Marka nedir?

Marka nedir?

Marka nedir? Reklam dünyasında oldukça fazla bir şekilde duyulan ifadelerden biridir Marka… Peki Marka nedir? Markanın sözlük anlamı, bir işletmenin mal ve hizmetlerini başka bir işletmenin mal yada hizmetlerinden ayırt etmek için oluşturulan, harf, sözcük şekilleri içeren bir işaretler bütünü gibi bir şeydir. Ancak bu tabii ki çok açıklayıcı bir tanım kesinlikle değildir.

Marka nedir?

Baktığımız zaman marka aslında herhangi bir ürünün kendi varlığından bağımsız bir şekilde bizim zihinlerimizde oluştuğu şeklidir. Şöyle bir laf vardır; Ürünler fabrikalarda, markalar zihinlerde yaratılır diye… İşte tam olarak marka, bir ürün telaffuz edildiği zaman bizim zihnimizde canlanan isim veya şeklin ta kendisi olarak nitelenebilir.

Markalar, ürünlerin tüketiciler ile iletişim kurarken kullandıkları isimleridir aslına bakarsanız. Tıpkı bir insanın saygı görmesi, ismi söylendiğinde duyanların zihninde iyi bir izlenim uyandırması gibidir. Markalarında değerli bir algı yaratması ve pozitif olgular ile yan yana konması bu işte aktif olan reklamcıların uğruna çalıştığı şeydir aslında.

Marka ismi, reklam sektöründe en büyük değeri temsil etmektedir.

Bir diğer bakıma bazı ürünler vardır ki sadece marka isimleri ile tüm dillerde dolanmaktadır. İşte burada yapılan işin hizmetin o markaya ne kadar çok aşina ve köklü bir bağının olduğunu göstermektedir.

Sizler de tahmin edersiniz ki piyasa sektöründe binlerce hatta milyonlarca marka var ancak biz bunların bir çoğunu bilmiyoruz. Bilmeyi bırakın duymuyoruz bile. Burada ön plana çıkan ise markanın vermiş olduğu hizmet ve kalitenin yaratmış olduğu algıdır.

Bir hizmet yada üründen ne kadar çok memnun kalırsanız; o markanın tanınma oranı daha da yüksek ve uzun vadeli olacaktır.

Sosyal Medyada Paylaşın:
Etiketler:
marka nedir
Önceki Yazı
Sonraki Yazı

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?