Türkiye’nin Gurur Tablosu

Türkiye’nin Gurur Tablosu

Dünyanın en büyüğü, Türkiye’nin gurur tablosu olacak olan 3. havalimanı çalışmaları tüm hızıyla devam ediyor.

İstanbul’da yapımı devam eden 3. havalimanı inşaatında ilk pist ortaya çıkmış görünüyor. 3 bin 750 metre uzunluğunda olan 60 metre genişliğindeki piste son aşamaya gelinmiş durumda. Havalimanın 3 pistiyle birlikte 26 Şubat 2018 tarihinde hizmete girmesi ön görülüyor. Şantiye de alan düzleştirme çalışmalarında ise şu anda 2 bin 200 kamyon, günde 1 milyon metreküp toprak taşıyor.

Toplam 76,5 milyon metrekare proje alanı bulunan dev şantiyede ilk fazda yapılması planlanan yıllık kapasitesi 90 milyon yolcu kapasiteli ana terminal binası da gün geçtikçe daha da yükseliyor. 1 milyon 300 metre kare kapalı alanıyla dev binada, 18 bin araç kapasiteli katlı otopark da bulunuyor ve inşasına tüm hızıyla devam ediliyor. Terminal binası için tam olarak 1 milyon metreküp beton kullanılacak, ayrıca 180 bin ton demir kullanılacak gibi görünüyor. Terminalin çatı alanı ise tam olarak 450 bin metre karedir. Bu terminalin cephe alanı ise yaklaşık 500 metre kare olacak gibi duruyor.

3.-havalimanı

3. havalimanının şantiyesinde şu ana kadar 16 bin kişi çalışıyor. Şantiye’de çalışan 2 bin 200 kamyon günde yaklaşık olarak tam 1 milyon metreküp toprağı kazı yapılan alanlardan alıp dolgu yapılan alanlara doğru taşıyorlar ve buda günden güne artıyor.

3. havalimanı hazırlanan planlara göre 4 fazda tamamlanacak gibi görünüyor. Faz 1 de, Yıllık olarak kapasitesi 90 milyon yolcu olacak olan ana terminal binası olacak, bir adet ana hava trafik kontrol kulesi, 2 adet Kuzey ve Güney doğrultusunda 60 metre genişliğinde Airbus A380 uçaklarının inebileceği donanımda 3.75 km ve 4.1 kilometrelik pist, 114 tanesi Ana Terminale yaklaşan uçak olmak üzere toplam da 347 adet uçak park alanı, hangar, kargo/antrepo ve catering yer hizmetlerini sağlayan hava alanı destek tesisleri ile 18 bin araç kapasiteli kapalı otopark alanı bulunacak gibi görünüyor.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?