Pestisit nedir?

Pestisit nedir?

Pestisit nedir? Pestisit, zirai ürünlerde kullanılırken tarım işçilerine bulaşması durumunda karaciğer, böbrek ve kaslarda ciddi anlamda bozukluklara sebep olmaktadır. İşte, pestisitin  ölümcül olabilecek zararları ve türleri hakkında detaylı bilgilere aşağıdan bakabilirsiniz…

Pestisit nedir?

Pestisit, zararlı organizmaları engellemek, kontrol altına almak veya zararlarını azaltmak için kullanılan madde veya maddelerden oluşan karışımdır. Pestisit, kimyasal bir madde, virüs veya bakteri gibi biyolojik bir silah, anti mikrobik, dezenfektan veya herhangi bir araç olabilmektedir.

Zararlı organizmalar, insanların besin kaynaklarına, mal varlıklarına zarar veren, hastalık yayan böcekler, bitki patojenleri, yabani otlar, yumuşakçalar, kuşlar, memeliler, balıklar, solucanlar ve mikroplar olabilir. Bununla beraber her ne kadar pestisitlerin kullanılmasının bazı yararlı yönleri olsa da insanlar ve diğer hayvanlar için potansiyel toksisiteleri nedeni ile bazı sorunlar da ortaya çıkarabilmektedir.

Pestisit Çeşitleri

İnsektisit: Böcek, haşerelere karşı kullanılan ilaçlardır.
Fungusit: Funguslara (Mantar) karşı kullanılan ilaçlardır.
Herbisit: Yabancı otlara karşı kullanılan ilaçlardır.
Mollusit: Yumuşakçalara karşı kullanılan ilaçlardır.
Rodentisit: Kemirgenlere karşı kullanılan ilaçlardır.
Nematisit: Nematotlara karşı kullanılan ilaçlardır.
Akarisit: Akarlara karşı kullanılan ilaçlardır.

Pestisitin Zararları

Bir pestisit kimyasal bir madde veya virüs yada bakteri gibi biyolojik bir ajan olabilmektedir. Kimyasal pestisitlerin çoğu mevcut organizmaya belirli etkinlik gösteremedikleri için hedef organizma dışındaki organizmalarda da çeşitli hastalıklara yol açar hatta öldürücü bile olabilir.

Birçok pestisit insanlar için de çok zararlı bir kimyasal maddedir. Kullanıldıkları canlıların yiyecek şeklinde insanlar tarafından kullanılmaları sonucunda insanlarda yaygın hastalıklara ve istenmeyen sıkıntılı durumlara sebep olmaktadır.

Kimyasal pestisitlerin ve etken maddelerinin akut toksik etkileri mevcuttur. Karbamatlar, organofosfat ve klorlanmış hidrokarbonları içermiş olan birçok pestisit genetoksik etkiye sahiptir.

Tarım ile uğraşan ve pestisite maruz kalan insanlarda yapılan çalışmalarda bu bireylerde yapısal ve sayısal kromozom anomalileri ile kardeş kromatid değişiminde artmalar gözlenmiş.

Pestisitlerin yapısal etkisine maruz kalan tarım işlerinde çalışanlarında birçok genetik hasarın yanı sıra karaciğer, böbrek ve kaslarda bozuklukları da ortaya çıkmıştır.

Pestisitin canlılar üzerindeki etkisi fetal yaşamdan itibaren başlamaktadır. Bu ilaçlar plasentadan fetüse geçmekte ve bunun sonucu olarak düşükler, hiperpigmente ve hiperkeratatik çocuk doğumları ortaya çıkmaktadır.

Yapılan hayvan deneylerinde ise radyoaktif olarak işaretlenip anneye verilen pestisitin 5 saat sonra plasentadan fetüse doğru geçtiği ve fetüsün göz, sinir sistemi ve karaciğere yerleştiği gözlenmiştir.

Organofosfatlı ve karbamatlı insektisitler ise etkilerini doğrudan doğruya periferal ve merkezi sinir sistemi üzerinde göstererek canlı yaşamını tehdit altına almaktadır.

Sosyal Medyada Paylaşın:
Önceki Yazı
Sonraki Yazı

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?