Uçan arabalar geliyor

Uçan arabalar geliyor

Uçan arabalar geliyor…  Uçan otomobil haberlerini 15 yıldır hemen hemen her sene görmekteyiz. Birazcık para bulan her teknoloji meraklısı kişiler küçük bir yerde kendi uçan arabasını geliştirip daha sonra da medyaya “havacılık kurumlarından izin alabilirsem ve bir de sponsor bulabilirsem, seri üretime geçebilirim” açıklamalarını yapmaktadırlar. Peki sonra ne oldu? Sonrası bu hayallerin hiçbiri hayata geçme imkanı bulamadan zamanla hafızalardan kaybolup gidiyor.

Airbus uçan arabayı duyurdu

Son gelinen noktada ise işlerin ciddi bir hal aldığını söylemeden geçemeyeceğiz. Son iki senedir, büyük şirketler uçan otomobil işine el atmış durumdalar ve bu projeyi çok ciddiye almaktalar. Google’un bir ortağı kendi şahsi girişimi olarak, uçan otomobil geliştiren iki şirket kurdu.

Ayrıca Uber’in şehir içinde hizmet verebilecek, dik inip kalkabilecek uçan otomobil geliştirmeye çalıştığı bilinmektedir. Tüm bunların ötesinde, dev uçak üreticisi olan Airbus da, iş adamlarının şehir içinde ulaşımlarını sağlayabilecek bir uçan otomobil üzerinde çalıştığına dair bilgiler vardı.

Airbus şimdi, uçan otomobil projesinde ilk test sürüşlerinin 2017’nin sonuna doğru gerçekleşeceğini açıkladı.

Kendi içinde Urban Air Mobility isimli bir çalışma grubu kuran Airbus, yeni geliştireceği uçan otomobilin ayrıca, Uber gibi bir sistem ile, şehir içinde yolcu taşımasını da planlıyor ve bunun için bir uygulama da geliştirmektedir.

Airbus şirketinin bu projesi hayat geçerse eğer, bir kaç sene sonra, büyük şehirlerde trafiğe takılmak istemeyenler, mobil uygulamasından bir uçan otomobil çağıracak ve önüne inen araca binip, şehir içinde gitmek istediği yere uçarak ulaşabilecek.

Söylemesi bile ayrı bir anlam ifade ediyor ve insanı gerçekten heyecanlandırıyor. Bizlerde merak içerisinde bu uçan arabaların çıkması sabırsızlık içerisinde bekleyeceğiz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?