Mutlu evliliğin sırları

Mutlu evliliğin sırları

Mutlu evlilik nedir? Ondan öte mutlu evliliğin sırları nelerdir? Bilindiği gibi Türkiye’de boşanma oranları her geçen yıl daha da çok artış göstermektedir. İlişkilerde güven duygusu yitirilmediği takdirde evlilikte çözülemeyecek  hiç bir sorun yoktur açıklamarın da bulunan uzmanlar, çiftlere güvendiğinizi her zaman belli edin, dürüst olun, iyi  bir şekilde dinleyin, yenilikler yapın, birbirinize çok zaman ayırın önerilerinde bulunmaktadır.

Uzman Klinik Psikolog olan İhsan Öztekin, güven duygusunun mutlu bir evliliğin anahtarı olduğunu dile getiriyor açıklamarın da bulunda. Özellikle de güven duygusunu yitirmediğiniz de evlilikte çözülemeyecek hiç bir sorunun olmayacağını dile getiren Öztekin, uzun ve sağlıklı bir evlilik hayatı için evli çiftlere şu önerilerde bulunuyor. Mutlu evliliğin sırları nelerdir;

1) Eşinizi önemsediğinizi ve sevdiğinizi ona hissettirin. Bunun için büyük şeylere gerek yoktur. Gün içinde yapacağınız güzel iltifatlar, güzel sözler ona kendini özel hissettirecektir.

2) Eşinizi fark edin ona değer verin. Onun saçını boyadığını, kilo verip zayıfladığını, sizin için yapmış olduğu küçücük de olsa özel olan bir şeyi görün ve takdir ediniz.

3) İyi bir dinleyici olun. İyi evliliğin yolu iyi iletişimden geçmektedir. Katılmasanız dahi onun ortaya koyduğu fikirlere saygı gösterin ve sonuna kadar dinleyiniz. Söylemek istediğinizi dolaylı yollara sapmadan net bir şekilde ifade ediniz.

4) Birbirinizin en yakın arkadaşı en samimi olun. Evlilik sadece birlikte yaşamak değildir. İhtiyacı olduğunda yanında olunuz. Unutmayın ki, aslında her biriniz, bir diğeri için oradasınız. Hiç bir şey bundan daha değerli olamaz.

5) Yenilikler yapın ona. Evliliğinizi monotonluktan kurtarmak için kaliteli zaman geçirmek çok önemlidir. Bunun için olanaklar yaratınız. Beklenmedik küçük bir sürprizler yapınız. Ortak zevklerinize uygun paylaşımlar yaratınız.

6) Öfkelendiğinizde kesinlikle şiddete başvurmayın. Mola verin yada ortamı terk edin, duş alın veya uyuyun. Müzik dinleyiniz. Çatışmalarınızı yıkıcı değil, yapıcı olarak ele alınız. Kendinizi onun yerine koyun ve empati kurunuz. Eşinize verdiğini düşündüğünüz zararın aslında evliliğinize verdiğini kesinlikle unutmayınız. Önemli olan anlaşmazlıkların varlığı değildir, onları çözerken ilişkinizi en az yıpratacak yöntemi uygulamanızdır.

7) Birbirinize olan ilgisiz oluşunuzun nedenini bulun. Kıskançlıklar, hep bir arada olma isteği, maddi sorunlar başta olmak üzere, ilginin çocuklarınıza kayması, evlilik sorumluluklarının çok ağır gelmesi ve gerçekçi olmayan beklentiler çiftlerin birbirine olan ilgisini azaltabilir.

8) Hayatınızı çocuklarınıza göre değiştirip kısıtlamayın. Eşlerden biri çocuklara çok düşkün olursa eğer, evliliğin dengesi bozulabilmektedir.

9) Kendinize mutlaka zaman ayırın. İlişkilerde bireylerin kendilerine zaman ayırması da oldukça çok önemlidir. Fakat birlikte ve ayrı ayrı geçireceğiniz zamanlar konusunda hem fikir olunuz.

10) Eşinizin ailesi ile ilişkilerine müdahale etmeyin. Onları ziyaret etmesi, onlara vakit ayırması gerektiğinde anlayışlı olunuz. Ailelerinizin yanında birbirinizi kesinlikle eleştirip, suçlamayınız. Eşinizin ailesi ile ilgili sorunlar yaşadığınızı düşünüyorsanız eğer ailesini suçlayıcı, hakaret edici bir dil kullanmadan hemen bu sorunları eşinizle paylaşınız. Sorunları birlikte çözmeye çalışınız yada eşinizin çözmesine fırsat veriniz.

11) Aileniz ile evliliğiniz arasına biraz sınır koyunuz. Kendi ailenizin sizin evliliğinize müdahale etmesine, sizin adınıza karar almalarına izin vermeyiniz.

12) Eşinizin geçmişi ile ilgili olan konuları ve hataları sürekli bir şekilde gündeme getirerek hayatını sorgulayıp evliliğinizi kesinlikle yıpratmayınız.

13) Ruhsal ve bedensel olarak sağlığınız konusunda konuşun. Yaşadığınız depresyon, bağımlılıklarınız; sigara başta olmak üzere alkol, madde, kumar gibi sorunlarda dürüst olunuz. Bu tür konuları evlilik öncesinde konuşmayı deneyiniz çünkü daha sonra öğrenildiği zaman yıkıcı olabilir.

14) Evliliğinizdeki sorunları çözmekte zorlandığınız zaman uzmanlara danışmaktan ve evlilik terapisi almaktan çekinmeyiniz. Eğer bu sorunlarınızı birlikte çözemeyeceğinize karar verirseniz eğer, bir uzmandan destek almanızda yarar vardır. Mutlu evliliğin sırları adlı makalemizi dikkatte almanız da yar vardır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?