Pasaport ve Ehliyetlerde yeni dönem

Pasaport ve Ehliyetlerde yeni dönem

Pasaport ve ehliyetlerde yeni dönem başlıyor. Resmi Gazetede olağanüstü hal kapsamında (OHAL) önceki gün yayımlanan kanun hükmünde kararname (KHK) çerçevesinde ele alınan, Emniyet Genel Müdürlüğünce gerçekleştirilen pasaport ve ehliyet işlemleri, bundan sonra polisten alınarak 1 yıl içinde Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğüne devredilecektir.

Habertürk Gazetesinden Elif Nurgül Çülük’ün haberine göre ise, bugünden itibaren AB uyumlu, parmak izli, çipli yeni pasaportlar için emniyete müracaatlar başlayacaktır. Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü devralıncaya kadar pasaport ve ehliyet işlemleri hizmeti Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından verilmeye devam edilecektir.

Araçta ruhsat bulundurmayanlar dikkat

Ruhsatını araçta bulundurmayan yada tescil plakasını monte edilmesi gereken yerin dışında farklı bir yere takan sürücülere 92 TL ceza verilecektir. Araç bilgileri doğrulanıncaya ve plaka uygun yere takılıncaya kadar araç trafikten men edilecektir.

Plakası kabartmalı olanlar dikkat

Yönetmelikte belirtilmiş olan nitelik yada ölçülere aykırı plaka takan, öngörülen sayıda plaka takmayan ya da farklı okunmasına veya okunamamasına neden olabilecek şekilde plakasında değişiklik yapan araç sahibine 412 TL ceza verilecektir.

Plakanın uygun duruma getirilmesi için 7 gün süre tanınacaktır. Bu süre zamanın da tescil plakalarını uygun duruma getirmeyenler hakkında 844 TL ceza verilerek tescil plakası uygun duruma getirilinceye kadar araç trafikten men edilecektir. Bu vesile ile, kabartma plaka kullanmanın önüne geçilmiş olacak.

Plakasız araç kullananlar dikkat

Tescilli aracı plakasız kullanan sürücüye bin 698 TL ceza verilecektir, plaka takılıncaya kadar araç trafikten men edilecektir.

Sahte plaka

Başka bir araca tescilli yada sahte plakayı takan veya kullananlara 5 bin TL para cezası verilecek ve bu araç trafikten men edilecektir.

Plaka basımı

Basılı kağıtlar ve tescil plakalarının yetkilendirilenler dışında basımını yada dağıtımını yapanlara 10 bin TL para cezası verilecektir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

1 Yorum

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?