Lazer Epilasyon nedir?

Lazer Epilasyon nedir?

Lazer epilasyon nedir? İstenmeyen tüylerden kurtulmak için kullanmış olduğunu epilasyon aletlerinden, tıraş olmaktan, cımbız ile uğraşmaktan yada ağda acısını çekmekten sıkıldıysanız eğer, lazer epilasyon sizin için denemeniz gereken bir çözüm olabilir. Lazer epilasyon, ülkemizde oldukça sıklık ile başvurulan ve başarılı bir şekilde gerçekleştirilen tedavi yöntemlerinden biri olarak bilinmektedir.

Gerçek anlamda lazer epilasyonun çalışma yöntemi, istenmediğiniz tüylerin köklerinin lazer ışığı ile yakılması ve yok edilmesi çözümüne dayanmaktadır. 1990 senesinde uygulanmaya başlamış olan ancak son senelerde özellikle de teknolojinin gelişmesi ile beraber hem fiyatları ucuzlamıştır, hem de daha acısız, ağrısız bir tedavi yöntemi haline gelmiştir.

Lazer epilasyon nasıl çalışmaktadır

Öncelikli olarak lazer epilasyon cihazlarının nasıl çalıştığı hakkında kısa bir tanım yapmakta yarar var. Basitçe anlatmak gerekirse eğer, bir cilt uzmanı elle kontrol edilen lazer cihazı ile cildinize lazer enerjisi göndermektedir. Bu enerji cildinizden tüy köklerinize ulaşır ve enerjiyi absorbe eden kökler, tüy uzatmak konusundaki işlevini kaybederler. Kullanılan lazer sadece o anda uzayan tüylerinize etki edebilir bu sebep ile de bir kaç seans gerekebilir 100% kesin sonuç almak için. İyi bir sonuç için ortalamada 4-5 seansa gideceksiniz gibi düşünmelisiniz.

Bir kaç farklı lazer cinsi bulunmaktadır bu lazer tedavisinde kullanılan. En yaygın olanlar ise Alexandrite ve Diode lazerdir. Alexandrite, cildin altında bulunan tüy köklerine yoğun bir şekilde etki eder ve tüylerinizin uzamasını engeller. Diode ise genel manada aynı şekilde çalışsa da daha uzun dalga boyu lazer enerjisi kullanmaktadır. Bu teknoloji sayesinde koyu cilt rengi olanlarda lazer epilasyon için avantaj sağlamaktadır. Lazer ile beraber darbe ışık teknolojisi de epilasyon için kullanılan farklı bir metod olarak bilinmektedir. Lazer ile aynı mantıkta çalışırlar ancak lazer enerjisi yerine ışık enerjisi kullanılır.

Önem ile belirtmek isteriz ki lazer epilasyon he zaman kalıcı tüysüzlük sağlamaz. Tedavi olan kişilerin 90% tüylerden kurtulmayı umması daha olası olarak öne çıkmaktadır, çok açık renkli tüylerde başarı yakalanması için bir kaç seans gerekecektir.

Lazer epilasyon hangi ciltler için uygulanmalıdır?

Lazer epilasyon teknolojisi, cımbız, ağda, normal epilasyon gibi diğer tekniklere göre daha çekici olsa da, herkes için uygun olmayabilir. Örnek vermek gerekirse eğer çok koyu cilt rengi olan kişiler için lazer doğru bir yöntem olmayabilir. Bunun nedeni ise koyu ciltlerin, lazer enerjisini absorbe etmesi ve sonucunda ortaya çıkabilecek yan etkilerin artmasından kaynaklanmaktadır.

Teknoloji gün geçtikçe gelişmiş olsa da, koyu tenli kişiler, açık tenlilere göre daha fazla lazer epilasyon seansına katılmak zorunda kalabilirler. Çok açık renkli tüylere sahip kişilerde de tüylerdeki melanin eksikliği sebebi ile lazer teknolojisi tam etki veremeyebilir. Lazer teknolojisi için en uygun kişiler, açık tenli ve koyu renk tüylü kişilerdir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?