Özel harekat hazırlık makalemiz

Özel harekat hazırlık makalemiz

Özel harekat hazırlık makalemiz.. Merhaba Sevgili PÖH Adayları,

Bu yazımızda sizlere Özel harekat Hazırlık Makelemiz Polis Özel Harekat Mülakatlarına daha iyi nasıl hazırlanacağınızı anlatmaya çalışacağız. Bu makaleyi forumda tarafıma gelen özel mesajlardan ve yoğun istekten ötürü yazma gereği duydum. Eğer biraz sonra yazacaklarıma dikkat ederseniz kazanma şansınızı arttırmış olursunuz. Az ya da çok mutlaka faydası olacağını söyleyebilirim. Kısım kısım gideceğim. Öncelikle sizleri neler bekliyor ondan söz edelim.  Spor ve sözlü mülakat. Spor kısmını geçelim.

Spor

Spor konusu bu aralar tam bir kargaşa çünkü parkurla ilgili bir çok iddia ortaya atıldı biliyorsunuz. Klasik parkur mu olacak, yoksa değişecek mi merak konusu. Benim tavsiyem tüm iddiaları değerlendirmeye alarak parkuru çalışmanızdır.

Parkurdaki en önemli etken bacaklarınız ve de bacak kaslarınızdır. Bunun için günde en az yarım saat, bir saat düzenli olarak yürüyüş ya da koşu yapmanızı öneriyorum. Bu sayede parkuru daha hızlı ve daha az saniyede bitirerek yüksek puan alabilirsiniz. Vücudunuzu alıştırmalısınız ki mülakat günü her hangi bir sorunla karşı karşıya kalmayasınız. Aynı zamanda mülakat günü şort giymeniz de yararınıza olacaktır.

Böylelikle koşu hareketiniz kısıtlanmaz. Ve en önemlisi eğer izin verilirse ki genelde veriliyor çıplak ayakla yapmanızdır. Ayakkabı süre kaybına neden olabilir ya da kayabilirsiniz. Çıplak ayakla yapmak acıya neden oluyor diyorsanız da tabanı kaymayan bir spor ayakkabı kullanabilirsiniz.

Parkurdan 100 tam puan almak oldukça önemlidir. Bu yüzden spor ve parkurla ilgili çalışmalarınıza oldukça özen göstermeli, gayret ve çaba sar fetmeli ve de vakit ayırmalısınız.

Sözlü Mülakat

Sözlü mülakat en önemli ve en çok puanın geldiği bir o kadar da tabiriyle polislikle ilgili kaderinizi belirleyen son aşamadır. Bu aşamada dikkat etmeniz gereken en önemli etkenler; Diksiyon, duruş, sakin olmak, soğukkanlı olmak, sorulan sorulara anlaşılır ve gür bir sesle cevap verebilmek ve benzeridir.

Öncelikle kıyafet mevzusu. Bu konuyu yıllardan beri abartırlar. Sizlerde sıklıkla duymuşsunuzdur. Komisyonun karşısına takım elbise ile çıkılmalıdır diye. Arkadaşlar bunu her zaman bu sohbetin geçtiği her yerde söylemişimdir tekrar söylüyorum. Takım elbise ile çıkılmasına gerek yoktur. Böyle bir zorunlulukta yoktur.

Giyip giymemek herkesin kendi tercihidir. Giyen ile giymeyen arasında da öyle aman aman gözle görülür bir fark olmamaktadır. Kıyafetin mülakata etkisi maksimum %10’dur. Burada dikkat etmeniz gereken şey ne çok abartı giyinin ne de çok şık. Giyinmeniz için size parkurdan sonra süre veriyorlar.

Bu yüzden giyeceklerinizi önceden hazırlamanız gerek. Tavsiyem eşortman ile gitmeniz çünkü zaten ilk aşamada sağlık daha sonra parkur en son sözlü olacaksınız. Sağlıkta ve sporda eşortman giyeceğinize göre vakit kaybı yaşamamak için sözlüde giyeceğiniz kıyafetlerinizi bir poşete ya da çantaya koyup gitmenizdir.

Dediğimiz gibi süre verecekler size 20 – 30 dakika belki daha fazla artık duruma göre değişir. Kot, gömlek ile çıkılabilir dediğim gibi takım elbise şart değildir ama isteyen giyebilir. Şortla çıkıp asilden girenler tanıyorum. Tabi ki size şortla çıkın demiyorum onlar mecburiyetten öyle çıktılar. Demek istediğim ne çok abartın ne de çok şık giyinin. Sonuçta kimseyi görüşüne göre yargılayamazlar. Böyle bir şeye kimsenin hakkı yoktur.

Yapan da karakterinin, insanlığının ne derece küstah olduğunu göstermiş olur. Parası olan var olmayan var. Kıyafetin etkisi maksimum %10’dur. Gelelim kart mevzusuna. Burada da yanlış verilen bilgiler var. Örneğin çıkan soruya kesin doğru cevabı vermek, bilmediğin sorulara bilmiyorum demek ve benzeri.

Arkadaşlar bunların hepsi şehir efsanesidir. Kart çektiniz diyelim. Bir soru çıktı. Dikkat etmeniz gereken şey çıkan soruya verecek bir cevabınızın olmasıdır. Doğru ya da yanlış cevap vermeniz bir şey değiştirmez.

Mantıklı bir cevap vermeniz önemlidir. Ve bilmiyorum demek elenmeye neden olabilir. Bilmiyorum demeyin yanlışta olsa bir cevap verin korkmayın. Sözlü mülakatın amacı sizin tepkilerinizi, kişiliğinizi, hal ve hareketlerinizi, panik durumunuzu, olay anında vereceğiniz tepkileri, durumları ve benzeri bunları ele almaktır. Girerken ve çıkarken baş selamı vermeyi unutmayın. Konuşurken paniklemeyin, heyecan yapamayın.

Eliniz ayağınız oynamasın. Sorulan sorulara gür bir sesle ve anlaşılır şekilde cevap vermeye çalışın. Tepkinizi örçmek için size asılsız ithamlarda bulunabilirler. Örneğin; ” Sen FETÖ mensubusun onların dershanesine gitmişsin önümüzde dosya var yalan mı söyleyeceğiz? ” Deyip masaya yumruklarını vurabilirler.

Sakın ama sakın ters bir tepki vermeyin. Aksi halde kazanacağınız varsa bile kaybedersiniz. Bunlar sizin tepkiniz örçmek içindir. Saçma gelebilir ama sistem böyle. Sonuçta oradaki komisyona bağlısınız. Bir diğer mevzuda; ” Neden polis olmak istiyorsun? ” mevzusu ve sorusudur. Bu soru herkesin kendine özgüdür, cevabı da aynı şekildedir. Bazı arkadaşlar bu soruya vereceği cevabı herkesle paylaşıyor.

Bu oldukça yanlıştır. Sen paylaşırsın birisi görür senden önce o cevabı verir o geçer sen kalırsın. Bu sorunun cevabı herkesin kendisinde saklı kalmalıdır. Buna dikkat etmelisiniz.  Hepsinden önce kafada bitirmelisiniz. Başaracağınıza inanarak çalışmalarınızı yaparsanız, kazanmamak için neredeyse hiç bir nedeniniz yoktur. Elbetteki her şey nasip olduğu gibi bunda da nasipten öteye yol yoktur ancak unutmayın; Zafer hazırlığı sever… 

Evet arkadaşlar aklıma gelenleri, tecrübe ettiklerimi, bildiklerimi ve benzeri şeyleri sizlerle paylaşmaya ve yardımcı olmaya çalıştım. Umarım okuyan ve uygulamaya gayret gösteren arkadaşlar faydasını görürler. Bir başka makalede görüşmek üzere. Bizi takip etmeye devam edin!

Kaynak: polisolmakistiyorum.com

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

4 yorum

  1. Çok tesekkur ederiz gayet guzel bir şekilde anlatmışsınız.. bunları dikkate almamız gerekiyor tekrardan cok teşekkür ederiz :))

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?