Nurgül Yeşilçay kimdir?

Nurgül Yeşilçay kimdir?

Nurgül Yeşilçay kimdir? Nurgül Yeşilçay, 26/03/1976 da İzmir’de dünyaya gelmiş olmasına rağmen babası kimliğinde afyon yazdırmıştır. İlkokul ile ortaokul ve lise eğitimini İzmir’de tamamlamıştı. Lise döneminde bir süre izcilik yapmıştır. 2001’de Eskişehir Anadolu Üniversitesi Tiyatro bölümünden mezun olmuştur.

Üniversite eğitimi sırasında rol aldığı İkinci Bahar dizisindeki Gülsüm rolü ile tanınmış oldu. 2002 yılında Çağan Irmak’ın yazıp ve yönetmenliğini yapmış olduğu Asmalı Konak adlı televizyon dizisinde Bahar Karadağ rolü ile ününü fazlası ile artırdı. Aynı yıl Teoman ile beraber Mumya Firarda filminde oynadı. 2003 yılında Abdullah Oğuz’un yönetmiş olduğu Asmalı Konak dizisinin devam filmi olan Asmalı Konak-Hayat’ta Özcan Deniz ile başrolü paylaşmıştı.

Yönetmenliğini Atıf Yılmaz’ın yapmış olduğu Eğreti Gelin filmindeki Kostak Emine rolü ile 2005’de 12. Adana Altın Koza Film Festivali’nde En İyi Kadın Oyuncu ödülünü almış oldu. Aynı yıl Hande Ataizi ile Melekler Adası dizisinde rol aldı. Aynı dizide rol alan Cem Özer ile 26 Ekim 2004’te evlenmiş oldu. Hamileliğinin son ayında Melekler Adası dizisinden ayrılmak zorunda kaldı. 22 Mayıs 2005’te oğlu Osman Nejat’ı dünyaya getirdi.

Nurgül Yeşilçay 2002 – 2003 yılları arasında, senaristliğini Mahinur Ergun ve Meral Okay’ın yapmış olduğu yönetmenliğini ise Çağan Irmak’ın yapmış olduğu “Asmalı Konak” dizisinde Özcan Deniz, Selda Alkor, Menderes Samancılar gibi sanatçılar ile birlikte rol aldı. “Asmalı Konak” adlı dizideki “Bahar Karadağ” rolü ile ismini duyurdu.

2004’te Anlat İstanbul filminde Saliha karakterini canlandırdı. 2005 – 2006 sezonunda ise ATV ekranlarında yayımlanan Belalı Baldız dizisinde Berna Laçin ve Kenan Işık ile başrol oyunculuğunu paylaştı. 2006 da Cem Özer ile birlikte “Sen Olmasaydın” adlı tiyatro oyununda rol aldı. 2006 yılı Eylül ayında Fatih Akın’ın senaryosunu yazmış olduğu, yönettiği ve yapımcılığını üstlendiği “Yaşamın Kıyısında” isimli filmde oynadı.

Bu filmde Ayten Öztürk adlı Türk kızını büyük başarı ile canlandırdı, film 2007’de 60. Cannes Film Festivali’nde Altın Palmiye için yarışmaya hak kazandı ardından “En iyi Senaryo” ödülünü kazandığı açıklandı.

2007’de Ezo Gelin adlı televizyon dizisinde Ezo Gelin’i canlandırdı. Ortadoğu’nun en önemli film festivallerinden biri olarak kabul edilen 31. Uluslararası Kahire Film Festivali’nde başkanlığını ünlü İngiliz yönetmen Nicolas Roeg’in yaptığı ana jüride yer aldı. 2007’da Barış Pirhasan’ın yönetmenliğini yapmış olduğu Adem’in Trenleri filminde Hacer rolünde kusursuz bir performans sergiledi. Bu filmdeki oyunuyla 13. Sadri Alışık Oyuncu ödülleri’nde En İyi Kadın Oyuncu ödülünü de kazandı.

Çağdaş Sinema Oyuncuları Derneği (ÇASOD) Geleneksel 15. Oyuncu Ödülleri En İyi Kadın Oyuncu Ödülü’nü iki ayrı filmde, birbirinden çok farklı iki rolde birden etkili olmayı ve doğal kalmayı başarması nedeni ile Yaşamın Kıyısında (Ayten) ve Adem’in Trenleri’nin oyuncusu (Hacer) olarak kazandı. 5-20 Nisan 2008 de 27.si düzenlenen Uluslararası İstanbul Film Festivali’nde Semin Kaplanoğlu’nun jüri başkanlığını yaptığı ulusal yarışma jürisin de yer aldı.

Ocak 2010’da yayına başlayan “Aşk Ve Ceza” isimli dizide Murat Yıldırım ile başrol oyunculuğunu paylaştı. 2011’de Show TV’de yayınlanmış olan “Sensiz Olmaz” adlı dizinin başrol oyunculuğunda da yer aldı.

Evlilikleri: Cem Özer ile 26 Ekim 2004’te evlendi. 22 Mayıs 2005’te oğlu Osman Nejat’ı dünyaya getirdi. 24 aralık 2010 da Cem Özer’den boşandı.

2014 yılında başrollerini paylaşmış olduğu Erkan Petekkaya ile paylaştığı “Paramparça” adlı dizide Nursel Köse, Ebru Özkan, Cemal Hünal ile birlikte rol aldı.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?