Turşu suyunun faydaları

Turşu suyunun faydaları

Turşu suyunun faydaları… Turşu suyunda bulunan asidik sirkeyi düşündüğümüz zaman kulağa oldukça tuhaf gelmektedir fakat sirke, midenizdeki pH dengesini sağlamaya yardımcı olur ve midenizdeki guruldamayı azaltmaktadır.

Tuzlu turşu suyu, kusmadan sonra vücudun kaybettiği sıvıyı geri kazanmasını sağlamaktadır. Bu yüzden hamilelerin turşu aşermesine şaşırmamak gerek.

Yiyecekleri daha uzun süre korur

Lahana ve havuç gibi sebzeler arttığında çöpe gitmesini önlemek amacı ile turşu suyuna koyabilirsiniz. Turşu suyu sebzelerin ömrünü uzatmaktadır.

Ciltteki kaşıntıyı giderir

Böcek ısırığından yada tahrişten dolayı cildinizde kaşıntı varsa eğer kaşıntıyı azaltmak amacı ile bir miktar turşu suyu sürünüz. Tuzlu su ciltte kuruluğa neden olacağı için sonrasında nemlendirici uygulamayı ihmal etmeyiniz.

Kas ağrılarını hafifletir

Kas ağrılarınızı önlemek amacı ile birkaç kaşık turşu suyu içmeniz yeterlidir. Turşu suyunda bulunan potasyum kasları ve elektrolitleri rahatlatır, sıvı kaybını kontrol altına almaktadır.

Saksı bitkilerini güçlendirir

Saksı bitkileriniz sağlıksız görünüyorsa eğer onlara bir miktar turşu suyu veriniz. Bitkilerin sağlıklı büyümesi için ihtiyaç duyduğu potasyum turşu suyunda mevcuttur.

Bakır gereçleri temizler

Bakır tencere ve tavalarınızı yeşile dönmeye başlamışsa eğer sodyum-asit solüsyonu ile bu durumu önleyebilirsiniz. Sodyum ve asit, veya başka bir deyiş ile tuz ve sirke birlikte turşu suyunda bulunur. Yani, bakır gereçlerinizi turşu suyuyla silebilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?