Yerli arama motoru geliyor

Yerli arama motoru geliyor

Yerli arama motoru geliyor.. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Hem Türkçe karakterlerin kullanılabileceği yazılımlar hem de özellikle yerli bir arama motorunu geliştirmemiz ülkemiz açısından çok önemli bir hadisedir. Bunların çalışmalarını yapmaktayız. Açıklamalarını yaptı.

Bakan  Ahmet Arslan, Soma’daki çevre yolu açılışının ardından Akhisar’da yapımı devam eden çevre yolu ve şantiyesinde incelemede bulundu.

Akhisar – Gölmarmara yolunda devam ediyor olan çalışmaları yerinde inceleyen Bakan Ahmet Arslan, gazetecilere yaptığı açıklamalar da Akhisar çevre yolu ve demir yolunun 2017 yılında bitirilmesinin hedeflendiğini belirtti.

Bakan Ahmet Arslan, yolun ağır vasıta trafiğinin kent merkezinden çıkarılması açısından önemli olduğunu ifade ederek, “Daha önce Gölmarmara’dan gelen yolun 5,5 kilometresi yaklaşık altyapısı bitmiş biz o yolun hem altyapısını hem geriye kalan 8 kilometrenin yapılmasını tek bir ihale olarak yaptık. Bu açıdan 5,5 kilometrenin sıcak asfaltı da yapıldı ve hizmete girmiştir. Geriye kalan 8 kilometre de çalışma devam etmektedir.” bilgisini verdi.

Yerli arama motorunun geliştirilmesi çok önemli

Karayollarındaki incelemenin hemen ardından Bakan Ahmet Arslan, canlı yayınlanan bir programa katıldı.

Program sunucusunun sorularını cevap veren Bakan Ahmet Arslan, iletişim teknolojisi, bilişim ve haberleşmenin dünya ile entegre olduğuna işaret ederek, şu açıklamaları yaptı:

“Siz sadece lokal bir çalışma yaparsanız, dünya ile entegre olmazsanız istediğiniz verimi ve sonucu alamazsınız. Bizim kesinlikle bu sektörde ister web adreslerinde olsun ister internette yaptığınız işlemlerde olsun dünya ile entegrasyonda taviz vermeden, fakat hem Türkçe karakterlerin kullanılabileceği yazılımlar hem de özellikle yerli bir arama motorunu geliştirmemiz ülkemiz açısından çok önemli bir durumdur. Bunların çalışmalarını yapıyoruz.”

Bu açıklama ile ilerleyen günler de yerli bir arama motorunun geleceği de artık resmi ağızdan kesinleşmiş oldu.

Bu konuda Hazar Medya olarak bizimde söylemek istediğimiz bir kaç şey bulunmaktadır. Öncelikle ülkemiz olarak en hayırlısı olması dileği ile bu yerli arama motoru ülkemize ve ilerleyen zaman diliminde hayırlı olur inşallah. Ülkemiz açısından geç kalınmış bir atılımdır bu ve nihayet bu konuda ciddi bir atılım söz konusu oldu ve devlet desteği ile büyük bir yükün altına girildi.

Umut ediyoruz ki bu yerli arama başta Google ve Yandex olma üzer dünya çapında bir kullanıcı kitlesine ulaşır ve internet aleminde Türk arama motorunun da sözü geçmeye başlar.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?