Optimizasyon Nedir?

Optimizasyon Nedir?

Optimizasyon Nedir? Optimizasyonu en kısa ve sadece şekilde ifade etmek gerekirse, eldeki imkanlar ile en iyi sonuca varmak ve işe yaramayan bilgi veya bilginin yerine gelebilecek her şeyi temizlemektir. Türkçe karşılığı ise en uygun duruma getirme ve mümkün olan en iyi duruma getirmedir. Özellikle endüstri alanında optimizasyon vazgeçilmez bir kavramdır. Ham maddeleri ayıklayarak, temizleyerek veya optimizasyon işlemi uygulayarak bir bütün haline getirip işe yarar bir sonuca varmaktır.

Optimizasyon Nedir?

Optimizasyon birçok alanda kullanılır. Bunlardan örnek vermek gerekirse bilgisayardaki işimize yaramayan programları temizlemek, kalemlikteki işimize yaramayan kalemi çıkartmak, iş yerimizdeki işimize yaramayan dosyaları ayıklamak kadar birçok alanda kullanılır.

Neden Optimizasyon Edilir?

Sadelik işimizi her zaman kolaylaştıran bir kavram olmuştur. Örnek vermek gerekirse işimize yaramayan binlerce kağıt var ve onların hepsini biz biriktirdik orada ve şuanda o kağıtların arasından bir tanesi çok işimize yarıyor ve acilen bulmamız gerekli. İşte bu durumda optimizasyonun değeri çok rahat bir şekilde gözler önüne serilmiş olunuyor. Halbuki zamanında o kağıtlar işleri bittiğinde farklı yerlere konulsaydı şimdi gözümüz kapalı o işimize yarayan kağıt bulunmuş olacaktır.

Optimizasyon temizliğe önem veren kalabalığın bulunmasını istemeyen her insan yapabilir.

Optimizasyon Nasıl Yapılır?

Optimizasyon bulunduğunuz ortam ve nerede yapacağınıza bağlı olarak değişkenlik gösterebilir. Bir bilgisayarda temizlik yapmak gerekirse profesyonel bir şekilde el ile veya profesyonel programlar ile temizlik yapılabilir. Bu bilgisayarı hem hafifletecek ve istenilen bilgiyi daha kolay bulmanızı sağlayacaktır. Bir iş yerinde veya ev de optimizasyon ise gerekenleri göz önünde bulundurarak işimize yarayacak şekilde gereken eşyaları veya bilgileri bekletip gereksiz eşya veya bilgileri optimize etmek yani temizlemek gereklidir. Kısacası mantıklı bir şekilde eldekileri kullanarak gidilebilecek en iyi yola gidebilmektir.

Optimizasyon kelimesinin en çok kullanıldığı alanlardan biriside site sahiplerinin siteleri için yapmış olduğu optimizasyondur. Site dili ile search engine optimization yani SEO siteler için olmazsa olmaz ayarlamalardan bir tanesidir.Optimizasyonu bir çok alanda olduğu gibi internet dünyasında da fazlası ile kullanılan bir araçtır. Site optimizasyonu bu işlerin en başında gelmektedir. Sosyal medya optimizasyonu, arama motoru optimizasyonu, sitei içi ve dışı optimizasyon gibi bir çok internet alanında kullanılmaktadır.

Sosyal Medyada Paylaşın:
Önceki Yazı

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?