WordPress Yoast SEO Eklentisi Kurulumu ve Ayarları

WordPress Yoast SEO Eklentisi Kurulumu ve Ayarları

 

Pratik kullanımı ve sürekli güncel olması sebebiyle günümüzün en popüler içerik yönetim sistemi olan WordPress, her geçen gün yerini daha da sağlamlaştırıyor. WordPress, aynı zamanda sahip olduğu yüz binlerce ücretsiz eklenti sayesinde de bu alanda lider olduğunu kanıtlamayı başarmıştır.

Geride bıraktığımız aylarda W3Techs tarafından yapılan bir araştırmanın sonuçlarına göre dünyadaki bütün internet sitelerinin %26’sını WordPress altyapılı siteler oluşturuyor. Bilinen içerik yönetim sistemlerini tercih eden internet sitelerinin ise yaklaşık %60’ı WordPress kullanıyor. Her yıl bu oranı ortalama %2 arttıran WordPress, aşağıdaki tabloda da görebileceğiniz üzere kendi alanındaki rakiplerini açık ara ile ardında bırakıyor.

WordPress’i içerik yönetim sistemleri arasında lider yapan bir diğer çok önemli özelliği ise SEO konusunda mükemmel derecede optimize edilebilir bir platform olması. SEO dostu bir yapıya sahip olan WordPress’i ücretsiz olarak indirebileceğiniz eklentiler ile çok daha SEO dostu bir sistem haline getirebilirsiniz.

WordPress için birçok ücretsiz SEO eklentisi bulunmaktadır. Bunların en başında ise WordPress SEO by Yoast ya da bir diğer adıyla Yoast SEO geliyor. Rakiplerine kıyasla oldukça avantajlı bir eklenti olan Yoast SEO eklentisi sayesinde WordPress altyapılı siteniz arama motorlarının gözünde değer kazanacak. Fakat bu eklentiyi kurmak ve çalıştırmak bizleri arama motorlarının gözünde değerli bir noktaya getirmiyor. Yoast SEO eklentisi içinde birçok ayarın yer aldığı bir SEO eklentisidir. Ayarlar doğru yapılandırılmadığı sürece bu eklentinin sitenize olan faydasını görmeniz mümkün olmayacaktır. Yoast SEO ayarları nasıl yapılır demeden önce size eklentinin kurulumunu anlatmak istiyoruz.

WordPress Yoast SEO Eklentisi Kurulumu

Yoast SEO eklentisinin kurulumu oldukça basittir. Bu eklentiyi kurmak için iki farklı yol bulunmaktadır. Bu eklentiyi WordPress altyapılı sitenizin yönetim panelinden kurabileceğiniz gibi indirdiğiniz eklenti dosyasını bir FTP programı aracılığı ile sitenizin eklenti dizinine atarak da yükleyebilirsiniz. İlk olarak zor yöntem olan FTP programı ile yüklemeyi anlatacağız.

FTP Programı ile Yoast SEO Eklentisi Kurulumu

FTP aracılığı ile WordPress eklentisi kurmaya başlamadan önce daha önce FTP bağlantısı yapmış olmanız gerekir. Aksi takdirde bu konu altında size nasıl FTP bağlantısı yapacağınız ile ilgili açıklamalar yapmak zorunda kalırdık. Eğer daha önce hiç sitenizin sunucusuna FTP bağlantısı yapmadıysanız bu konuda hosting sağlayıcınızdan yardım alabilirsiniz.

FTP ile Yoast SEO kurulumuna başlamadan önce Yoast SEO eklentisini indirmek gerekiyor.https://yoast.com/wordpress/plugins/seo/ adresinde sağ tarafta yer alan “Download the free plugin” butonuna basarak ZIP uzantılı WordPress eklenti dosyasını indirebilirsiniz. İndirilen ZIP uzantılı dosyanın içindeki klasörü sürekle bırak yöntemi ile ZIP uzantılı dosyanın dışına çıkarın. FTP ile eklenti yükleme aşamasında bize ZIP uzantılı dosyanın içindeki klasör lazım olacak. WordPress yönetim panelinden eklenti yüklemek istediğimizde ise ZIP uzantılı dosyaya ihtiyaç duyacağız.

Eklentiyi indirdikten sonra herhangi bir FTP programı aracılığı ile sitenizin sunucusuna bağlanın ve hemen ardından public_html > wp-content yolunu takip edin ve bu aşamada karşınıza gelen listeden plugins klasörüne giriniz.

ZIP klasörünün içinden çıkardığımız klasörü sürükle bırak yöntemi ile FTP programımızın üzerine sürüklüyoruz. Bu aşamada klasörü klasörler arasında gezinti yaptığımız bölüme sürüklemeye özen gösterin. Dosyaların sunucuya aktarılması işleminden sonra wordpress-seoisimli bir klasör gezinti bölmesine gelmiş ise eklenti dosyalarının sunucuya aktarılması işlemi başarılı olmuş demektir. Bu aşamada yapmamız gereken WordPress sitemizin yönetim paneline giriş yapmak ve eklentiyi aktifleştirmek.

Yoast SEO eklentisini aktifleştirmek için siteniz.com/wp-admin/ sayfasına giriniz. Eğer yönetim panelinize daha önce giriş yapmadıysanız sizi giriş sayfasına yönlendirecektir. Giriş yaptıktan sonra yönetim panelinin sol tarafında yer alan Eklentiler butonuna basın. Açılan sayfanın alt tarafında yer alan Yoast SEO eklentinin hemen altındaki “Etkinleştir” butonuna basarak eklenti etkin konuma getirebilirsiniz.

Yönetim Paneli ile Yoast SEO Eklentisi Kurulumu

WordPress yönetim paneli ile Yoast SEO eklentisini kurmak için de iki farklı yöntem vardır. İsterseniz daha önce indirdiğiniz ZIP uzantılı dosyayı yönetim panelinden sunucunuza yükleyebilirsiniz, isterseniz de eklenti arama bölümü sayesinde Yoast SEO eklentisini aratıp sunucunuzun gerekli dosyaları otomatik indirmesini sağlayabilirsiniz. Biz her iki yöntemi de sizler için detaylı olarak anlatacağız.

ZIP Uzantılı Dosyayı Yükleyerek Yoast SEO Eklentisi Kurma

WordPress yönetim panelinize giriş yaptıktan sonra sol tarafta yer alan “Eklentiler” seçeneği altındaki “Yeni Ekle” bağlantısına tıklayın. Karşınıza eklenti arama kısmı gelecektir. Fakat biz eklentimizi ZIP dosyasını sunucuya göndererek yükleyeceğimiz için sayfanın en yukarısında yer alan “Eklenti Ekle” başlığının yanındaki “Eklenti Yükle” butonuna basıyoruz.

 

Bu butona bastıktan sonra bizi eklenti yükleme sayfasına yönlendirecek ve bu sayfada yer alan “Dosya Seç” butonuna basarak daha önce indirmiş olduğumuz ZIP uzantılı dosyayı seçiyoruz.

Ardından yapmanız gereken tek şey “Şimdi Kur” butonuna basmak ve gerekli dosyaların sunucuya yüklenmesini beklemek.

Yükleme başarıyla tamamlandıktan sonra karşınıza aşağıdaki gibi bir sayfa gelecek. Bu sayfada yer alan “Eklentiyi Etkinleştir” bağlantısına basarak Yoast SEO eklentisini etkinleştirebilirsiniz.

WordPress Dizininde Aratarak Yoast SEO Eklentisi Kurma

Eklenti kurmanın en basit ve en hızlı yolu eklentiyi WordPress eklenti dizininde aratmaktır. Tek yapmanız gereken eklentinin adını yazmak ve WordPress’e hangi eklentiyi kurmak istediğinizi söylemek.

Yönetim panelinizin sol tarafında yer alan “Eklentiler” seçeneği altında “Yeni Ekle” bağlantısına tıklayın. Karşınıza aşağıdaki gibi bir sayfa gelecek.

Bu sayfanın sağ üst tarafında yer alan “Eklentilerde Ara” bölümüne tıklayarak “Yoast SEO” yazıyor ve “Enter” tuşuna basarak aramayı başlatıyoruz.

Karşımıza gelen arama sonuçları sayfasının en başında yer ala Yoast SEO eklentisinin yanındaki “Şimdir Kur” butonuna basıyoruz ve eklentinin yüklenmesini bekliyoruz. Bu aşamada WordPress altyapılı sitemiz Yoast SEO eklentisinin yüklenmesi için gerekli dosyaları wordpress.org sitesi üzerinden indirecek ve otomatik olarak kurulumu gerçekleştirecek. Eklentinin yüklenme işlemi tamamlandıktan aşağıdaki gibi bir sayfa ile karşılaşmanız gerekiyor.

Bu sayfada yer alan “Eklentiyi Etkinleştir” butonuna basarak başarıyla kurulumunu gerçekleştirdiğimiz Yoast SEO eklentisi etkin duruma getirebilirsiniz.

Yoast  SEO eklentisinin kurulumu bu kadar basit. Artık bu aşamadan sonra Yoast SEO ayarları nasıl yapılır konusu ile devam edeceğiz.

WordPress Yoast SEO Eklentisi Ayarları

Eklentiyi aktifleştirdikten sonra yönetim panelinizin sol tarafta yer alan menüsüne SEO başlıklı bir buton gelecektir. Bu butona tıkladığınız zaman Yoast SEO eklentisinin bütün sayfalarının listelendiği aşağıdaki gibi bir menü göreceksiniz.

İlk olarak yukarda gördüğünüz her bir sayfanın bizi nereye götürdüğü ile ilgili kısa açıklamalarda bulunmak istiyoruz.

Genel: Temel SEO ayarlarımız bu kısımda yer alır.

Başlıklar & metalar: Sitemizin SEO’suna inanılmaz etki eden başlıklar ve metalar ile ilgili tüm ayarları bu kısımda yapacağız.

Sosyal: Sosyal medya ve Open Graph ile ilgili ayarlar bu kısımda yer alıyor.

XML site haritaları: Sitemizdeki yazıların hızlı index alması adına arama motorlarının işini kolaylaştıran XML biçiminde site haritası oluşturma ile konusunda bize yardımcı olacak olan kısım bu kısımdır.

Gelişmiş: Sitemizin arama motorlarındaki itibarını arttırmamıza yardımcı olacak birçok yararlı ayar bu kısımda bizleri bekliyor.

Araçlar: Eklentinin kullanımını kolaylaştıran birçok pratik ayar bu kısımda yer alıyor.

Arama konsolu: Bu kısımda eklentinin Google Search Console’daki kayıtlı sitelerimiz ile ilgili verilere erişmesi için yetkilendirme işlemi yapıyoruz.

Eklentiler: Bu kısımda Yoast SEO deneyiminizi geliştiren ücretli Yoast SEO eklentilerinin satışı ile ilgili bilgiler yer alıyor. Yoast SEO eklentisi mevcut ücretsiz özellikleri ile sitenizin SEO performansını yeterli düzeyde arttırıyor. Bu nedenle ek bir eklentiye ihtiyaç duymazsınız. Yine de Yoast SEO eklentisinde SEO konusunda profesyonel imkânlar isterseniz bu bölümde yer alan ücretli eklentilere göz atabilirsiniz.

Genel

En temel SEO ayarlarımızı yaptığımız bu bölümde yer alan “Tanıtım turu” başlığı altında yer alan “Tura başla” butonuna basarak kısa bir Yoast SEO turuna çıkabilirsiniz.

“Genel” sekmesi altında eklentiyi tanıma, ayarları sıfırlama gibi temel bilgilendirici başlıklar yer alıyor. Bu kısımda SEO konusunda pek bir ayarlama yapmıyoruz.

“Sizin bilgilerinizi” adlı ikinci sekmeye geçtiğimiz zaman başlıkların sonunda ve ana sayfa başlığının da başında yer alacak olan site ismini “Web sitesi ismi” başlığı altındaki kutucuklara yazıyoruz. Eğer site ismini ayarlamazsanız Yoast SEO varsayılan olarak WordPress ayarlarınızdaki site ismini kullanır.

Aynı zamanda bu kısımda bir de alternatif isim seçeneği ön plana çıkıyor. Diğer SEO eklentilerinde görmediğimiz bir özellik olan bu özellik sayesinde arama motorlarına “Benim bir ismim daha var!” diyebiliyorsunuz.

“Firma ya da kişi” başlığı altındaki listeden sitenizin bir kişisel site mi yoksa bir firmanın internet sitesi mi olduğuna dair bir seçim yapmanız gerekiyor. Ad ve soyadı gibi kişisel internet sitelerinin markalaşma gibi bir arzuları yoksa bu kısımda “Kişi” seçeneği seçmesi gerekmektedir.

“Kişi” seçeneğini seçenler sadece kendi adını, “Firma” seçeneğini seçenler ise firmasının adını ve logosunu seçim yaptıktan sonra gelen kutulara yazması gerekmektedir. Arama motorlarının sizi tanıması adına bu sınıflandırmayı yapmanızın büyük yararı olacaktır.

“Web yöneticisi araçları” sekmesi altında da sitenizi eklediğiniz Google Search Console ve Bing Webmaster Araçları gibi servislerde sitenin sahibi olduğunuzu doğrulamak için bu servislerin size verdiği kodları bu kısma yerleştirebilirsiniz.

“Güvenlik” sekmesi altında da Yoast SEO’nun “Gelişmiş” isimli sayfasını aktif veya pasif edebiliyorsunuz. SEO konusunda bize birçok yarar sağlayacak ayarın yer aldığı bu sayfayı pasif etmemenizi öneririz.

Başlıklar & metalar

Bu bölüme giriş yaptığınızda ilk olarak karşınıza “Genel” sekmesi altında başlık ayracını seçebileceğiniz bir ayar bölümü gelecektir. Bu ayarın SEO konusunda sitenize pek bir etkisi olmayacaktır. Hoşunuza giden herhangi bir başlık ayracınız seçebilirsiniz.

“Ana sayfa” sekmesinde sitenizin ana sayfa başlık şablonunu özelleştirebilir ve ana sayfanıza özel açıklama yazabilirsiniz. Başlık şablonları Yoast SEO tarafından otomatik olarak sitenizin kendisini arama motorlarına en iyi şekilde ifade etmesini sağlayacak şekilde yapılandırıldığından başlık şablonlarında bir değişiklik yapmanıza gerek yoktur. Fakat ana sayfa için mutlaka bir açıklama yazısı yazmalısınız.

“Meta açıklama şablonu” kısmına yazacağınız açıklama sitenizin ana sayfasının arama motorlarındaki sonucunda gözükecektir. İçeriğinizi en iyi şekilde ifade eden bir açıklama yazmaya özen gösterin. Bu kısımdaki açıklamayı çok uzun tutmamanız gerektiği gibi çok da kısa tutmamanız gerekiyor. Size verilen alanı doldurmanız yeterlidir.

“Yazı tipleri” sekmesinden yazılar, sayfalar ve medya öğeleri ile ilgili başlık, açıklama ve index ayarları yapılıyor.

Daha önce de söylediğimiz gibi başlık şablonlarında bir ayarlama yapmanız gerekmiyor. Fakat bu kısımdaki açıklama bölümleri ana sayfa için yazdığımız açıklama gibi düz bir metinden oluşmamalı. “Yazılar” bölümünün açıklama şablonu kısmına yazacağınız bir metin bütün yazılar için geçerli olacaktır. Yani arama motorlarının indexlediği tüm yazılarınızda tek bir açıklama olacaktır. Bu nedenle bu kısımlarda başlıklarda olduğu gibi şablon kullanmak gerekiyor.

Yoast SEO eklentisinin belli başlı şablonları vardır. Örneğin açıklama şablonu kısmına aşağıdaki değişkenlerden birini yazdığınız zaman o değişkenin oluşturacağı değer alınır.

Yoast SEO Şablon Değişkenleri

%%title%% – Başlığı yazdırır.

%%date%% – Yazının yayımlandığı tarihin değerini yazdırır.

%%excerpt%% – Yazının özetini yazdırır.

Bu verdiğimiz değişkenler Yoast SEO eklentisinde yer alan onlarca şablon değişkeninden sadece birkaçı. Tam listeye ulaşma için http://kb.yoast.com/article/146-yoast-wordpress-seo-titles-metas-template-variables adresini ziyaret edebilirsiniz.

“Yazılar” bölümünün açıklama şablonu kısmına aşağıdaki değişkenleri yazdığımızı düşünelim.

%%date%% %%excerpt%%

Yazı yayımlandıktan sonra Yoast SEO yazı için yukarıdaki verdiğimiz değişkenlere göre bir meta açıklaması oluşturur. Yani meta açıklamasının başına ilk olarak tarihi, hemen ardına da yazının özetinin yazdırır. Yukarıda verdiğimiz bağlantıda yer alan diğer değişkenlerden faydalanarak kendi şablonlarınızı oluşturabilirsiniz.

Yoast SEO eklentisi varsayılan olan yazınızın özetini açıklama olarak alır. Temel SEO açısından bu gayet yeterlidir. Bu nedenle ek bir şablon kullanmak zorunda değilsiniz.

“Meta açıklaması şablonu” kısmının hemen altında “Meta Robots” başlıklı bir bölüm, ‘index’ ve ‘noindex’ olmak üzere de iki seçenek yer alıyor. ‘index’ seçeneği seçili olduğu zaman söz konusu türdeki gönderilerin arama motorlarında indexlenebilir olduğunu ifade etmiş oluyoruz. “Yazılar” ve “Sayfalar” türü için bu ayarın ‘index’ olması gerekmektedir. Eğer yazılarınızın ve sayfalarınızın indexlenmesini istemiyorsanız ‘noindex’ seçeneğini seçebilirsiniz.

Bu bölümde dikkat edilmesi gereken kısım “Media”. WordPress eklediğimiz her medya dosyası için bir sayfa oluşturur ve bu sayfadaki söz konusu medyadan başka hiçbir şey yer almaz. Arama motorları bu tür sayfalar çöp gözüyle bakar ve arama sonuçlarında üst sıralarda yer vermez. Sitemizin arama motorlarında çöp index çöplüğüne dönüşmemesi için medyaların ‘noindex’ değerine sahip olması önerilir. Yoast SEO bu ayarı varsayılan olarak ‘index’ olarak getirmektedir, bu ayarı ‘noindex’ olarak değiştirmeniz yararınıza olacaktır.

“Kategoriler” ve “Arşivler” sekmeleri altında da benzer ayarlar yer almaktadır. Bu nedenle bu sekmelerde ne yapacağınızı anlatmaya gerek duymuyoruz. “Diğer” sekmesi altında ise çok önemli ayarlar yer almadığı için de bu kısmı pas geçeceğiz.

Sosyal

Bu kısımda sitemizin sosyal ağlardaki performansını arttırabileceğimiz çeşitli ayarlar yer alıyor. Bu bölümde yapacağımız ayarların bize arama motorları açısından pek bir katkısı olmayacak. Fakat doldurmakta yarar var. Eğer sosyal medya kullanıcılarına hedefleyen bir siteniz varsa mutlaka bu bölümdeki ayarlara göz atmalısınız.

Bu kısımda anlaşılması çok zor bir ayar bulunmadığı ve Yoast SEO eklentisi bizler için gerekli Open Graph ayarlarını otomatik olarak yaptığı için detaya girmiyoruz.

XML site haritaları

Arama motorları ve sitemiz arasındaki bağın kuvvetlenmesi adına en ama en önemli noktalardan biri XML site haritalarıdır. Her internet sitesinin mutlaka bir site haritası olması gerekir. Site haritaları arama motorlarının sitenizi gezerken bulamayacağı bağlantılara kolaylıkla ulaşmasını sağlayan araçlardır. Kısaca arama motoru botu ile siteniz arasında bir düzen ilişkisi kurar.

XML site haritası özelliği varsayılan olarak “Etkin” bir özelliktir. Eğer WordPress sitenizde XML site haritası oluşturan bir başka eklenti varsa bu iki eklenti birbiri ile çakışacağından Yoast SEO eklentisi size bir uyarı verecektir.

“Genel” sekmesi altından site haritası ile ilgili en gerekli ayarlara ulaşabilirsiniz. “XML site haritası” butonuna basarak Yoast SEO eklentisi tarafından oluşturulan site haritasını görüntüleyebilirsiniz.

“Kullanıcı site haritası” sekmesinde de sitedeki yazar kullanıcılar üzerinde haritalama yapmayı sağlayan bir ayar bulunmaktadır. Gereksiz bir ayar olduğu için bu kısma bakmanıza gerek yoktur, varsayılan olarak da bu ayar kapalıdır.

“Yazı tipleri” sekmesinde üç farklı yazı tipi ayar bulunmaktadır. Hangi yazı tiplerinin site haritasında yer almasını istiyorsanız bu bölümden o yazı tiplerini seçmeniz gerekmektedir. Varsayılan olarak yazı ve sayfalar site haritasında yer alırken, medya öğelerine site haritasında yer verilmez. Bu ayarlar arama motorları için ideal ayarlardır, değişiklik yapmanız gerekmez.

“Hariç tutulan yazılar” sekmesinden özellikle site haritasında yer almasını istemediğiniz yazıları seçebilirsiniz. Bu bölümdeki alana site haritasında yer almasını istemediğiniz yazının ID numarasını girmelisiniz. Bu ID numarasının yazıyı düzenlerken adres satırındaki adresin içinde bulabilirsiniz.

Son olarak bu “Kategoriler” sekmesi altından da kategorilerin ve etiketlerin site haritasında yer alıp almamasına karar verebilirsiniz.

Gelişmiş

SEO açısında birçok yararlı ayarın yer aldığı bu bölümün açılış sekmesi olan “Yol haritası” sekmesi bize tek bir ayar sunuluyor. “Breadcrumb” olarak bilinen Türkçe olarak “Yol haritası” adıyla ifade edilen bu özellik yazılarınıza gelen kadar ki yolu gösteren bir özelliktir. Aşağıdaki görselde bu özelliğin bir örneğini görebilirsiniz.

Eğer sahip olduğunuz WordPress teması bu özelliği barındırmıyor ise Yoast SEO Gelişmiş ayarlar sayfasından bu özelliği etkin konuma getirebilirsiniz. Fakat bu özelliği etkin duruma getirmeniz bu özelliği çalışması için yeterli değildir. Bu özelliği etkin duruma getirdikten sonra aşağıda verilen kodu sitenizin single.php dosyasında uygun bir yere eklemeniz gerekmektedir.

<?php if ( function_exists(‘yoast_breadcrumb’) )
{yoast_breadcrumb(‘<p id=”breadcrumbs”>’,'</p>’);} ?>

Bu özelliği aktifleştirmeniz halinde arama motorlarında aşağıdakine benzer bir görünüm elde edersiniz.

“Kalıcı bağlantılar” sekmesine gelmediğimiz zaman da işe yarar birçok ayar ile karşılaşıyoruz.

İlk sırada yer alan “Kategori linker için varsayılan uzantıyı kaldır” adlı ayarın “Tut” ve “Kaldır” olmak üzere iki farklı seçeneği bulunuyor. Bu ayar WordPress kalıcı bağlantı ayarlarından belirlediğimiz kategori etiketinin kategori sayfalarının bağlantılarında gözüküp gözükmeyeceğini seçmemizi sağlıyor. Örneğin adresi siteniz.com/category/teknoloji olan kategori sayfasını siteniz.com/teknoloji yaparak gereksiz uzatmalardan kurtulmamız sağlıyor. Varsayılan olarak “Tut” seçeneği seçili olarak gelen bu ayarı “Kaldır” olarak ayarlamanız tavsiye edilir.

“Kalıcı bağlantıları temizle” başlığı altındaki “?replytocom değişkenlerini kaldırır” seçeneğinin değerini “Kaldır” yaparak yorumlara yanıt verirken oluşturulan bu bağlantının oluşması engellenir. Bu sayede sitenizin arama motorları için çöp index oluşturmasına engel olunur.

“RSS” sekmesi altından RSS akışınızdaki içeriklerin başına sonuna eklenmesini istediğiniz metinleri belirleyebilirsiniz. Yoast SEO eklentisi otomatik olarak RSS akışınızdaki yazıların sonuna yazının bağlantısını ekler. Bu sayede RSS botları aracılığı ile haber çeken sitelerde sizin sitenize bağlantı oluşturur. Yazılarınızın çalınması durumunda arama motorları doğruyu yanlışı çok daha kolay ayırt eder. Ayrıca bu sayfanın alt tarafında öncesine ve sonrasına eklenecek metinlerde kullanabileceğiniz değişkenler yer almaktadır. Bu değişkenleri kullanarak kendi metninizi oluşturabilirsiniz.

Yoast SEO ile Temel SEO Ayarları yapmak bu kadar basit. Tamamen Türkçe dil desteğine sahip olan bir WordPress SEO eklentisi olan Yoast SEO’yu anlamak oldukça kolay. Her bir ayarın yanındaki açıklamayı okuyarak hangi ayarın ne işe yaradığını rahatlıkla öğrenebilirsiniz. Bu yazımızda arama motorlarındaki itibarınızı biraz da olsa yükseltecek Yoast SEO ayarlarını sizlerle paylaştık.

Yoast SEO eklentisi aynı zamanda yazı yazarken sizlere yukarıdaki gibi küçük bir panel sunuyor. Bu panelde yazınızın SEO uyumlu makale yazma kıstaslarına ne kadar uygun olup olmadığını anlatıyor. Oldukça açıklayıcı ve düzgün cümleler ile size hatalarınızı söyleyen Yoast SEO bu özellikleri ile bu alandaki en iyi SEO eklentisi olduğunu kanıtlıyor.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?