Opera Neon nedir?

Opera Neon nedir?

Opera Neon nedir? Opera, deneysel yeni ürünü olan Opera Neon internet tarayıcısını resmi olarak tanımış durumda. Geleceğin internet tarayıcısı olarak nitelendirilen Opera Neon, alıştığımız tarayıcılardan oldukça farklı bir tasarıma sahip görünüyor. Kullanıma sunulan Opera Neon, Windows ve Mac için ücretsiz indirilmektedir.

Pazarın önde gelen tarayıcıları olan Chrome, Yandex, Firefox, Vivaldi, Safari ve hatta firmanın kendi ürünü olan Opera tarayıcısından oldukça farklı olan bu yeni tarayıcı Neon, alıştığımız sekme sistemini çok farklı bir boyuta taşımış durumda. Sekmeleri dikey bir şekilde uygulamanın sağ tarafına alan Neon, tarayıcılara modern bir görünüş kazandırmayı amaçlamaktadır.

Opera Neon nedir?

Baktığımız zaman neredeyse tüm internet tarayıcılarının aynı tasarıma sahip olduğunu düşündüğümüzde ortaya çok başarılı bir iş çıkartmış olan Neon, iki sekmeyi aynı anda kontrol etmenize de olanak sağlamaktadır.

Alıştığımız yer imleri ve görev çubuğunu da sahip olmayan Neon, arka plan olarak bilgisayarınızda kullandığınız arka plan fotoğrafını kullanmaktadır.

Özelliklede Video ve müzik kontrolüne de imkan sunan Neon, bu yeteneği ile rakiplerinden ayrılmaktadır. Örneğin Youtube’dan bir video açıp başka bir sekmeye geçerseniz videonun durumunu uygulamanın sol üst tarafında bulunan kontrol kısmından görebilir bu videoyu durdurabilir yada tekrar başlatabilme imkanına sahipsiniz. Videonun boyutlarını değiştirerek ekranın herhangi bir bölgesine taşıyarak izlemek de mümkün tabii ki bu özelliğin standart Opera tarayıcısında da olduğunu hatırlatmakta fayda var.

İnternet siteleri içinden görselleri kesip kaydetmenize ve sonrasında hemen uygulama içerisinden paylaşmanıza da imkan sağlayan Neon, ilginç ve kullanışlı özelliklere sahip olsa da kısa zaman içerisinde ana tarayıcınız olamayacak gibi görünmektedir. Bunun en büyük nedenlerinden biriside Chrome ve Firefox’da bulunan ve internet dünyasında hayatı oldukça kolaylaştıran eklenti desteğinin Neon tarayıcısında bulunmamasıdır.

Opera şirketi yapmış olduğu açıklamalarda Neon’un sadece konsept çalışması olduğunu ve Opera tarayıcısının yerini almayacağını belirtilmiştir.

Ayrıca Neon ile beraber karşımıza çıkan bazı özelliklerin bahar aylarında Opera tarayıcısı için de kullanıma sunulacağını da gelen bilgiler arasında görünüyor. Opera Neon tarayıcısını buradan indirebilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaşın:
Önceki Yazı

BİRDE BUNLARA BAKIN

1 Yorum

  1. Çalışmak amaçlı girdiğim webrazzi sitesindeki yazının aynısını yapmışsınız halbuki bu bilgeleri çoğu kişi zaten biliyor bilinmeyen bilgiler yazarsanız faydalanabiliriz.(yanlış anlamayın)

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?