Pilates Çeşitleri Nelerdir?

Pilates Çeşitleri Nelerdir?

Pilates Çeşitleri Nelerdir? Pilates, Joseph Hubert tarafından, yaklaşık olarak 100 yıl önce geliştirildi. Geçirdiği çocuk hastalıkları nedeni ile, hep yapmak istediği vücut geliştirmeden uzak kalmak zorunda olan Pilates, uzun yıllar boyunca yaptığı araştırmalar ve denemeler sonucunda bu metodu bulmuştur.

Pilates Çeşitleri Nelerdir?

Kendisine uyguladığında, umduğundan da daha iyi sonuçlar elde etmiş olan ve savaş sırasında yaralanan askerler ile ilgilendiği kampta, aynı metodu yaralı askerlere de uygulatarak, askerlerin yaralarından dolayı hareketsiz kaldığı halde, kaslarının sağlıklı kalmasını ve vücut dirençlerinin artmasını sağlamıştır.

Pilates, ülkemizde federasyonu olmasına rağmen, müsabakası yapılamadığından bir spor olarak değil, fizik tedavi yöntemi olarak kabul edilir.

Pilates Çeşitleri Nelerdir?

Genel olarak ayrıldığı üç çeşidi mevcuttur:

Matwork: Yerde ve bir mat üzerinde, genellik ile yardımcı alet kullanmadan yapılan pilates çeşididir. En yaygın ve diğerlerine göre kolay olanıdır.

Aletli Plates: Cadillac, barrel, trapeze table gibi, bu iş için özel olarak üretilmiş ve genellikle spor salonlarında yada fizik tedavi merkezlerinde bulunan aletlerle yapılan, biraz daha üst seviye bir pilates çeşididir.

Yardımcı Aletler ile Pilates: En çok ve sık kullanılan alet, muhtemelen pilates topudur. Pilates bandı, pilates çemberi de çok kullanılan yardımcı aletlerden oluşmaktadır. Matwork ve aletli pilates arasında kalan, orta zorlukta bir seviyede bulunmaktadır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?