Türkiye’de hacker timleri görevde

Türkiye’de hacker timleri görevde

Türkiye’de hacker timleri görevde.. Önceki gece yarısı Amerika’da başlayan ve daha sonra da dünya geneline yayılmış olan siber saldırılar için Türkiye de hemen harekete geçti. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) tüm operatörler ve Siber Olaylara Müdahale Ekipleri (SOME) ile ‘acil’ koduyla toplanmış durumda. Saldırıya karşı tüm güvenlik kalkanları harekete geçirildi.

Ayyıldız tim devreye girmiş durumda

Son yıllarda hat kapasitesini 4-5 kat arttıran operatörlerin siber saldırıları önleme kapasitesi de aynı oranda arttığı için saldırı sırasında DDoS yani Distributed Denial of Service (Dağıtık Hizmet Engelleme) önleyici cihazlar anında devreye girerek bu sistemleri savunmaya başlamış durumda. Böylece atağın cinsi de tespit edilmiş durumda. Yasa dışı trafik çöpe atılarak Türkiye’nin saldırıdan zarar görmemesi sağlandı. Buna benzer ve bu tür saldırıları önlemek amacı ile üst düzey eğitimler alan Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) bünyesinde görev yapan “beyaz hackerlar” ile vatansever kimlikleri ile bilinen “ayyıldız” timleri de gece boyunca dikkatli bir şekilde her an bir saldırı olacakmış gibi beklediler.

ODTÜ saldırısı  gibi

Bilişim uzmanları ise Amerika’da yaşanan siber saldırının geçtiğimiz yıl sonunda hacker grubu Anonymous’un ODTÜ’ye düzenlediği ile benzerlik gösterdiğini ifade ettiler. 1992’den bu yana ise “.tr” üst düzey alan adı ve onun altında yer alan ikinci seviye adların yönetimi ve koordinasyonunu sağlayan ODTÜ’ye düzenlenen saldırı sonrası  ise oradan alan adı satın alan birden çok internet sitesi sorun yaşarken, saldırı bankacılık sistemine de çok ağır bir darbe vurmuştu hatırlanacağı üzerine. Çapraz saldırılarda hem alan adı hem de sağlayıcı aynı anda etkilendiğinden dolayı  saldırının püskürtülmesi de oldukça zorlaşmıştı. DDoS türünde gerçekleştirilen bu saldırılar öncesinde sadece DoS (Denial of Service), yani tek bir kaynaktan hedefe doğru saldırı gerçekleştirilirken saldırının zamanla şiddeti artırılarak çok sayıda kaynaktan tek hedefe yükleniliyordu. Böylece hat kapasitesinin üzerinde yükleme yapılan sistemler bir bir çökmeye başlıyordu.

FETÖ saldırısına karşı her an dikkatli olunmaldır

Siber güvenlik uzmanı olan Alper Başaran, ABD’deki olayın Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) üyesi hackerların Türkiye’ye yönelik siber saldırı düzenleme ihtimalinin de konuşulduğu bir döneme denk gelmesi nedeni ile olaydan ders çıkartılması gerektiğini vurgulayarak, Bu saldırıda kullanılan ‘Mirai’ yani zararlı yazılımının kaynak kodlarının açık olarak yayınlanmış olmasından dolayı, herhangi bir örgüt tarafından kolayca kullanılmasını sağlar açıklamarını yaptı.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?