Plastik cerrahi nedir?

Plastik cerrahi nedir?

Plastik cerrahi nedir? Plastik cerrah ne iş yapar? Halk arasında kısaca estetik cerrah, plastik cerrah olarak geçen ünvanı kazanmak için, öncelikli olarak liseden sonra tam 6 yıl tıp fakültesi eğitimi almak gerekmektedir.

Hemen ardından ise uzmanlık sınavına girerek, Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi bölümünü kazanmak gerekmektedir. Uzmanlık eğitimi de 6 yıl sürüyor. Yani kısaca söylemek gerekirse eğer liseden sonra 12 yıllık bir eğitim neticesi estetik cerrah ve plastik cerrah olunmaktadır.

Günümüz şartlarında bilgiye ulaşmak ve bilgilenmek ne kadar kolay ise yanlış bilgilenmek de o kadar kolaydır. Mesela örnek verecek olursak eğer isminin başına estetik uzmanı kelimesini koyup her türlü estetik cerrahi girişimi yaptığını iddia eden üstelik bırakın doktor olmayı sağlık personeli dahi olmayan bir çok kişi mevcuttur. Bu kişiler bu bilgi havuzunda kendilerine yer bulup reklamlarını rahatça yapmaktadırlar.

Bu duruma nasıl engel olunabilir bilmiyoruz. Ancak  bu işin ehli olan ve bu işi gerçekten görevleri gereği hakkı ile yapan doktorları da göz ardı etmemek gerekmektedir. Kısaca bu işin tanımını yaparsak eğer işi özetle gözle görünen dış organların tümüne ait hastalıklar ve estetik problemlerle ilgilenmektir. Halk ağzı ile saçtan tırnağa insan kaportası ile ilgilendiklerini söylersek yanlış olmaz.

Şimdi örnekler ile baştan ayağa kısaca özetleyelim;

 

Baş, boyun bölgesi deri, kıkırdak ve kemik yapısına ait hastalıklar:

 

-Tümörler başta olmak üzere

-Doğumsal ve ya sonradan oluşan deformiteler (Dudak, damak yarıkları, burun kaybı, yüz kırıkları…)

-Bu bölgeye ait estetik sıkıntılar: Burun estetiği, kulak estetiği, yüz estetiği, saç ekimi, botoks, dudak dolgusu vs

 

Gövde bölgesi deri, yağ dokusuna ait hastalıklar:

 

-Tümörler,

-Doğumsal ya da sonradan oluşan deformiteler (Meme olmaması, yanıklar gibi …)

-Bu bölgeye ait estetik sıkıntılar (Meme küçüklüğü, büyüklüğü, sarkması, karın sarkması, yağlanma, erkeklerde meme büyümesi gibi….)

 

Kol ve bacaklara ait hastalıklar:

 

-Deri, yumuşak doku tümörleri

-Sinir, kas, kiriş yaralanmaları ve doğumsal problemleri

-Yanıklar

-Estetik problemler (Bacak estetiği, kolda yağlanma, sarkma gibi …)

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?