacağıdır. İşinize yaramaktan kasıt ise, cebinizde kalan paranın da işinize yarayacağı kısmı olmasıdır. Yani hiç kullanmayacağınız özellikler için fazladan harcama yapmaya gerek yok.

Bu açıdan baktığımız zaman ise alacağınız cihazı seçerken dikkatli olmanızda yarar vardır. Oyun oynamak istiyorsanız eğer hiç şüphesiz ekran kartının daha güçlü olmasına ve en az 4-8 GB arasında RAM olmasına dikkat etmeniz gerekecektir. Eğer günlük işlerinizi halletmek ve internette gezinmek için alacağınız bir bilgisayarın bu özelliklere sahip olmasına gerek yoktur.

Peki hangi bilgisayar modellerini tercih etmeliyiz

Şimdi bu anlatımdan sonra bir kaç örnek ve tavsiye de vermemizde yarar vardır. Bu konuda isim vermeden önce söyleyebileceğimiz en önemli şey piyasanın o anki durumu ve modeller arasında fiyat farklarıdır.

Samsung, geçtiğimiz yıllarda Avrupa dizüstü bölümünü kapatma kararı almıştır. Bu da dolaylı bir şekilde servilerin azalması, modellerin azalması ve belki yazılım desteğinin de azalması anlamına gelebilmektedir. Yani şu sıralar Samsung laptop cihazlarına temkinli yaklaşmakta yarar vardır.

Vaio: Sony geçtiğimiz yıllar Vaio markasını elden çıkarmıştır. Satış sonrasında yeni yönetim ve yeni ekipten fazla bir ses çıkmadı. Yani biraz bekleyip Vaio’nun nereye gideceğini görmekte yarar vardır.

Toshiba: Genellik ile donanım konusunda en dayanıklı cihazları Toshiba üretmektedir. Fakat eğer kötüsüne denk gelirseniz çok başınız ağrıyabilir. (Her elektronik alette, her markada bozuk yada sorunlu ürün olabileceğini unutmayalım.)

Asus: Çinli teknoloji devi Asus’un cihazları genellik ile donanımsal açıdan güçlü ve sağlam yapıdadır. Ancak yazılım desteği biraz zayıftır.

Lenovo: Masaüstü bilgisayarda dünya lideri olan Lenovo’nun dizüstü bilgisayarları genellik ile kaliteli olur. Ancak geçtiğimiz günlerde tüm cihazlara reklam yazılımı yüklediğini duyduğumuzda büyük bir hayal kırıklığına uğramıştık. (Söz konusu yazılım basit şekilde kaldırılabiliyor. Bilgisayarı almamak için bir sebep değil yani)

HP: HP’nin dizüstü bilgisayarları, masaüstü bilgisayarları ile aynıdır. Hepsi birbirine benzemektedir. Tasarımda sınıfta kaldı demek bile yanlış olur, 8-10 yıl önce birisi bir tasarım yapmış halen her bilgisayarında aynısını kullanıyorlar.

Casper: Ne yapmaya çalıştığını anlayamadığımız güzide markamızdan birisidir. Bilgisayar ve donanımdan anlayan herkes Casper’ın davranışları konusunda şüpheci yaklaşmaktadır. Zira biz eminiz ki, bir bilgisayara Intel i7 işlemci koymakla iş bitmiyor.

Dizüstü bilgisayar alırken dikkat edilmesi gerekenler ile ilgili aklımıza gelen neredeyse tüm detayları ve nelere dikkat edilmesi gerektiğini anlatmaya çalıştık. Ve son cümle olarak laptop alırken hemen gidip bir marka üstünde karar kılıp almayınız iyice araştırıp ve ihtiyacınızı hangi cihazın karşılayacağını tespit edip ondan sonra alma işlemini ypaınız

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

2 yorum

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?