Polis olmak için gereken fiziksel özellikler nelerdir?

Polis olmak için gereken fiziksel özellikler nelerdir?

Polis olmak için gereken fiziksel özellikler nelerdir? Polis olmak için boy şartı var mıdır? Adaylar ruhen ve bedenen hiç bir şekilde sorun olmadığı raporu gereklidir.

Bununla beraber boy ve kilo endeksi çok önemli bir rol oynamaktadır. Bayan adaylarda 1,65 cm boy erkek adaylarda ise 1,67 cm den kısa olmamak şartı ile başvuru yapabilir.

Polis olmak için gereken fiziksel özellikler nelerdir?

Adayların vücudunda organ ekliği olmaması gerekmektedir. Bunun ile beraber vücutta 5 metreden görülebilecek şekilde iz yada dövme olmaması gerekmektedir. Bu iz çok göreceli bir kavram olup sadece eşkal belirleyici yerlerde olmamasına özen gösterilmektedir. Örnek verecek olursak eğer yüz bölgesinde ve kollarda 5 metreden belli eden izler kesinlikle kabul edilmemektedir.

Adaylarda aranan bir başka fiziki özellik de renk körlüğüdür. Renk körlüğü olan aday kesinlikle kabul edilmemektedir.

Polis olabilmek için adaylarda omurga eğriliği ve omuz düşüklülüğü olmaması şartı aranmaktadır. Bununla beraber göğüs kafesinde şekil bozukluğu ve düz tabanlılık da kesinlikle olmaması gerekmektedir.

Bizlere sosyal medyadan ve mail yolu ile gelen binlerce soru bulunmaktadır ancak bu soruların hepsine cevap verme gibi bir şansımız ne yazık ki bulunmuyor. Şimdi burada en çok sorulan sorulara yer verip cevaplamaya çalışacağız.

  • Karnımda sırtımda ameliyat yada farklı bir iz var bu sorun olur mu?

Cevap: Sağlık mülakatında genel olarak eşkal belirleyici bölgelere daha çok önem verilmektedir. Bu yüzden sırtınızda yada karnınızda iz var ise bu izin nasıl olduğunu açıklayın eğer normal dışı bir iz ise sorun çıkartabilir.

  • Yüzümde yada kolumda çok küçük bir çizik var sorun olur mu?

Cevap: Eşkal belirleyici 2 önemli yerdir yüz ve kollar. Bu çiziğin nasıl olduğu da çok önemlidir. Eğer 5 metreden belli etmiyorsa bu iz sorun olmaz.

  • Bacağımda kesik izi yada ameliyat izi var sorun olur mu?

Cevap: Sağlık mülakatında bacaklardaki ize fazla dikkat edilmemektedir. Ancak bu iz çok aşırı derecede belli ediyorsa bu durumda mülakat komisyonunun kararına kalmıştır.

  • Çarpık bacaklı olmak elenme nedeni mi?

Cevap: Çarpık bacaklı olmak fazla önem arz etmemektedir. Ancak çok aşırı derecede çarpık ise ve bu çok belli ediyor ise elenme nedenidir. Çarpık bacaklı olup olmadığınızı dik bir şekilde durup dizlerinizi birbirine yapıştırdıktan sonra dizden aşağıda bacak aranız çok açık var ise çarpıklık çok anlamına gelmektedir.

Not: Bayanlar ile ilgili en çok sorulan sorulardan birisi aşağıdadır

  • Sağlık mülakatında bayan adaylarında her yerine bakılıyor mu?

Cevap: Sağlık mülakatında erkek adayların üzerinde sadece şort kalır. Ancak bayan adayların mülakatında şort ve tşört bulunmaktadır. Ve bu eşkal belirleyici durum bayan adaylar içinde geçerlidir. Yüz ve kollarda 5 metreden belli eden iz olmaması gerekmektedir.

  • Boyum 1 – 2 cm kısa bu durumda ne olur?

Cevap: Boy ölçüm sırasında 1-2 cm kısa olduğunuz zaman mülakat komisyonu sizin durumunuza göre karar verebilir. Şimdi boy ölçüm sırasında alçak durmayın aksine fark ettirmeden karnınızı içeri çekip dik durmaya özen gösteriniz. Ayrıca çoğu mülakat komisyonunda 1 yada 2 cm kısa olduğunuz zaman polis arkadaşlar tekrar çıkmanızı istiyor ve boyunuzu tam denk getiriyorlar ki makine fişi çıkarsın.

  • Sağlık mülakat komisyonunda duranlar sert oluyorlar mı?

Cevap: Sağlık mülakat komisyonunda bulunan polisler ve amirler genel anlamı ile çok cana yakın olurlar. Sizlere yardımcı olmak için ellerinden geleni yaparlar. Zaten onlarda sizin heyecanlı olduğunuzu görüyor ve sizi sakinleştirmek için ellerinden geleni yapıyorlar. Sizlerde sakin olun fazla heyecan yapmayınız. Polis olmak için gereken fiziksel özellikler…

  • Sağlık mülakatında neler soruluyor?

Cevap: Sağlık mülakatında sizlere sağlığınız ile ilgili sorular sorulmaktadır. Kendinizi kasmanıza gerek yoktur. Karşınızda bulunan kişiler uzman kişilerdir vücudunuzda iz varsa eğer bu izin nasıl olduğunu anlayabilecek kişilerdir. O yüzden vücudunuzun herhangi bir yerinde hangi iz olursa olsun nasıl olduğunu doğru bir şekilde açıklayınız.

  • Bel fıtığı elenme sebebi mi?

Cevap: Bel fıtığı sağlık mülakatında elenme nedenlerinden değildir. Ancak bel fıtığı ileri düzeyde ise ve bu fark ediliyorsa elenme nedeni olarak bilinir. Tedavi sürecinde olup da bunu sağlık raporu ile sunarsanız eğer mülakat komisyonu bunu göz önünde bulundurabilir.

  • Dövme elenme nedeni midir?

Cevap: Polis sağlık mülakatında vücudun her hangi bir yerinde küçükte olsa dövme var ise kesinlikle elenirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?