Rolls-Royce Türkiye’de Uçak Motoru Üretecek

Rolls-Royce Türkiye’de Uçak Motoru Üretecek

Dünyaca ünlü olan otomobil üretici markası Rolls-Royce Türkiye’de Uçak Motoru Üretecek. Rolls-Royce CEO’su Warren East Türkiye’ye gelerek öncelikle Başbakan Binali Yıldırım ve daha sonra da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’la bir görüşme yaptı.

1906 yılında kurulan İngiliz kökenli Rolls-Royce tüketiciler ve araba meraklıları tarafından daha çok ürettiği lüks otomobillerle tanınıyor. Fakat şirket ürettiği jet motoru ve sistemleriyle de havacılıkta dünyanın en büyük şirketleri arasında yer alıyor durumda.

Şirketin bünyesinde 50 bini aşkın personel istihdam ediliyor. Görüşmeye ilişkin edinilen bilgiye göre ise Türkiye’de önemli yatırımları bulunan dev şirketin, önümüzdeki dönemde planladığı yeni yatırımlar konuşulduğu ve bu yatırımların ne kadar büyük bir proje olacağı toplantıda yer aldı. Rolls-Royce araba üretici şirketi 2023’te ilk uçuşunu yapması beklenen milli savaş jeti projesine talip olmuş durumda. Rolls Royce yetkilileri bu uçağın motorunun da yüzde 100’e yakınını da Türkiye’de üretebileceklerini ifade ederek projede yer almaları durumunda Türkiye’de bir jet fabrikası kuracaklarını belirtmişti. Türkiye’nin şirketin öncelikli pazarları arasında 4’üncü olduğu belirtildi.

rolls-royce

Havacılık ile ilgili olarak Ar-Ge çalışmalarını Türkiye’de yürütmeyi planlayan dev şirket Rolls Royce, İngiltere, ABD ve Singapur ülkelerinden sonra 8. Gelişmiş Üretim ve Teknoloji Merkezi’ni (AMTC) Türkiye’de kuracak gibi görünüyor.

Başbakanlık Yatırım Ajansı Başkanı Arda Ermut Rolls Royce’nin Türkiye ve dünyadaki faaliyetleriyle ilgili açıklamalarda bulundu. Bu anlaşmalara göre dünyada 50 bin çalışanı bulunan Rolls Royce, Türkiye’de kuracağı jet fabrikası ve Ar-Ge merkezlerinde istihdama katkıda bulunacaktır.

Ayrıca bununla beraber olarak Türkiye’de kurulacak merkezde uçak parçalarının da üretilebileceği 3D yazıcı gibi ürünlerin geliştirilip üretilmesinin de planlandığı öğrenildi. İlerleyen günlerde konu ile ilgili olarak daha kapsamlı bilgi paylaşımı olacağını açıklayan Başbakanlık Yatırım Ajansı Başkanı Arda Ermut; bu gibi yatırımlarla ülkemiz 1. sınıf ülkelere göre daha hızlı büyüme sağlayacaktır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?