Sigara içenler dikkat

Sigara içenler dikkat

Sigara içenler dikkat..! KOAH, Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı, yani uzun süreli bir bronşlarda tıkanma ile seyreden bir hastalık olarak ortaya çıkar. Yapılan tüm çalışmalarda KOAH’ın en önemli risk faktörünün sigara olduğu gözlemlenmiştir. Ülkemizde ise beş milyona yakın KOAH hastası olduğu düşünülmekte, ve ayrıca kaba bir hesap ile her beş içen kişiden bir tanesinde KOAH gelişim göstermektedir. Genellik ile 40’lı yaşlardan sonra belirti vermeye başlayan bu hastalığın en sık bulguları olan öksürük ile balgam, kişiler tarafından sigaraya bağlı şikayetleri olarak değerlendirildiği için genellik ile tanı hastalığın ilerlemiş safhalarında konulabilmekte bu da tedavi başarısını maalesef azaltmaktadır.

Bu belirtilere dikkat ediniz

Sigara başta olmak üzere zararlı maddelerin bronş yapısını bozması ile bronşit ve de hava keseciklerinin yapılarının bozması ile da amfizem gelişmektedir. KOAH bu iki durumun bir birleşimi olarak ortaya çıkmaktadır. KOAH’ın söylediğimiz gibi en sık belirtileri öksürük, balgam ve nefes darlığı olarak bilinmektedir. Öncelik ile sabahları yoğun olarak başlayan şikayetler, sigara içimine devam edilmesi ve tedavi alınmaması sonucunda gün içine de yayılarak ilerleyici bir yapıya bürünür ve giderek şiddetlenmektedir.

Koah hastalarına zatürre ve grip aşısı yapılabilmektedir

Üzerine basa basa söylemek gerekirse eğer hastalığın ilerleyerek ağır rahatsızlıkların ortaya çıkmasını önlemek için yapılması gereken sigara içiminin çok çabuk bir şekilde bırakılmasıdır. KOAH tanısı, uzun süreli sigara içim hikayesi olan ve bahsedilen şikayetlere sahip olan kişilere Solunum Fonksiyon Testi yapılıp daha sonra tıkanıklığın belirlenmesi ile konur. Tedavi en başta sigara olmak üzere akciğerlere zarar veren bütün etkenlerden korunma ve düzenli nefes açıcı ilaçların kullanımı şeklinde yapılır. Yiyeceklerden daha çok sulu gıdalar tercih edilmelidir, gaz şikayeti oluşturacak besinlerden kesinlikle kaçınılmalıdır. KOAH hastalarına her sene kışa girerken mutlaka bir grip ve zatürre aşılarının yapılması da mikrobik alevlenmelerin engellenmesi adına önem taşımaktadır.

KOAH, sigaranın sebep olduğu bir hastalık olarak bilinmektedir. Hayatınız boyunca bunu içmeyerek ilerlemiş evrelerinde ölümcül olabilen bu kronik rahatsızlıktan uzak durmanız gerekmektedir. Bu yüzden sağlığınız için  kesinlikle uzak durunuz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?