YGS – LYS Ayrımı Kaldırıldı

YGS – LYS Ayrımı Kaldırıldı

YGS – LYS Ayrımı Kaldırıldı. YÖK, üniversiteye giriş sistemini bundan sonra tek basamak sınav üzerinden yapacak. Yani kısaca söylemek gerekirse, üniversiteye girişte YGS-LYS ayrımı artık kaldırılacak. Baraj puanı sistemi ise devam edecek gibi görünüyor.

YGS – LYS Ayrımı Kaldırıldı

Bu aslında YÖK’ten yapılan ek bir bilgilendirme olarak görünüyor. Çünkü YÖK Başkanı Yekta Saraç, Cumhurbaşkanı Külliyesi’nde yapmış olduğu açıklamada yeni sisteme ilişkin yeni bilgileri paylaşmıştı:

-Sınavsız geçiş mümkün değil, daha yalın ve sade bir sistem Türkiye için kaçınılmaz.

-Yeni düzenlemeyle sınavı, bir hafta sonunda başlayıp, bitirmeyi planlamaktayız.

-18 puan türü 4’e düşecek.

-Temel olarak sayısal, sözel, eşit ağırlık puan türleri olacak.

-Türkçe ve matematik, sınavın merkezi olacak.

-Sorular MEB müfredatından olacak.

YÖK’ten yapılan bilgilendirmeye göre, üniversite sınavında yapılacak değişiklik ile YGS ve LYS ayrımı kesinlikle kaldırılacak.

Öğrenciler, yükseköğretim programlarına sayısal, sözel, eşit ağırlık  ve dil puanları ile girecekler. Toplam 4 puan türü olacak ve baraj puan uygulaması yine devam edecektir. Belli alanlarda, uygulanan başarı sıralaması şartı da  aranacaktır.

Diğer önemli değişiklik ise puan türlerinde gerçekleşecek gibi görünüyor. Halen uygulanan 18 puan türünde azaltmaya gidilecek.

Bunlar, çok az sayıda adayın  girmiş olduğu dil puanı dışında, temel olarak sayısal, sözel ve eşit ağırlık puan türleri olacak. Ancak her bir puan türünde temel Türkçe ve temel matematiğin  katkısı fazla olacak. Yeni sistemde Türkçe ve matematik, bu sınavın merkezi konumunda olacak.

Ayrıca bir diğer yandan, üniversite sınavında sorular, önceden olduğu gibi Milli Eğitim müfredatından oluşacak. Sınavlar bir hafta sonu yapılacak.

POMEM başvuru şartları açıklandı. Detaylar için Tıklayınız

İşsizlik maaşına nasıl başvurulur?  Detaylar için Tıklayınız

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?