Sivilce izi nasıl geçer?

Sivilce izi nasıl geçer?

Sivilce izi nasıl geçer? Sivilce izi sorunlarından kurtulmanın birden çok çaresi bulunmaktadır. Peki, sizi rahatsız eden bu sivilce izleri nasıl geçer? Bu izlerden kurtulmak için ise evde bir 15 dakikanızı ayırarak duru bir cilde kavuşabilirsiniz. Sivilce izlerinin nasıl giderileceği konusunda detaylı bir araştırma sonucu bir çok önemli bilgi edinmiş olduk ve bunları sizler ile paylaşıyoruz.

Sivilce izin nasıl geçer?

Sivilcelerin el ile patlatılması, bu problemin ortaya çıkmasındaki en önemli nedenlerden birisi olarak karşımıza çıkmaktadır. Bunun ile beraber kanlı sivilceler, iz bırakma ihtimali yüksek sivilce modellerinden biridir. Özellikle beyaz tenli bayanların ciltlerinde çok daha kötü bir görüntü bırakan bu sivilce izleri, zaman içerisinde cilt kanseri gibi ciddi problemleri de beraberinde getirmektedir.

Özellikle aşırı yağlı ciltlerde sivilce problemi kendini fazlası ile belli etmektedir. Bu nedenden dolayı cilt bakımı da son derece önemli bir durumdur.

Tedavi aşamasında cilde uygun doğal ürünlerin kullanımı son derece önemli bir hadisedir. Cildin ihtiyacı olan sıvı ve yağ oranını dengede tutabilmek adına öncelikli olarak kaliteli cilt bakım ürünleri kullanmak son derece hassas bir noktadır. Sivilce kürleri, evde uygulanarak kısa zaman içerisinde bu problemlerden kurtulabilmek adına çok önemli seçenekleri beraberinde getirmektedir.

Şimdi bu kürlerin bir kaç tanesinin tarifini vererek bu problemlerden kurtulmanıza yardımcı olalım..

Sivilce İzlerini Geçiren Maskeler: Cilt üzerinde oluşan sivilce izleri için uygulanacak cilt maskelerinin doğru seçimi, problemlerden kısa zaman içerisinde kurtulmak için önemli bir seçenek olarak karşımıza çıkmaktadır. Uzmanların önerdiği Elma Sirkesi karışımlı maske, bu problemi ortadan kaldırabilmek için önemli seçenekler sunmaktadır.

Sivilce İzleri için Elma Sirkesi: Cildin ihtiyacı olan vitaminleri sağlayan özelliği bulunmaktadır. Bu neden ile cilt bakım maskelerinde kullanılan en önemli bitkisel ürünlerden birisi olarak bilinmektedir. Elma sirkesi, günlük olarak akşam yatmadan önce mutlaka cilde pamuk ile sürülmeli ve masaj yapılmalıdır. Bu, sivilce lekelerinin oluşturduğu boşlukların doldurulması amacı ile son derece önemli olduğu gibi lekelerin de kapanmasını sağlanacaktır.

Sivilce İzleri için Toz Şeker: Toz şeker cilt maskeleri için özellikle peeling etkisi yapan bir madde olarak bilinir. Toz şeker, ciltte peeling etkisi yapar ve uygulanış şekli yüzünüzü iyice yıkadıktan sonra her akşam hafif nemli toz şekeri yüzünüze yine masaj yapar şekli ile yedireceksiniz.

Sivilce İzleri için Bal: Cildin kaybettiği sıvıyı belli bir miktarda cilde kazandırmak için önemli bitkisel yöntemlerden birisi olarak dikkatleri çekmektedir. Herhangi bir karışım olmadan doğal balı yüzünüze sürün ve sonrasında biraz bekleyerek iyice yıkayınız.

Sivilce Çıkmasını Engellemek: Sivilce yani tıbbi ismi ile “Akne vulgaris” çok sık görülen, göreceli olarak tüm bireyleri hayatlarında en az bir kez etkileyen bir deri hastalığı olarak bilinmektedir. İstatistiklere göre 12-18 yaşlar arasındaki kişilerin %85 i, 25 – 35 yaş arası erişkinlerin yaklaşık %8 i ve 35 – 55 yaşları arasındaki erişkinlerin de %3 ünde değişik derecelerde akne görülebilmektedir.

İlk önce vücudumuzda sivilce çıkmasını engellemek için neler yapacaklarımızı kısaca sıralayalım. Vücudunuzun kan dolaşımı artacaktır ve bu vesile ile cildiniz yeteri kadar oksijen görecektir. Sivilceleriniz için yapacağınız en kötü şey onları sıkmak olacaktır. Sivilcelerinizi sıkarak iz bırakmasına neden olabilirsiniz ve bu izler kalıcı olabilmektedir. Yüzünüzü günde 2-3 kere mutlaka ılık su ile yumuşak bir sabun kullanarak yıkayınız.

İnternetten bitkisel karışımları araştırın ve ara ara bu karışımları cildinize uygulayınız. Gül suyu sivilceler için çok etkili bir çözüm olarak düşünülmektedir. Çay da sivilce ve izleri için etkilidir.

Ciltteki sivilcelerden kurtulma yolları

İhtiyacımız olan yegane şey elma sirkesidir. Kullanacağımız malzemeler içerisinde en etkili olanı da budur. Kötü sonuçlar alabilirsiniz bu yüzden sadece elma sirkesi kullanmanızı tavsiye ederiz. A, C, E, P, B2 ve B6 vitaminleri içerdiğinden dolayı cildinizdeki hücreleri onararak daha yumuşak ve lekesiz bir cilde kavuşmanızı sağlamaktadır. Üçüncü malzememiz ise baldır. Daha öncesinde de sivilceler için doğal bir tedavi yöntemi olarak görülmektedir.

Ciltteki kızarıklıkları alan bal, aynı zamanda cildi nemlendirir ve yaşlılık izlerini de ortadan kaldırmaktadır. Balda olduğu gibi yeşil çayın da yaşlılık belirtilerini önleme özelliği bulunmaktadır.

Maskenin yapımı orta büyüklükte, mümkünse porselen veya cam bir saklama kabına, bir çorba kaşığı ile elma sirkesi koyunuz. Maskeye yoğunluk katabilmesi için 4 çorba kaşığı ile toz şeker ekleyin ve iyice karıştırınız. Bu karışıma, bir çorba kaşığı da bal ekleyerek karıştırmaya devam ediniz. 1 Saat beklettikten daha sonra haftada en fazla 3 defa temiz cilde uygulayabilirsiniz. Maskeyi uygulamaya başlamadan hemen önce cildinizi mutlaka iyice temizleyiniz. Ilık su ile cildinizi temizleyip kuruttuktan sonra, maskeyi bir pamuk yardımı ile yüzünüze ince bir tabaka halinde sürünüz.

Daha sonra temiz olan parmağınızın ucu ile dairesel hareketler yaparak cildinize maskeyi iyice yediriniz. 5 dakika kadar bu işlemi sürdürün ve 5 dakikadan daha fazla yapmayınız çünkü cildiniz tahriş olabilme imkanı vardır.

Sivilce nasıl oluşur?

Çok sık karşılaştığımız cilt hastalıklarından birisi olarak bilinen sivilce genelde ergenlik çağında başlar ve tedavi edilmediği takdirde kalıcı izler bırakmaktadır. Çoğunluk ile ergenlik çağında, yaş arasında ortaya çıksa da, hem kadında hem erkekte, her yaşta görülebilen bir hastalık türüdür. Ergenlikte cilt altındaki yağ miktarı artar ve yağ bezleri bozulur. Özellikle yüz bölgesindeki sivilceler, tedavi edilmediği takdirde iz şeklinde kalır veya hayat boyunca devam edebilir.

Sivilce için yapılması gerekenler

Öncelikli olarak cilt temizliğine önem verilmesi gerekmektedir. Cilt, sabah ve akşam olmak üzere, günde iki defa, cildi fazla tahriş etmeden düzenli olarak ılık su ile yıkanması gerekmektedir. Temizleyicilerin, cildin doğal phına yakın olmasına dikkat edilmesi gerekir. Ayrıca haftada 3 kez yapılan kil maskesi, cildin yağlardan kurtulmasını sağlamaktadır. Bunu uygulamak için kafanıza bir havlu örtüp, yüzünüzü kaynar suyun buharına 10 dakika tutarak yapabilirsiniz.

Ayrıca bununla beraber düzenli olarak uyku, hormonların aktivitesini düzelttiğinden her gece en az 7 saat uyumak çok önemli bir husustur. Ciltte oluşan sivilcelerin noktalar sıkılması hem yaraya neden olup, iz bırakır, hem de sivilcelerin iltihaplanarak yayılmasına yol açmaktadır. Anne ve babada sivilce olması, çocukta da görülme ihtimalini arttıran bir etkendir. Androjen hormonları ya artmıştır veya deri, bu hormonlara karşı hassas hale gelmiştir. Sivilceleri kapatmak için, çeşitli kozmetik ürünlerini kullanmak, hastalığın daha da kötüleşmesine yol açmaktadır ve sivilce artar bu durumda. Ayrıca var olan bir sivilceyi sıkmak, durumu daha da kötüleştirmektedir. Hem cilde zarar verilir hem de sivilcelerin artmasına neden olmaktadır.

Kısacası düzenli ve sabırlı bir tedavi uygulanır. Cildiniz ve sivilceniz için en uygun olanı, doktorunuz tarafından belirlenecektir. Yoğun sivilceli bir hastaya antibiyotik tedavisi uygulanır. 3 ay süren bir tedavi gerekir. Bunun dışında cildin yumuşak bir sabun ile yıkanması, hem yağlanmayı azaltır hem de tedaviye yardımcı olur. Sivilcelerle oynamak, sıkmak veya kaşımak iz kalma ihtimalini arttırmaktadır.

Diş etlerimiz neden kanar? Detaylar için Tıklayınız

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?