Uyku düzeni nasıl sağlanır?

Uyku düzeni nasıl sağlanır?

Uyku düzeni nasıl sağlanır? Çoğunluk ile gece başımızı yastığa koyduğumuzda günün yada ertesi günün muhasebesini yapmakta buluruz kendimizi çoğu da gereksiz detaylı ayrıntılardan oluşur.

İşte tam bu noktada uykuya dalmakta güçlük veya bir şekilde uyuya bilsek bile gece sık kalkma şeklinde uykuda düzensizliğe yol açabileceğini açıklayan uzman psikologlar uyku düzeni için neler yapmamız gerektiğini maddeler halinde açıkladılar;

Psikolojik olarak uyku düzenimize katkı sağlayabilecek 10 madde; 

1. Öncelik ile bizim için çok fazla önem taşıyan bir sınav, sunum, iş görüşmesi vs. gibi bir durum varsa bu günden birkaç gün öncesine uzanarak uyku düzenini normale sokmaya çalışmak gerekir buna da mutlaka her sabah aynı saatte kalkmaya özen göstererek başlanılabilir.

2. Sabah uyandığımızda yataktan hemen çıkılmalı dinlenmek amacı ile uykuya devam edilmemelidir ki uyku isteğimizin döngüsü ibresinden şaşmasın.

3. Gündüzleri uyumamaya özen gösterilmeli yani tabiri caiz ise kısa da olsa kestirmeler yapılmamalıdır.

4. Mümkün mertebe düzenli egzersiz yapmaya yürüyüş, gevşeme, nefes vs. özen gösterilmelidir.

5. Akşam saatlerinde heyecan oluşturacak aktivitelerden kaçınılmalıdır. Özellikle geç saatlerde daha dinlendirici kitap okumak, klasik müzik dinlemek gibi meşguliyetler bulmak daha anlamlı olacaktır.

6. Yatak odasını aşırı rahatsız edici ışık, ses ve ısı yönünden korumaya çalışılmalıdır.

7. Oda havasız ise pencere v.s. açılarak odanın havasını sağlamak fayda getirecektir.

8. Ilık bir duş almakta biraz daha rahat uykuya dalabilmek adına katkı sağlayacaktır.

9. Gece yatmadan önce aksiyon içeren filmler, videolar izlenmemeli kişiyi olumsuzluğa yöneltecek olumsuz haberlerin üstünde durulmamalıdır.

10. Son olarak da uyumak için kendimizi strese sokmamalı tam tersi yatağa yattığınızda aklınızda gerekli, gereksiz bir sürü detaylı düşünce beliriyor ve sizi bu düşünceler uyutmuyorsa ise; yatakta dönüp durmadan yataktan kalkıp yine sakinleştirici düşüncemizi başa bir yöne sevk edebilecek kitap okumak, klasik müzik dinlemek gibi bir aktivite ile uğraşmak sonrasında gözler kapanır duruma geldiğinde bir kez daha yatmayı denemek anlamlı olacaktır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?