Yasemin Allen kimdir?

Yasemin Allen kimdir?

Yasemin Allen kimdir? Yasemin Allen, 10 Temmuz 1989 tarihinde Londra’da dünyaya gelmiştir. Tam adı Yasemin Kay Allen’dir. İngiliz asıllı sinema oyuncusu olan Suna Yıldızoğlu’nun kızıdır. Babası İngilizdir. Üç aylıkken annesinden boşanan babası Dudley Allen Güney Afrika’da yaşamaktadır.

Yasemin Kay Allen İlkokulu Türkiye’de okumuştur. 2000 yılında 11 yaşında annesi ile beraber Avusturalya’ya gitti ve oraya yerleşmiştir. Liseyi Avustralya’da okumuştur. Queensland Universitesinde Sinema Televizyon bölümünü kazandı ve 2008 yılında Kozmetik şirketi olan L’Oreal‘in Yeni Yüz yarışmasında finalist olmuştur. 2008 yılında annesinin peşinden Türkiye’ye geri gelmiştir. Daha sonra ise Müjdat Gezen Konservatuarı Tiyatro Bölümü‘nü bitirmiştir.

İlk dizisi olan Elif adlı dizide başrol olarak görev almıştır.

Mahsun Kırmızıgül‘ün senaryosunu yazıp yönetmiş olduğu “Hayat Devam Ediyor” adlı dizide rol arkadaşı Onur Tuna ile aşk yaşamıştır.

2013 yılında ise Özcan Deniz ile başrollerini paylaşmış olduğu ‘aşk ve Su’ filminde oynamıştır.

2013 yılında yazar Hande Altaylı’nın Kahperengi adlı romanından Mahinur Ergun’un senaryolaştırdığı “Merhamet” adlı dizide başrollerini Özgü Namal ve İbrahim Çelikkol ile paylaştı, diğer rolleri ise; Burçin Terzioğlu, Mustafa Üstündağ, Yasemin Allen, Ahmet Rıfat Şungar alırken Turgut Tunçalp Moskof Recep karakterini canlandırdı.

Merhamet dizisinin final yapması ile birlikte Yasemin Allen Muhteşem Yüzyıl dizisi ne transfer olmuştur. Yasemin Allen Aras Bulut İynemli‘nin canlandırmış olduğu Şehzade Beyazid’in eşi Fatma Haseki Sultan olarak izleyici karşısına çıkmıştır.

Yasemin Allen, 2014 yılında ise “Şeref Meselesi” adlı dizide Şükrü Özyıldız ve Kerem Bursin ile başrolleri paylaşmıştır.

Filmleri ve dizileri :
2014 – Şeref Meselesi (dizi)
2014 – Ulan İstanbul (dizi)
2014 – Muhteşem Yüzyıl
2013-2014 – Merhamet
2013 – Su ve Ateş
2011 – Hayat Devam Ediyor
2010 – Yerden Yüksek
2009 – Kavak Yelleri (3. Sezon)
2008 – Elif

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?